• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Rektörler Konyada toplandı
27 Aralık 2010 Pazartesi 10:07

Yeni Rektörler Konya'da toplandı

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker,
YÖK’ün teklifi üzerine geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu kararı ve 21 Temmuz 2010 tarihli resmi gazetede yayınlanan ‘Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ uyarınca kurulmasına karar verilen 7 yeni üniversite ile Türk-Alman Üniversitesi’nin rektörleri Konya’da buluştu.
Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in davetlisi olan rektörler, kampus alanı seçiminde dikkat edilmesinde gerekli teknik özellikler, üniversitelerde uluslararası ilişkiler ve ERASMUS programları konusunda görüş alışverişinde bulundu.  Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan başta olmak üzere üniversitenin üst düzey yöneticileri ile görüşerek teknik bilgiler alan rektörler, Selçuk Üniversitesi’nin kampus alanlarını gezerek incelemelerde bulundu. 

İDEAL KAMPÜS YERLEŞKESİ OLUŞTURMA KOŞULLARINI DİNLEDİLER

Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü Senato Salonu’nda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker,  İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamit Okur, Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Şanal, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen ve Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Hakan Asyalı katıldı.

Rektörler, Selçuk Üniversitesi kampus yerleşkesinin fiziki ve sosyal özelliklerine ilişkin Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Mustafa Yıldız tarafından oluşturulan teknik heyetten  bilgiler alırken, ideal bir üniversite kampusu kurulurken dikkat edilmesi  gereken unsurlara yönelik teknik bilgilerin yanı sıra, “Ekolojik Kampus Yerleşkesi Organizasyonu Tasarımı”na ilişkin detaylı bir brifing aldılar. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ile bir araya gelen rektörler, yapılanmaya ilişkin merak ettikleri soruları sordular.
 
REKTÖR OKUDAN, “HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”

Üniversitenin fiziki konumuna ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Okudan, “Sizlere öncelikle üstlendiğiniz bu zor görevde başarılar diliyorum. Hepiniz seçilmiş insanlarsınız ve bu görevi başarı ile yerine getireceğinizden hiç şüphem yok. Selçuk Üniversitesi olarak gerek üniversitenizin fiziki yapılanması gerekse bilimsel, sosyal ve kültürel anlamda hazırlayacağınız tüm alt yapı çalışmalarına destek vermeye hazırız.” dedi. Rektör Okudan, oluşturulacak yeni kampuslerin mutlaka bir kimliği olması gerektiğinin de altını çizdi.

KAMPUSU A’DAN Z’YE İNCELEDİLER  
       
Bilgilendirme toplantısının ardından rektörler, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi, Meram Tıp Fakültesi Morfoloji Binası, Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi, BİLMER, Merkez Kütüphane, Gökkuşağı Alışveriş Merkezi, Sosyal Tesisler, Öğrenci Yurtları, Süleyman Demirel Kültür Merkezi ile birlikte kampus giriş kapısı ve çevre düzenlemesini incelediler.

30 ÜNİVERSİTE İNCELEYECEKLER

8 rektörün ilk kez Konya’da bir araya geldiğini, bundan sonraki süreçte Türkiye ve yurtdışında yaklaşık 30 üniversiteyi inceleyerek ideal bir kampus organizasyonu oluşturmaya çalışacaklarını belirten Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, “İncelemenin Konya bölümü oldukça faydalı geçti. Rektörler Selçuk Üniversitesi’ni inceleyerek zihinlerindeki kampus organizasyonuna ilişkin karşılaşabilecekleri sorunların çözümü ile ilgili önemli bilgiler aldılar. Kendilerini Konya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Bu konuda bize destek olan Selçuk Üniversitesinin değerli Rektörü ve kıymetli çalışma arkadaşlarına bu toplantıya katılan tüm rektör arkadaşlarım adına teşekkür ederim. İlkini Konya’da gerçekleştirdiğimiz bilgi alışverişi amaçlı toplantılarımız katılan rektör arkadaşlarımızla birlikte devam edecek” dedi.

SELÇUK’A TAM NOT

Konya temaslarının kendileri için oldukça verimli geçtiğini dile getiren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, “Selçuk Üniversitesi kampus yapılanması ile bizim için oldukça önemli ve başarılı bir örnek teşkil edecek.” derken, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı ise, “İncelemelerimize Selçuk Üniversitesi ile başlamanın son derece doğru bir karar olduğunu burayı görünce çok daha iyi anladım. Üniversite fiziki yapılanmadan, sosyal, kültürel ve bilimsel alana kadar birçok konuda kendini aşmış ve Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri konumuna gelmiş.” dedi.      
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA