• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni rektör kim olur?

07 Kasım 2007 18:37
Selçuk Üniversitesinin rektörlük seçimi için oylama yapıldı ve sonuçlar açıklandı. Sonuçlara göre Süleyman Okudan bin 225 oyun 746’sını alarak açık ara birinci oldu. Ancak bu seçimler rektörlük atamasının birinci ayağı. Konya’da seçimlere katılan 6 adayın aldığı sonuçlar önce YÖK’e bildirilecek. Sonrada YÖK belirleyeceği üç ismi Cumhurbaşkanına sunacak, son kararı tabi ki Cumhurbaşkanı verecek.

Şahsi kanaatim Rektör Süleyman Okudan’ın dört yıl daha Selçuk Üniversitesi’nin patronu olacağı yönünde.

Rektör Süleyman Okudan’ın bir kez daha seçilme hakkı olduğu için mevcut adaylar için de en şanslı isim Rektör Okudan. Yapılan oylamada da en çok oyu almasına rağmen Okudan’ın diğer iki aşamada işinin YÖK’te daha zor olacağını söyleyebiliriz. Ancak toplam oyun yarısından fazlasını alan bir adayında YÖK tarafından Cumhurbaşkanına sunulmaması mümkün görünmüyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ise Rektör Okudan’a yeni dönem için de sıcak bakacağını düşünüyorum. Şimdi burada önemli olan Süleyman Hoca’nın yeni döneme nasıl bakacağı.

Burada Rektör Okudan’ın Konya’nın genel yapısını temsil edebilecek yöneticileri kendisine yakın çalışma arkadaşı olarak tercih etmesini beklemeliyiz. Konya’nın iş dünyası, ekonomi çevreleri, spor hayatı ve kültür yapısıyla yüksek tempoda çalışacak, üniversite ile şehrin pek çok ortak işine imza atmasını sağlayacak isimlerden bahsediyorum. Üniversite-sanayici kaynaşması gibi beylik bir lafın ötesinde, üniversite halk kaynaşması gerçekleşmeli. Özellikle bu dönemde tüm fakülteler Konya sosyal hayatında çok etkin rol almalı.

Konya’nın tüm kurumlarıyla yapacağı ortak organizasyonlarda çok daha güzel işleri başaracağına inanıyorum. Bu dönemde üniversitenin daha da katılımcı bir yapı sergileyeceğini düşünüyorum. En azından temennim bu yönde.

KONYA’YA ŞEKER ÜNİVERSİTESİ

Bugün aslında üniversite konusunda değineceğimiz başka bir kurumda Konya Şeker.

Konya Şekerspor’un Güreş takımın Türkiye şampiyonu olması Konya’nın uzun zamandır hasret olduğu önemli bir sportif başarıydı. Türkiye’nin en başarılı güreşçilerini kadrosuna katan Konya Şekerspor’un yeni hedefi Avrupa Şampiyonlar Ligi. Daha sonrası yükselerek devam ediyor; Avrupa Şampiyonası, Dünya Kupası ve 2008 Çin Olimpiyatları.

Hafta başında şampiyon güreşçilerin kupalarını, Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’a takdim ettikleri programa katıldım. Takım kaptanı Şeref Eroğlu’nun kupayı takdimindeki mutluluk neyse, Başkan Recep Konuk’un gururu da oydu. Aslında bu gurur tüm Konya’nın gururu. Ben bu takımdan gelecek yıl en az üç olimpiyat şampiyonu bekliyorum. Çin Seddi’ne Konya imzasını yoksa nasıl atacağız?

Konya ve Çumra Şeker’i daha çok ekonomi ile ilgili haberlerden hatırlarız. Bu sıralar Çumra Şeker’i gezmeye gelen grupların ne kadar çok olduğunu sanırım söylemeye gerek yok. Geçen haftaki “Çumra Şeker müze gibi” başlıklı haberden de bu anlaşılıyor. Dünyanın dört bir yanından ve ülkemizden başta tarım uzmanları, akademisyenler, öğrenciler ve işadamları Çumra Şeker’i görmeye geliyorlar. Çumra Şeker, çok kısa sürede “şeker” konusunda dünyanın en önemli eğitim merkezi oldu. Mademki biz istersek çok başarılı işlere imza atmayı başarıyoruz, o zaman buna başka fonksiyonlarda eklemeliyiz.

Bugünde konumuz üniversite olunca hatırlatmak istedim; Çumra’ya veya Konya’ya “Şeker gibi bir üniversite” kurulsa hoş olmaz mı? Özellikle yeni tarım teknolojileri, suyun değeri, kullanımı ve şekerle ilgili her şeyin konu olduğu bir üniversite. Bunu yapmakta en çok Recep Konuk’a yakışır. Konya’ya ekonomik anlamda katkıları inkar edilemez Konuk’un, spor başarısının yanına bir de eğitim yatırımın çok şık olacağını düşünüyorum. Kendinin eski bir eğitimci olduğunu söylemiyorum bile.

Bu sıralar üniversite konusundan fazlaca bahsettiğimin farkındayım. Dünya’yı yakalamanın yolu eğitimden geçiyor. Onun için daha çok çalışmalıyız çook.

Mevlana diyor ki: Yiğidim! Kadere az bahane bul; nasıl oluyor da suçunu başkalarına yüklüyorsun? Kendini araştır, kendi suçunu kendin gör!
 
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA