• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni nüfus cüzdanları geliyor
02 Haziran 2009 Salı 16:45

Yeni nüfus cüzdanları geliyor

Nüfus cüzdanının yerini alacak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında, kişilerin parmak biyometri verisi yer alacak. Parmak izi bilgileri herhangi bir şekilde saklanamayacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ''torba kanun'' olarak nitelendirilen Bütçe Kanunlarında Yer Alan Bazı Hükümlerin İlgili Kanun ve KHK'lere Eklenmesi ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısının görüşmelerine yarın devam edilecek.

Komisyon, kimlik kartında parmak izi uygulaması, yatan hastalardan katkı payı alınması, PTT'nin banka şubesi olarak hizmet vermesi gibi konularda yaptığı düzenlemelerin eklendiği Alt Komisyon Raporu üzerinden görüşmeleri yapacak.

Alt Komisyon raporunda dikkati çeken bazı maddelere göre, nüfus cüzdanının yerini alacak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının pilot ve genel uygulamasında, kişilerin parmak biyometri verisi yer alacak. Parmak biyometri verisi kartta yer alan yonga ve yongaya nakledilmek üzere geçici belleğe kaydı dışında hiçbir yerde kaydedilmeyecek, bulundurulmayacak ve saklanamayacak. Parmak izi biyometri verisinin türü ve alınma yaşı yönetmelikle belirlenecek.

PTT BANK

Posta kanununda öngörülen değişikle PTT, sözleşme yapacağı bankaların şubesi bulunmayan yerlerde söz konusu bankalar adına şube görevi yapacak.

Buna göre, PTT idaresi, denetlemeye ilişkin hükümleri saklı kalmak kaydıyla Bankacılık Kanununa tabi olmaksızın, bankalarla yapacağı sözleşmeler doğrultusunda bankalara destek hizmeti verebilecek.
Harcırah Kanununda öngörülen değişikliğe göre, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkan ve üyeleri ile diğer kurum personeline, geçici görevleri nedeniyle 1 Ocak 2006 - 27 Mart 2009 tarihleri arasında gündelik, konaklama ve ulaşım giderleri olarak fazla yapılan ödemeler hakkında borç çıkarılmayacak. Çıkarılmış olan borç tutarlarının tahsilinden vazgeçilerek, borç takibi işlemine son verilecek.

YATAN HASTALARDAN KATKI PAYI ALINACAK

Raporda, yatarak tedavi gören hastalardan katılım payı alınmasına yönelik düzenleme de öngörülüyor. Buna göre, Maliye Bakanlığınca belirlenen hastalık gruplarına göre yatarak tedavide sağlanan sağlık hizmetleri için hizmet bedelinin yüzde 1'ine kadar katılım payı alınabilecek.

Yatarak tedavide katılım payını almamaya, yarısına kadar indirmeye veya bir katına kadar artırmaya, gerektiğinde bu tutarları kanuni tutarlarına getirmeye ve indirmeye Maliye Bakanlığı yetkili olacak.
Yatarak tedavide alınan katılım payının tutarı, bir takvim yılında asgari ücret tutarını geçmemek kaydıyla her bir yatarak tedavi için asgari ücretin dörtte birini geçemeyecek.

İller Bankasının bilançosuna göre ortaya çıkan kazancının yüzde 60'ı, köyler ve nüfusu 100 bine kadar olan belediyelerin münhasıran harita, imar planı, içme suyu, atık su, katı atık, kent bilgi sistemi ve benzeri kentsel alt yapı projelendirme hizmeti ile köyler ve nüfusu 10 binin altında olan belediyelerin içme suyu, atık su, katı atık tesislerinin yapımının finansmanında kullanılabilecek. Şehir içi raylı sistemlerin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yaptırılmasına ilişkin düzenleme ise tasarıdan çıkarıldı.

YORUMLAR
hayırlı olsun
murat
hayırlı olsunn www.tarihmekani.blogspot.com
88.250.176.62
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA