• Konya27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Nüfus Cüzdanı Seri Numarası Nerede Yazar?
16 Haziran 2020 Salı 15:01

Yeni Nüfus Cüzdanı Seri Numarası Nerede Yazar?

Yeni Nüfus Cüzdanı Seri Numarası Nerede Yazar?

 

Nüfus cüzdanı, devlet tarafından vatandaşlara verilen, kimliklerini ve kişisel durumlarını belirten resmi belgedir. Nüfus cüzdanı; kimlik, kafa koçanı, kafa kağıdı, nüfus kağıdı, hüviyet cüzdanı, nüfus tezkeresi gibi farklı isimlerle de anılır. Bireylerin vatandaşlık bilgilerini resmi bir şekilde tanımlayan bu kartta bazı kişisel bilgileri bünyesinde barındırır. Bunlar;

  • TC kimlik numarası
  • İsim ve Soy isim bilgisi
  • Aile bilgisi
  • Kan grubu bilgisi
  • Memleket bilgisidir.

Türkiye'de kullanılan resmi kimlik kartı son senelerde değişti. Eski ve büyük nüfus cüzdanları yerine, elektronik hizmet vermesi planlanan nüfus cüzdanlarına geçiş yapıldı. Fakat bu yeni kartlar üzerinde bazı bilgilerde azalma meydana geldi. Örnek olarak; eski cüzdanlarda seri numarası da yer alıyorken, yeni nüfus cüzdanlarında seri no yer almıyor. Bu durumda bazı işlemler için seri no'ya ihtiyaç duyan kişiler ise sorunlar yaşamaya başladı.

NÜFUS CÜZDANI SERİ NO NEDİR?

Nüfus cüzdanlarında yer alan seri no bir harf ve iki adet rakamdan meydana gelir. Nüfus cüzdanı sıra no ise 6 basamaklı bir sayıdır. Seri no erkek bireylerde tek sayı şeklinde iken, kadın vatandaşlarda çift sayı ile oluşur. Nüfusun artışına göre erkek vatandaşlarda olabilecek maksimum sayı 13, kadın vatandaşlarda ise bu sayı maksimum 10'dur. Yazılar ise bilgisayarlarda bulunmayan bir karakter ile yazılır. Bu sayede sahte kimlik kartı yapımı gibi durumların önüne geçilmiş olur. Seri no, özellikle e-Devlet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerde ve çeşitli vatandaşlık işlemlerinde gerekir.

Daha fazla bilgi için bkz: https://www.personelalimibasvurusu.com/nufus-cuzdani-seri-no-sira-no-nedir-nerede-yazar/

NÜFUS CÜZDANI SERİ NUMARASI NASIL BULUNUR?

Eski kimlik kartlarında, fotoğrafın bulunduğu kısmın altında seri ve sıra no da yer alırdı. Örnek olarak; sıra numarası "N14" şeklinde bir harf ve iki adet rakamdan oluşurken, seri no ise 6 adet sayı şeklinde yer alıyordu. Yeni uygulama sonucunda kullanıma başlanan, nüfus cüzdanlarında ise bu numaraların yerleri değişti. Sıra no ve seri no fotoğrafların yanında konumlandırıldı. Yeni kimlik kartlarında, kişinin doğum tarihinin alt kısmında yer alan bu numaralar birçok kişinin gözünden kaçabiliyor.

YENİ KİMLİK KARTLARINDA SERİ NUMARASI NASIL SORGULANIR?

Eski nüfus cüzdanlarında bulunan cilt, aile ve sıra numarası gibi bilgiler, birkaç sene önce dağıtımına başlanan, yeni çipli kimlik kartlarında yer almıyor. Yeni kimlik kartında yer almayan cilt, aile ve sıra numarası gibi bilgileri ise vatandaşlar nasıl öğrenebileceklerini merak ediyorlar. Bu konuda internet üzerinden araştırmalar yapıyorlar.

TC vatandaşlarının bir dönem kullandığı kimlik kartlarının ön ve arka kısımlarında yer alan; medeni durum, kan grubu, doğum yeri, bağlı bulunduğu il ve ilçe, aile sıra numarası, veriliş nedeni ve cilt numarası gibi bazı bilgiler yeni çipli kartlarında yer almıyor. Peki, bu yeni kimlik kartlarında cilt, aile ve sıra numaraları nasıl sorgulanır? Bu bilgiler artık e-devlet adresinde yer alan kimlik bilgilerim sayfasından tüm detaylarıyla öğrenilebiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA