• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni komutan Necdet Özel
30 Temmuz 2011 Cumartesi 12:20

Yeni komutan Necdet Özel

Orgeneral Necdet Özelin yolu, iki yıldır sürpriz istifalarla açıldı. Org. Atilla Işıkın 2010da istifasıyla Jandarma Genel Komutanlığına getirilen Org. Özel, dünkü sürpriz istifalarla da..

ORGENERAL Necdet Özel’in yolu, 2 yıldır gelen sürpriz istifalarla açıldı. Orgeneral Özel, geçen yılki krizli Şûra’da Atilla Işık’ın 5 Ağustos 2010 tarihi itibariyle emekliliğini istemesi üzerine Jandarma Genel Komutanlığı’na getirildi. Dünkü sürpriz istifaların ardından da Genelkurmay Başkanlığı’na uzanan yola girdi.

Iğsız krizi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen yıl dönemin 1’inci Ordu Komutanı Hasan Iğsız’ın adının İnternet Andıcı’na karıştığı gerekçesiyle Kara Kuvvetleri Komutanı olmasına karşı çıktı. Gül ve Erdoğan, Jandarma Genel Komutanı Işık’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmesini istedi. Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Şûra öncesi ve sonrasında Cumhurbaşkanı Gül’le birkaç kez görüştü ancak Iğsız krizi aşılamadı. Iğsız tartışması sürünce, Işık sürpriz şekilde emekliliğini istedi. Işık’ın bu davranışı, “Iğsız’ı satmam” olarak yorumlandı.

2015’e kadar görevde

Işık emekli olunca Jandarma Genel Komutanlığı’na 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel getirildi. Dünkü emeklilik talepleri olmasaydı, Özel bu yılki şurada Erdal Ceylanoğlu’nun yerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilecek ve 2013 yılına kadar bu görevde kalacaktı. Orgeneral Özel 2013’de de Genelkurmay Başkanlığı’na gelecek ve 2017’ye kadar TSK’nın en yüksek makamında kalacaktı. Ancak dün Ankara’nın gündemini sarsan gelişmeler sonucu, Özel 2013’e kadar beklemek zorunda kalmayarak, kendisine iki yıl önceden Genelkurmay Başkanlığı’nın yolunu açan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirildi. Orgeneral Özel, 2015’e kadar Genelkurmay Başkanlığı yapabilecek. Yaş haddine girmediği için hükümet isterse 2015’den sonra da Özel’in görev süresini uzatabilecek.

5 madalyalı komutan

Orgeneral Necdet Özel 1950 yılında Ankara’da doğdu. 1969 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1970 yılında Piyade Okulu’ndan, 1980’de Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu. TSK’nın değişik kademelerinde görev yapan Özel, 2007 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2007- 2008 yılları arasında Ege Ordu Komutanlığı, 2008-2010 yılları arasında da 2’nci Ordu Komutanlığı yaptı. Orgeneral Özel, geçen yılki Şûra’da Jandarma Genel Komutanlığı’na getirildi. Özel, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, Kırgızistan Kahraman Madalyası, Romanya Askeri Yüksek Liyakat Madalyası ve Moğolistan Üstün Hizmet Madalyası sahibi.
 
hurriyet
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA