• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni kanun vatandaşa yarayacak
20 Haziran 2012 Çarşamba 15:08

Yeni kanun vatandaşa yarayacak

6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Yeni kanunla vatandaşa birçok kolaylık sağlanıyor.

Konya Vergi Dairesinde 6322 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz, bu kanun ile yatırımların teşviki, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi, hizmet ihracının teşviki ve cari açıkla mücadele, esnafa yönelik kolaylaştırmalar, vergi adaletinin sağlanması, vatandaşa kolaylıklar ile makro ihtiyati tedbirlerin alınması öngörülmüştür.’’dedi

Kanun ile getirilen başlıca düzenlemeler hakkında konuşan Aksöz, Yeni teşvik sisteminin hayata geçirildiğini vurgulayarak, ‘‘Yatırımcılar yatırıma başladıktan sonra, bütün kazançları için indirimli kurumlar vergisi ödemek suretiyle devlet katkısı haklarının bir kısmını yatırım döneminde kullanabilecekler, büyük ve stratejik yatırımların inşaatında ödenecek KDV yatırımcılara iade edilecek, en az gelişmiş illerde çalıştırılan işçilerin asgari ücreti üzerinden hesaplanan gelir vergisi 10 yıl süreyle alınmayacak ayrıca, sigorta primi işçi ve işveren payının bir kısmı devletçe karşılanacaktır.’’ Şeklinde konuştu.

Genel anlamda yapılan değişiklerle ilgili vatandaşın rahatlayacağını dile getiren Aksöz konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

Cari açıkla mücadeleye hız veriliyor

Yurt dışına uzaktan erişimle verilecek; mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi, veri saklama, tıbbi raporlama hizmetlerinden elde edilen kazançların yarısı vergi matrahından düşülecek ve bu hizmetlerden KDV alınmayacak, Yalnızca yabancılara; eğitim, sağlık alanında hizmet verecek işletmelerin elde ettikleri kazancın yarısı vergiden istisna edilecektir.
 
Küçük esnafa yeni kolaylıklar sağlanıyor
Gerçek usulde vergilendirilen mükellef, onun eş ve çocukları bir daha hiçbir şekilde basit usulden yararlanamazken, basit usul mükellef olma şartlarını kaybedenlerin tekrar basit usule dönmelerine imkân sağlandı. Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan; bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, Keçecilik, lüle ve Oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oymacılık ve bunlar gibi meslekleri yapanlar işyeri açsa bile vergiden muaf olacaktır. Vergiden muaf olanlardan talep edenlere herhangi bir bedel alınmadan” Küçük Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” verilebilecektir.
 
Mükellefin hayatı kolaylaştırılıyor

Torba Yasa (6111 Sayılı Kanun)şartlarını ihlal edenlere yeni bir fırsat veriliyor.
Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ve çok sayıda kamu alacağını yapılandıran 6111 sayılı Kanun kapsamında, İlimizde 149.237 mükellef başvuru yapmış olup bunlara ait 177.897 adet dosyaya ilişkin 637.608.985 TL tutarında borç yapılandırılmıştır. Söz konusu Yasa ile ilgili şartlara uyulmayıp düzenli ödeme yapılmadığından, mükelleflerimizce yapılan 52.237 adet başvuru ihlal kapsamına girmiştir. Mükelleflerimiz, ihlal ettikleri tutarları 6322 Sayılı Kanun’un yayımı tarihini (15.06.2012) takip eden 4 ay içinde ödemeleri ve diğer taksitlerini de ihlal etmemeleri şartıyla 6111 Sayılı Kanun’dan yararlanmaya devam edeceklerdir. Başkanlığımızca, mükelleflerimizin yapılandırdıkları borçlarının taksitlerini düzenli ödeyerek herhangi bir ihlal durumuyla karşılaşmamaları ve tekrar borç üretmelerinin önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alınacaktır. Yine, Ekonomi Bakanlığı’nın olağanüstü politik riski gerçekleştiği tespit edilen ülkede (Libya ve Suriye gibi) faaliyette bulunup ödemesi gerekin tutarları süresinde ödemeyerek 6111 Sayılı Kanun’u ihlal eden ve mücbir sebebi 6322 Sayılı Kanun’un yayımı tarihinde devam eden mükellefler, ihlal edilen tutarları mücbir sebebin sona erdiği tarihi izleyen ayın sonuna kadar ödemeleri halinde 6111 Sayılı Kanun’dan faydalanmaya devam edebileceklerdir.
 
Hurdaya ayrılabilecek araçların kapsamı genişletiliyor
Hurda araçlarla ilgili 5838 Sayılı Kanun’un Geçici 2. Maddesinde yapılan düzenlemeler ile, 1985 ve daha eski olan taşıtların trafikten çekilebilmesi imkanı getirilmişti. Bu düzenlemeden sonra İlimizde, 5838 sayılı Kanun Kapsamından yararlanma imkanı bulunan 26.823 adet aracın, 31.01.2012 tarihi itibariyle   % 38,29’u (10.273 adedi) Kanun kapsamından yararlanmış ve 34.575.419 TL kamu alacağının tahsilinden vazgeçilmiştir. Yeni getirilen düzenlemeden ise, 1990 ve daha eski model araçlar yararlanabilecekler. Bu kapsamda aracı olanların 31.12.2014 tarihine kadar trafik tescil şubeleri ve vergi dairelerine başvurarak araçlarını hurdaya ayırmaları durumunda; araca ilişkin vergi, faiz, tescil plakasına yazılmış idari para cezaları vb tüm borçlar terkin edilecektir (silinecektir).

Konya İlinde, bu düzenlemeden yararlanabilecek 1990 model ve öncesi yaklaşık 100.000 adet araca ait 52 milyon TL tahsilinden vazgeçilebilecek kamu alacağı bulunmaktadır. Bu nedenle, Kanun kapsamına giren araç sahibi mükelleflerimizin, hem vergi, hem de hurda yardımının aynı anda yapılmasını sağlayan ve geniş bir mükellef kitlesini ilgilendiren bu düzenlemeden yararlanmak için zaman kaybetmeksizin başvuruda bulunması kendi menfaatlerine olacaktır.

Ayrıca, motorlu taşıtlarını noter satış senediyle veya kamu kurum ve kuruluşlarından satın alıp ilgili trafik tescil kuruluşunda adlarına kayıt ve tescil ettirmemiş olan gerçek ve tüzel kişiler, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 31.12.2014 tarihine kadar kayıt ve tescil işlemlerini tamamlayarak bu maddenin öngördüğü diğer şartları da yerine getirmeleri halinde bu madde hükmünden yararlanabilirler. Diğer taraftan, Mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle taşıt vasfını kaybeden, model yılı 2000 ve daha eski olan taşıtlarla ilgili tahakkuk eden ancak ödenmemiş olan vergi aslının ¼ ünün ödenmesi kaydıyla geri kalan vergi ile ceza ve işlemiş olan faizler terkin edilecektir. 
 
Mükelleflerin Devletten olan vergi alacakları için faiz ödenecek

6322 Sayılı Kanun ile, mükelleflerden fazla veya yersiz olarak tahsil edilen vergilerin faizi ile birlikte iade edilmesi uygulaması getirilmektedir.
 
Vergi borcu sınırlama olmaksızın tüm vergi dairelerine ödenebilecek

Büyükşehirlerde kamu borcu ödemesi yalnızca ikamet edilen ilçe tahsil dairelerine yapılabilirken, ödemelerin herhangi bir tahsil dairesinden yapılabilmesine imkan tanınmaktadır.
 
Vergi Dairesi Başkanı Sıtkı Aksöz Vergi adaletini düzenlemeye yönelik diğer yenilikleri ise şu şekilde açıkladı:
Konut teslimlerinde; inşaatın yapıldığı arsanın değeri, konutun vergi değeri dikkate alınarak, katma değer vergisi oranını farklılaştırabilme konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilmiştir. Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından, kullanıma açılması sırasında ithal edilen cep telefonlarına benzer şekilde telefon başına 100 TL vergi alınacaktır. 88.000 TL’yi aşan yıllık geliri olanlar, konut kira geliri istisnasından yararlanamayacaktır.
Yeşilay’a yapılacak bağış ve yardımlar vergi matrahından indirilebilecek, Mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler ve Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi verilen tesislerin yapımına yönelik olarak yapılan ayni ve nakdi bağış ve yardımların, gelir vergisi ve kurumlar vergisi tespitinde beyannamede indirilebilmesi imkânı getirilmiştir. Hazinenin yurt dışında kira sertifikası ( SUKUK) ihracı vergisel açıdan kolaylaştırıldı. Firmaların borçlanma yerine öz kaynaklarını kullanmaları özendirilmiştir. Bu kapsamda borca batık firmaların kredi maliyetlerinin bir kısmının gider yazılmasına yasak getirilmektedir. Tütün ve mamullerinin vergilemesinde, AB ülkeleri normlarına uygun yeni bir vergileme modeline geçilmektedir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA