• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni kalkınma modelleri geliştirilelecek
17 Ocak 2013 Perşembe 11:22

Yeni kalkınma modelleri geliştirilelecek

Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesi kapsamında bulunan Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerinde bulunan 7 üniversite, bölge açısından hayati önem taşıyan tarımın yapılandırılması, su kaynaklarının...
Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesi kapsamında bulunan Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray illerinde bulunan 7 üniversite, bölge açısından hayati önem taşıyan tarımın yapılandırılması, su kaynaklarının doğru kullanımı ve tarım dışı kalkınma modellerinin geliştirilmesi için KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’ni kurdu. Selçuk, Necmettin Erbakan, Mevlana, KTO Karatay, Niğde, Aksaray ve Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversiteleri imzaladıkları ortak protokolle Konya ve çevresinde tarımın yanısıra sağlık, eğitim, turizm ve sanayide dönüşüm ve yeni kalkınma modellerinin geliştirilmesini hedefliyorlar. Kuruluş çalışmalarının ardından birliğin genel sekreteri belirlendi ve web sayfası oluşturuldu.
KURUCU BAŞKAN GÖKBEL
 KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nun kurucu başkanlığına seçilen Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, 1 ocak 2013’te faaliyetlerine başlayan birliğin bölge ekonimisi açısından son derece önemli bir birliktelik olduğuna dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Dünya’da hiçbir ülke hiçbir şehir yoktur ki üniversitesi gelişmediği halde kendisi gelişmiş olsun. Ya da üniversitesi gelişmiş hiçbir ülke yoktur ki kendisi gelişmemiş olsun. Bölgelerin ve ülkelerin gelişmesi şehirlerdeki üniversitelirin gelişmesi ile parellellik gösteriyor.” dedi. 
TARIM DIŞI KALKIN MODELLERİ GELİŞTİRİLMELİ
7 üniversitenin birlikteliğinin bölge açısından hayati derecede önemli olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Bölgede özellikle yer altı sularının tükenme riski olduğundan bir taraftan alternatif su kaynaklarının bulunması, diğer taraftandan da bölgenin sağlık, eğitim, turizm ve sanayi gibi tarım dışı alanlara dönüştürülerek tarım dışı kalkınma modellerinin geliştirilmesi gerekiyor. Bu dönüşümde ve bölgenin kalkınmasında üniversitelirin önemi açık. Üniversitelerin birlikte hareket etmesiyle dönüşüm daha kolay olacaktır. Bu yüzden 7 üniversitenin katılımıyla oluşturulan bu birlik bölgenin geleceği açısından son derece önemli.” Dedi.
SELÇUK ÇALIŞMALARA HIZ VERDİ
İlk yıl için KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği’nun kuruculuğunu üstlenen Selçuk Üniversitesi, zaman kaybetmeden çalışmalara başladı. Kuruluş sürecinin ardından protokol metni tamamlandı. Selçuk Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr.Hasan Kürşat Güleş, birliğin genel sekterliğine getirildi. Ayrıca birliğin genel sekreter yardımcıları da görevlendirildi. Birliği at web sitesi (www.unikop.selcuk.edu.tr) de tamamlanarak hizmete girdi.
   
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da pazarcının ısınmak için yaktığı soba canından etti
  • Angı: "Hayırlar getirmesini dilerim"
  • Akkaya'ya Afrin'den günaydın mesajı
  • Davutoğlu’ndan Konyaspor’a tebrik
  • Konya'da otomobil aydınlatma direğine çarptı: 1 ölü, 1 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA