• Konya21 °C

Mustafa Azılıoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Kabine ve Sabahattin Zaim Hoca.

02 Mayıs 2009 11:41

Gençlik ve Devletlerin geleceginde genç beyinleri yazmaya başlamışken yeni hükümetin kabine listesi ajanslara düştü.Bundan çok önce,59.Hükümetin kurulma aşamasında,Dışişleri Bakanımızın Prof.Dr.Ahmet Davutoğlu olması gerektigini ve olacagını tahmin ederek bir yazı yazmıştım.Başbakan olarak şimdiki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ü,Cumhurbaşkanı olarakda şimdiki Başbakanımız TayyipErdoğan'ı öngörmüştüm.

 

 

Devlet'te işlerin zaman ve sırası değişsede işleyen bir gelenek devam edegelmektedir.Bugün geç de olsa Ahmet Davutoğlu,60.Hükümetin Hariciye vekilidir.Hayırlı mübarek olsun.Yeni Kabine dilerim önemli ve yararlı kararlara imza atar,ülkenin gelecegi üzerine sağlam temelleri devam ettirir.Hükümet ve hükümetler ile ilgili söylenecek o kadar çok şey var ki,

 

İlk hükümetten 60. Hükümete kadar geçen sürelerin miktarı istikrar ve istikrarsızlık ikilemlerini ve dönemlerini bize gösterir.Allah'tan son yıllarda hükümet bunalımı ve krizleri yaşamıyoruz.Neydi o önceki dönemler,3-4 ayda bir degişen kurulan yıkılan hükümetler.Çok şükür o günler geride kaldı.

Karekterine ve saglam duruşuna deger verdigim genç kardeşlerimden biri beni İstanbul'dan aradı.9 Mayıs günü İstanbulda gerçekleştirilecek Yeni dönem MTTB Olagan kongresine davet edince,1916 dan itibaren MTTB tarihi gözlerimin önünde canlandı.Osmanlı Devletinin hayat memat  yıllarını bir düşünün.

İbni Haldun,Mukaddimesinde “devletler insanlar gibi doğar,büyür,ve ölür”derken Osmanlı ölüm döşegindedir,Ve Osmanlı İbni Haldunun devletlerin ömrü tezini bir kez daha olsun doğrulatmıştır İbni Haldun'a.Böyle bir dönemde,Dar-ül Fünun  gençligi tarafından MTTB 14 Aralık 1916 yılında kurulmuş.Genç yaşlı nufüsun nerdeyse tamamı cephelerdedir.12 cephede 7 düvele karşı onur savaşı verilmektedir.

MTTB neslini şekillendirenler Üstad Necip Fazıl,Sezai KARAKOÇ,Nuri PAKDİL,Selahattin EŞ, Kadir MISIROĞLU ve Necmettin ERBAKAN,Merhum Sabahattin ZAİM,Mehmet Niyazi Özdemir,Haşmet Oguzalp o dönemin imanlı donanımlı gençlik önderleridir.56.Dönemin Genel Başkanı Haşmet Oguzalp,bugün bürokraside önemli icraatların sahibi bir MTTB mensubudur.

 

Bozkurtlu MTTB'den Kitaplı MTTB dönemi dahil,birligin sol çizgiden milliyetçi muhafazakar ve islami çizgiye kadar, dönem dönem hükümetlere ve dönemin konjontrel gelişmelerine bağlı olarak siyasi fikir geçiş ve degişimleri yaşanmıştır.

 

Necip Fazil Kisakürek,Büyük Dogu; Sezaî Karakoç Dirilis, Nurettin Topçu Hareket dergileri ile müslüman gençlere fikir düşünce açılımları saglamıştır.Teori, fikir ve düşüncede olgunlaşan gençlik,Pratikte,aksiyonda memleket meselelerine teslimiyetçi seyirci kalmamış olayların tam kalbine nüfuz ve sirayet ederek siyasi müdahaleler yapmıştır.

 

İlk dönemde gençligin yaptıgı milli eylemlerden ilki,Yeşilköy (Ayastefanos)’deki Rusların 93 harbi (1876-1877) anısına diktikleri anıtın yıkılması, yerle bir edilmesidir.Hatay'ın anavatana ilhakı için yapılan mitinge izni verilmeyince,kanunsuz olarak yapılan miting neticesi ilk kez 1936 de hükümet tarafından kapatılmıştır.

 

Kıbrıs,Irak,Türkistan,Hatay,Keşmir,Esir TürklerMitingleri,Ayasofya'da namaz,  22 Subat 1933'te Vagon-Li hadisesi,20 Nisan 1933 Razgrad (TÜRK MEZARLIGININ TAHRİBİ)Hadisesi,Türk Bayragına Saygı mitingleri iç ve dış siyasi alana karşı verilen gençligin kararlılık gösterileridir.

 

Gençliğimizin Meseleleri\' ve \'Türkiyemizin Geleceği\'üzerine söylenmesi gereken Birkaç cümle söylemek istiyorum.Tarihin her döneminde genç nufüs hareketleri birileri tarafından ajite edilerek kullanılmış,kışkırtılmış,ülkenin kamplara ayrılmasına zemin hazırlamışlardır.Umarım bir vakitler kör dövüşlerini andıran siyasi kavgalarda bu sefer o eski gözlüklerin gerisinden degil,ufuk ötesinden bakılp düşünülerek okların birlikteligi ilkesinden hareket edilerek tavır konulur.

Bir Devlet adamına atfedilen oklarla birlik ve beraberligin anlatıldıgı bir hadise vardır.Bir ok yalnız başına hiç birşeydir.Bütün oklar birarayagetirildiginde ve belirlenen bir yöne tevcih edildiginde önünde hiçbir set ve kuvvet duramamıştır ve duramıyacaktır.

Ben gençligin küçük küçük ayrılık ve farklılıklarda birbirlerine karşı degil,ortak hedef ve ideallerde yan yana,omuz omuza vererek çetin ve zorlu ufukları geçip kafdagının ardındaki huzur ve mutluluk ülkesine erişeceklerini ümit etmekteyim.

Yeni dönem,MTTB 2.Olagan Kongresini İstanbul'da 9 Mayıs günü gerçekleştirecek,bende programa davetliyim,Konya'da ekstra bir degişklik olmadıkça,İstanbul'a gidip konğreyi izleyecegim.Dilerim MTTB yeni dönemde,58,59,ve60.Hükümetlerde oldugu kadar Bakanı istikbaldeki hükümetlere tekrar kazandırır.

Benimde bir hayalim var diyen herkes Yeni dönem MTTB'yi tanımalarını salık veririm.

Yeni Kabinede en çok sevindigim Stratejik Deha Ahmet Davutoğlu'nun dış siyasette bir numara olması olmuştur.Neden Stratejik Deha dedigimide ifade edeyim.Merhum Sabahattin Zaim hoca ile Konya'da bir gün sohbet ederken,Ahmet Davutoğlu'nu işaret ederek,”..işte bu hemşeriniz,sizin ve bütün bir ülkenin stratejik dehası olacaktır.”dedigini hatırladım bu arada.Ben bir adım daha ileri giderek hem stratejik hemde siyasi deha olacagını umuyor ve bekliyorum.Merhum Zaim Hocam yaşasaydı da bu öngörüsünün gerçek oldugunu görseydi.Rahmet diliyorum rahmeti rahmana kavuşmuş bütün Türk-İslam gençlik önderlerine.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Hakim, boşanma kararını otoparkta verdi
  • "FETÖ, eğitimdeki zafiyetlerden yararlandı"
  • 'FETÖ, futbol ile ciddi şekilde ilgilendi'
  • Genç öğretmenlerin mezuniyet coşkusu
  • Ilgın'da ramazan pidesine zam yapılmadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA