• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni hedef Türkiye nüfusu kadar fidan
13 Ocak 2010 Çarşamba 11:50

Yeni hedef Türkiye nüfusu kadar fidan

Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konukun bundan 5 yıl önce başlattığı Konya nüfusu kadar fidanı
Bozkır bitki yapısı nedeniyle yeşili son derece sınırlı olan Konya'da, 5 yılda 5 milyon fidanı toprakla buluşturan Konya Şeker'in şimdiki hedefi, Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmak.
     Pankobirlik Genel Başkanı, Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk,  bundan 5 yıl önce başlattıkları ''Konya nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturma'' hedefine 2 yıl önce ulaştıklarını söyledi.
     Şimdi bu hedefi büyüttüklerini ve yeni hedeflerinin ''Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmak'' olduğunu vurgulayan Konuk, tarım ve tarımsal sanayiye kazandırdıklarının yanı sıra Türkiye'ye örnek olacak sosyal sorumluluk projelerine de imza attıklarını söyledi.
    
     -3400 KİLOMETRE YOL KENARI ARTIK YEŞİL-
    
     Ağaçlandırmaya ciddi anlamda katkı veren ve bu çerçevede Çumra Şeker Kampüsü'ne yıllık 1,5 milyon kapasiteli fidanlık kurduklarını anımsatan Konuk, şunları kaydetti:
     ''Bugüne kadar 5 milyonu aşkın fidanı toprakla buluşturduk. Ağaçlandırma çalışmalarını satıh esaslı yürüten Konya Şeker, bu çerçevede hinterlandı içerisinde bulunan tüm ilçe, köy ve kasaba yolunu iki yönlü olarak ağaçlandırmayı hedefledi. Bu çerçevede de toplamda 273 köy ve kasabayı Konya'ya, ilçelere ya da birbirine bağlayan 3400 kilometre yol çift taraflı ağaçlarla donatıldı. Ağaçlandırma çalışmaları bununla da kalmadı ve Konya'nın komşu illere olan bağlantısını sağlayan kara yolu güzergahlarında da ormanlık alanlar kuruldu. Konya-Karaman, Konya-Aksaray, Konya-Ankara ve Konya-Adana kara yollarında yaklaşık 4 bin dekarlık alanda ve 25 ayrı noktada Konya Şeker ve Torku Ormanlıkları oluşturuldu. Biz sadece fidan dikmedik, bu fidanları ağaç haline getirdik. Bu konuya büyük önem veriyoruz. Bu konuyu önemsiyoruz.''
    
     -ÇALIŞMALARIMIZ, ''HER VATANDAŞA BİR AĞAÇ'' OLANA KADAR SÜRECEK-
    
     Ağaçlandırma çalışmalarının aralıksız süreceğini dile getiren Konuk, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Konya nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturma hedefimizi çok çok aştık ve şimdi de Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmayı önümüze hedef olarak koyduk. Bizim ağaçlandırma çalışmalarımız 'her vatandaşımızı dikili bir ağaç' sahibi yapana kadar devam edecek. 'kuru duayı bırak' diyor Hazreti Mevlana, 'ağaç isteyen tohum eker' diyerek de yol gösteriyor. Kuraklık, çölleşme, ekosistemdeki bozulma bizim topraklarımızın meselesi ve biz bunlarla mücadele ederek bir sonuç almak istiyoruz.''
     Üreticilerin baş belası olan ve hububattaki kaliteyi düşüren süne zararlısına karşı da ağaçlar sayesinde doğal hayatın canlanmasıyla, biyolojik mücadelenin etkin bir şekilde yürütülebildiğini belirten Konuk, ağaçlandırma çalışmalarının sürdüğü bugünlerde ise Konya-Karapınar yolunun 100 kilometrelik bölümünü de kış şartlarına rağmen çift yönlü olarak ağaçlandırıldığını, dikilen fidanlarda yüzde 98'lik bir tutma oranına yakalayarak bu açıdan da büyük bir başarıya imza attıklarını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA