• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni fotolar, dış müdahale ihtimalini artırdı
20 Şubat 2013 Çarşamba 15:53

Yeni fotolar, dış müdahale ihtimalini artırdı

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 arkadaşının hayatını kaybettiği helikopterin düşmesiyle ilgili soruşturma derinlemesine sürüyor. Yeni fotolar, dış müdahale ihtimalini artırdı.
Soruşturmada, helikopterdeki telsiz bağlantısının seyahat sırasında olmadığı ortaya çıktı. Helikopter enkazı bulunduktan sonra çekilen fotoğraflara göre, sigorta panelindeki telsiz bağlantı anahtarının çekilmiş olduğu açıkça görülüyor. Ayrıca uçuş yüksekliğini gösteren cihazın da aktif olmadığı yine sigorta panelinden anlaşılıyor.
25 Mart 2009 tarihinde bindikleri helikopterin düşmesi sonucu BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, pilot Kaya İstektepe, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, yardımcısı Yüksel Yancı, meclis üye adayı Murat Çetinkaya ve gazeteci İsmail Güneş hayatını kaybetti. 2 yıldır Özel Yetkili Malatya Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturulan olayda suikast şüphesini derinleştiren bulgulara ulaşıldı.
Helikopter enkazına ulaşıldıktan sonra çekilen fotoğraflara göre, helikopterin sigorta panelindeki UHF 2 (uzak telsiz bağlantısını sağlıyor) ve altimetre (helikopterin yerden yüksekliğini gösteriyor) çalışır durumda değil. 28 Mart 2009 tarihinde olay yerine ulaşan DAK timleri ve kaza kırım ekibinin çektiği fotoğraflarda sigorta panelindeki hayati öneme sahip telsiz bağlantısı ve altimetrenin çalışır durumda olmadığı görülüyor. Söz konusu fotoğraflarda her iki cihazın aktif olmadığı paneldeki diğer anahtarların aktif olmasından bariz şekilde belli oluyor.
 
 
Kalkış bilgisi cep telefonuyla verildi
Pilot Kaya İstektepe helikopterde taşıdığı BBP Lideri Yazıcıoğlu ve arkadaşlarını Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit ilçesine bıraktıktan sonra Kahramanmaraş Erkilet Havalimanı'na yakıt ikmali yapmak üzere tekrar havalanmıştı. Yakıt ikmalinin ardından tekrar Çağlayancerit'e dönen pilot, kalkış yaptığını Kahramanmaraş Havalimanı'nda görevli AFTN memuruna cep telefonuyla bildiriyor. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı kaza kırım ekibinin hazırladığı raporda konuyla ilgili bölüm şöyle: 'Kahramanmaraş Hava Meydanı ATC APP/TWR kontrolörü tarafından adı geçen meydandaki AFTN memurunun cep telefonunun pilota verilmesi nedeniyle uçuş planına göre 12:30 UTC'de kalkması gereken hava aracının kalkıp kalkmadığını öğrenmek için AFTN memuru tarafından hava aracı pilotunun 12:54 UTC'de cep telefonundan arandığı, pilotun bu aramada kendisine cevap vermediği, bir dakika sonra 12:55 UTC'de pilotun AFTN memurunu arayarak kalkışta aramayı unuttuğu ve kalkışın 12:35 UTC'de olduğunu rapor ettiği ve akabinde 251301 LTCNZGZX DEP mesajının AFTN memuru tarafından çekildiği görülmektedir.' Rapora göre, pilot Kaya İstektepe, helikopterin motorunu çalıştırdığını ve kalkış yaptığını telsiz ile bildirmiyor.
Ekip paneli hiç incelememiş!
Pilot Kaya İstektepe ile birlikte 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopterin düşmesinin nedenlerini araştıran kaza kırım ekibi, 14 Aralık 2009 tarihli 181 sayfalık rapor hazırladı. Rapor, olayı o dönem soruşturan Kahramanmaraş Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Raporda helikopterin sigorta panelinden hiç bahsedilmiyor. Ekibin hazırladığı raporda, helikopter enkazından çalındığı anlaşılan uçuş bilgilerini gösteren 'ARGUS 5000CE' ve 'SKYMAP IIIC' adlı cihazlardan hiç bahsetmediği de ortaya çıkmıştı. Kaza kırım ekibi, muhtemel kaza sebebini pilotaj hatasına bağlamıştı. Raporda, 'yoğun kar yağışlı kontrolsüz sahada pilot Kaya İstektepe'nin VFR uçuşa ısrarla devam ederek oryantasyon (vertigo/his yanılması) kaybına uğraması nedeniyle dağlık alanda araziyle temas etmesini engelleyemediği' iddia edilmişti.
DDK: Değiştirilmiş olabilir
Devlet Denetleme Kurulu, raporunda anahtar ve sigortalar konusuna yer verdi. DDK raporunda yer alan konuya ilişkin bölüm şöyle: 'Kaza tarihi olan 25.03.2009 ile kurulun kaza mahalline ilk ulaştığı 29.03.2009 tarihi arasında kar yağışından dolayı enkazın kar altında kalması ve arama kurtarma ekiplerinin; özellikle ilk aşamada bulunamayan yolculara ulaşma maksadıyla hava aracını yerinden oynatmasının, hava aracının kumanda kontrol pozisyonları, anahtar-sigorta konumlarını değiştirmiş olabileceği ve böylece kaza-kırım incelemesine ışık tutabilecek delillerin kaybolmasına sebebiyet verildiği değerlendirilmektedir.'
Dışarıdan müdahale edilmiş olabilir
BBP'nin görevlendirdiği kaza kırım ekibinde yer alan pilot Volkan Sürmeli, helikoptere dış müdahalede bulunulmuş olabileceğini dile getirdi. Sürmeli: 'Merhum pilot Kaya İstektepe'nin kalkışı cep telefonu ile bildirdiği bilgisi doğru ise bu fotoğrafta görülen sigortaların kalkıştan evvel devre dışı bırakıldığı anlamına geliyor. Dolayısıyla helikopterdeki pilotun uçuş için ihtiyaç duyduğu hayati önem arz eden cihazların kullanım dışı kalması anlamına gelir ki bu da helikoptere bir dış müdahalenin olma ihtimalini güçlendirir. Kahramanmaraş Havalimanı güvenlik kamerası görüntülerini inceleyerek helikopterin yakıt alımı sırasında bir müdahaleye maruz kalıp kalmadığı incelenmelidir. Bir hava aracı kazasında ilk başvurulacak unsurlar radar ve telsiz kayıtlarıdır. Helikopter son kalkış yaptığı yerden düştüğü yere kadar radar kaplamasına girdi. Bu radar kaydından bir kesit elimizde var. 160 dakika sonra iki jandarmaya ait helikopterin Yazıcıoğlu'nu taşıyan helikopterin yanına gittiğini biliyoruz. Bunu nereden biliyoruz? Radar kayıtlarından biliyoruz. Demek ki radar kayıtları var. Telsiz kayıtları da ortada yok.' ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA