• Konya10 °C

Mustafa Azılıoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Dönemde MTTB Ne Yapmalı?

11 Mayıs 2009 10:14

 

Türkiye’nin hali hazır devlet ve hükümet idaresine çok önemli zevatı kazandırmış olan MTTB, yeni bir ruh ve anlayış ile genel kurulunu geçtiğimiz hafta sonu yaptı. Yeni dönem kadrosunu tebrik ediyor, hayırlı hizmetlere vesile olmalarını cenabı haktan niyaz ediyorum.

MTTB,1916 dan beri çok önemli işlere imzalar attı.Çok önemli hizmetler ifa etti.Çok önemli isimlerin yetişmesine zemin hazırladı.Bugün Devlet ve hükümet ricali, o dönemin gençleri,bugünün akil adamları.

Devlet ve hükümet adamı yetiştirmek çok zor dönemlerin işidir. Sıradan rahat zamanlarda ancak lale devri aşkları misali adamlar yetişir. Lale devri adamları ile İstiklal harbimizi kazanamazdık. Demir nasıl, kızgın ateşte erir daha sonra su ile buluşup çelik olursa, istiklal marşı, nasıl milli varlıgımızın ve bağımsızlığımızın bir tezahürü ise, İstiklal harbimiz de böyle kazanılmıştır. Irak’ın düştüğü durumu, işgali ve sonrasını gözünüzün önüne getiriniz.

Her şeyleriyle milli, bu toprakların, bu milletin evlatları olan bir nesil de, nitelik ve donanım kazanarak, ilimde fikirde, sanatta, medeniyette ait olduğu topluma kaybettiklerini geri dönüşüm sağlayarak geri kazandıracaktır.

İstiklal harbimizin başlangıcındaki ruh ve mili mücadele anlayışına dönüşümdür bizim geri dönüşümümüz. 17.Yüzyıldan beridir uykudan uyanıştır. Dünya gerçekleri ile yüzleşmektir. Türkiye’de geri kalmışlığın sorgulanmasıdır. Medeniyet zincirlerimizin birbirine eklenmesidir. Yenidünya düzeninde yeni bir ses ve soluk olarak, yeni medeniyet değerleri ile yenidünya ile kucaklaşmadır. Bizim geri dönüşümümüz çağlar ötesi ile buluşmadır. Her yönü ile fikirde teknoloji ve medeniyet algılamasında yeni, milli ve diğerlerinden ileri olmaktır.

Modernite ve post modernite,1789 Fransa’sının, avrupasının günümüz yüzyılının bir yansıması bir tezahürüdür. Bizim geri dönüşüm tasavvurumuz, batınınkinden farklı ve bize özel olmak durumundadır.

Yeni dönemde yeni MTTB ne yapmalı, Türk siyasi ve fikir hayatına nasıl bir katkı sağlamalıdır?

Yiğit düştüğü yerden kalkar. Araç stop ettiği yerden ileri hareket eder. Biz bulunduğumuz yer, mekân, konum, işlevsellik içinde, bir ABD, Fransa, Almanya, İngiltere gibi dünya düzeninden memnun isek, hiçbir şekilde, hiçbir şeye ihtiyacımız olmaz, halimizden memnun yaşamaya devam ederiz.

Şayet değilsek,ki biz olduğumuz yerden memnun değiliz.

O zaman oyundan oynaştan, uykudan,ataletten,lale devri aşklarından bertaraf olmamız gerekir.Teneffüs  bitmeli,şimdi derse girme zamanıdır.

Dünya dengeleri, ilimde teknolojide, sanayide, dünyayı idrak etmede ta 17.yüzyılda değişmeye başladı. Değişen dünya dengelerini idrak edemediğimiz ölçüde yerimizde saydık, onlar ileri giderken biz yaya kaldık. Yeni dönemde bu üç asırlık hesabın görülmesine ihtiyaç vardır.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da fuhuş operasyonu
  • Konya'da cip takla attı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Afganistan'da bombalı saldırı! Onlarca ölü var
  • "Zam olmaması için çalışıyoruz"
  • Konya’da Ramazan coşkusu başladı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA