• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yeni Başkan Sorgun'a dair ilk izlenimler

02 Şubat 2010 17:48

Ak Parti Konya İl Başkanlığı görevi verilen Ahmet Sorgun, pazartesi günü basının karşısına geçip ilk bilgilendirme toplantısını yaptı.

Konya milletvekillerinden Ahmet Büyükakkaşlar dışında tümü ile belediye başkanların da katıldığı programda oldukça kısa bir bilgilendirme yaptı Ahmet Sorgun.

Çok uzun zamandır Konya’nın gündemi bu konu olunca beklentilerde farklıydı. Basın mensuplarının daha uzun sürecek, daha samimi bir ortamda geçecek bir toplantı umdukları açıktı. Ancak hem kısa hem de resmi sayılabilecek bir konuşma yaptı yeni İl Başkanı Sorgun.

Tabi ilk izlenim oldukça önemli. Toplantıya katılanların genel kanısı, ortamın çok resmi, Ahmet Sorgun’un da belki ilk toplantısı olmasından dolayı biraz gergin ve sorulara pozitif yaklaşmaktan uzak olduğuydu.

Ahmet Sorgun’dan beklenen Konya’da yıllardır içinde bulunduğu sivil toplum örgütlerindeki rahatlık ve samimiyetti. Zaten pek çok basın mensubuna sorumluluk alanlarında yardımcı olmuş, kendisine ünsiyet duyulan birinden beklenen de oydu.

İl Başkanlığı tabi ki bir sivil toplum değildir. Gerektiği zaman masaya yumrukta vurmak, tavır da almak gerekir. Ancak ilk gün bu görüntü, bizlere pek tanıdık gelmedi. En azından Ahmet Sorgun portresinin temsili bu olmamalı.

Ahmet Sorgun’un ilk konuşması da tavrı kadar merak ediliyordu. Oldukça kısa sayılacak bir metinle çıktı medyanın karşısına. Metinde Konya’nın genel tarifi, en önemli iki yatırımı hızlı tren ve Mavi Tünel’e atıf ve Başbakan Erdoğan’a teşekkür ile bu projelerin takipçisi olmak giriş cümleleriydi.

Teşkilat yapısı ve bundan sonraki süreçle ilgili olarak ise, Konya’yı kapsayıcı, "biz" anlayışının hakim olduğu, kişileri değil, ilkeleri önceleyen hareket planına sahip olacaklarını, çalışmalarda Konya’ya fayda sağlayacak her türlü düşünceye açık olunduğuna vurgu yaparken, Konya’nın tümümden bu süreçte katkı beklendiği mesajı ile konuşma sonuçlandı.

Söylediğimiz gibi kısa bir konuşmaydı. Gazetecilerin soruları kamuoyunun merak ettiği konulara yönelikti. Açıkçası çok somut, bilgilendirici cevaplar alındığı söylenemez.

Mesela çalışma arkadaşlarının ne kadar sürede belirleneceği sorusuna “acele etmeyeceğimiz gibi, sürüncemede de bırakmayacağız” şeklinde bir cevap tatmin edici değildi. Daha sınırlayıcı bir tarih verebilirdi. Bir hafta bir ay gibi cevap kamuoyunun merakını giderebilirdi.

Siyasetçilerin temkinli konuşması gerçekten anlaşılabilir bir durumdur. Hatta çoğu zaman temkinli olmakta gerekir. Ahmet Sorgun’un “Büyük laflar söyleyip altında kalmayacağız” sözü ile “ilkeler, prensipler etrafında çalıcağız, kişiler değil, ilkeler önemli olacak”  sözleri bu bağlamda çok önemli. Bu sözler çalışma prensibi anlamında Ahmet Sorgun’a güvenenlerin en önemli kılavuzu olacaktır.

“Kimlerle çalışacaksınız, eski yönetim kurulu üyelerini de yanınızda görecek miyiz? sorusuna “ Eski yeni fark etmez, önemli olan ilke”  cevabını da hatırlatmalıyım. Elbette Ak Parti’ye hizmet etmiş ve daha hizmet etmek isteyenler olacaktır. Bu konuda Ahmet Sorgun’un “prensipler” çerçevesini çok iyi çizmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

Basın toplantısından sonra, salondaki partililerle de bir görüşme yapıldı. Aldığımız bilgilere göre orada hem vekiller hem belediye başkaları Ahmet Sorgun’a “tek başına yetki sende” demişler.

Yönetim kurulu belirlenmesinde tek karar Başkan Sorgun’a verilmiş. Milletvekilleri biz koalisyon ortağı olmayacağız, tek yetkili Ahmet Sorgun’dur kararı almışlar.

O zaman Ahmet Bey’in hem Başbakan Erdoğan’dan aldığı güç,hem de yerel siyasilerin kendisine verdiği açık çekle çok daha cesur hareket etmesini bekleyebiliriz. Konya’nın mutabakatla karar verdiği il başkanlığının yetkisi de sınırsız olunca Konya’nın bu fetret döneminden hızla çıkmasını beklemek hakkımız.

Ahmet Sorgun bunu yapabilecek biri, artık tüm gücüyle Konya’yı temsil edecek kişileri bulup işe dört kolla sarılmalı.
Konya bunu bekliyor.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA