• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yeni başarı hikayelerini hep birlikte yazacağız”
18 Ocak 2016 Pazartesi 14:44

“Yeni başarı hikayelerini hep birlikte yazacağız”

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Genel Merkez tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı bu yıl, Ankara’da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. 2015 yılının ekonomik olarak değerlendirildiği, 2016 yılı beklenti ve öngörülerinin ele alındığı toplantıya MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ve Yönetim Kurulu Üyeleri de katılım sağladı.  

2015 yılını değerlendiren ve 2016 yılı ile ilgili beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “Yaşanan küresel krizi ülkemizin etkili bir yol haritası olduğu için fırsata çevirerek yapısal reformlarla sınıf atlayacağız. Türkiye’nin ekonomik geleceği için sihirli sözcük reformdur. Gelişmiş ülkelerle arayı hızla kapatıyoruz. Kim ne derse desin Türkiye büyük kazanımlar elde etti. Yol haritamız ve reform paketimizle fırsatları değerlendireceğiz ve gelişmiş ülke seviyesine geleceğiz. MÜSİAD 64. Hükümetten beklentileriyle ilgili çok detaylı bir çalışma hazırladı ve bizim işimizi kolaylaştırdı. MÜSİAD’ın beklentileri ve bizim önceliklerimiz tamamıyla örtüşüyor” şeklinde konuştu. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak da, “2015 yılında Dünya üzerinde ve ülkemizde yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen ekonomimiz büyümedeki istikrarını sürdürdü. İş dünyası olarak, geride bıraktığımız yıldan ekonomik anlamda tam anlamıyla verim alamasak da yeniden sağlanan siyasi istikrarın ardından yolumuza kaldığımız yerden daha emin adımlarla ilerleyeceğimizi ve bu konuda bütün iş alemi olarak daha fazla çalışmak zorunda olduğumuzu belirtmek istiyoruz” ifadelerine yer verdi. Toplantıda ayrıca MÜSİAD üyeleri tarafından 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016 yılı beklentilerinin ele alındığı anket sonuçları da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile paylaşıldı.

resim-1-016.jpg

Gerçekleştirilen toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek ise “Türkiye ekonomisi, 7 Haziran seçimleri sonrasındaki siyasi belirsizlik ve yaşanan terör olaylarının yanı sıra küresel risklerin de had safhaya ulaşmasına rağmen, 2015 yılında büyümedeki istikrarını korudu ve büyümesini sürdürdü. Genel manada 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri arasında kalan 5 aylık siyasi belirsizlik sürecinin, 2015 yılında reel sektöre olumsuz yansıdığını ve yılın başında yakalanan olumlu beklentilerin tam olarak gerçekleşmediğini görüyoruz” dedi.

 

Başkan Şimşek sözlerinin devamında, “MÜSİAD Camiası olarak bu doğrultuda, 1 Kasım seçimleri ile yeniden sağlanan siyasi istikrarın ve seçimsiz olarak geçecek önümüzdeki 4 yıllık sürecin ülkemizin 2023 hedefleri ve geleceği açısından bir fırsat olacağı kanaatindeyiz. Tabi bu fırsatın değerlendirilmesi de başta sanayi alanında olmak üzere her alanda gerçekleştirilecek yapısal dönüşümlerle ve reformlarla mümkün olacaktır. İş dünyasının temsilcileri olarak, imalat sanayisini, yüksek katma değer oluşturacak ileri teknoloji ürünleri üretimini önceleyen, ülkemizin içinden geçtiği kritik dönemlerde dahi üretmekten vazgeçmeyen sanayici ve işadamlarımızın önünü açacak ve elini güçlendirecek yeni sanayi politikalarının hükümetimiz tarafından bir an önce hayata geçirilmesinin beklentisi içerisinde olduğumuzu da özellikle vurgulamak istiyoruz. Genel Merkezimiz tarafından üyelerimizin fikirlerinin alınarak hazırlanan anket sonuçlarına göre üyelerimizin yüzde 64’ü 2016 yılının ekonomik anlamda olumlu geçeceğini ve yüzde 52’si de 2016 yılında yatırımların artarak devam edeceğini öngörmüştür. Anketimizin de ortaya koyduğu sonuçlar ışığında, MÜSİAD üyeleri ve iş âleminin aktörleri olarak 2016’ya olumlu baktığımızın ve bu doğrultuda sorumluluk almaya devam edeceğimizin altını özellikle çizmek istiyor, tüm iş âlemini ve kamu kuruluşlarımızı ülkemizin geleceği ve hedefleri için daha fazla çalışmak ve üretmek için birlik olmaya davet ediyoruz. Ülkemizin ekonomik anlamda yeni başarı hikâyeleri yazmaya ihtiyacı var ve bu başarı hikâyelerini yazmak hepimizin elinde” ifadelerini kullandı.      

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA