• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Bakanlar kimler?
08 Mart 2011 Salı 14:04

Yeni Bakanlar kimler?

Anayasa gereği, seçim kararının alınmasının ardından 5 gün içinde görevi bırakmaları gereken Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yerlerine
Anayasa gereği, seçim kararının alınmasının ardından 5 gün içinde görevi bırakmaları gereken Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım yerlerine atama yapıldı...

İŞTE KABİNENİN YENİ ÜYELERİ

İçişleri Bakanlığı'na müsteşar Osman Güneş,

Adalet Bakanlığı'na müsteşar Ahmet Kahraman,

Ulaştırma Bakanlığı'na müsteşar Habip Soluk atandı...

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, üç bakanlık için yapılan atamaya ilişkin kararnamenin, bu akşam, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanacağını söyledi.

OSMAN GÜNEŞ KİMDİR?

İçişleri Bakanlığı'na atanan Osman Güneş, 1952 yılında Yozgat İli Şefaatli İlçesine bağlı Ekinciuşağı Köyünde doğdu.

İlkokulu köyünde bitirdikten sonra sırasıyla 1971 yılında Yozgat Lisesi’nden, 1976 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Nisan 1977'de Ankara Maiyet Memuru (Kaymakam Adayı) olarak göreve başladı. Kaymakamlık stajını tamamladıktan sonra sırayla Mecitözü, Çelikhan, Cizre, Datça ve Sandıklı Kaymakamlıkları’nda bulundu. Ocak 1990 tarihinde İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı’na atandı.

Bu birimde yaklaşık 2 yıl Daire Başkanlığı, 4 yıl Genel MüdürYardımcılığı yaptıktan sonra Aralık 1995 tarihinde Personel Genel Müdürü olarak tayin edildi. 2 yıl bu görevi ifa ettikten sonra Kasım 1997 tarihinde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, Eylül 1998 tarihinde Bakanlık Müşavirliği görevine atandı. 30 Mart 2000 tarihinde yeniden İller İdaresi Genel Müdürlüğü görevine getirilen Osman Güneş, 01 Aralık 2003 tarihinden 31.12.2005 tarihine kadar Şırnak Valiliği’nde vali olarak görev yaptı.

31 Aralık 2005 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile Kayseri Valiliği’ne vali olarak atandı. Güneş, Kayseri Valiliği'nin ardından İçişleri Bakanlığı'na müsteşar olarak atandı. Güneş evli, 4 çocuk ve 3 torun sahibi.

RİSOTTO SKANDALI


Osman Güneş, 2007'de İçişleri Bakanı olduğu dönemde 'risotto' olayı ile gündeme damgasını vurmuştu. Güneş, Muğla’dakatıldığı bir davette yediği risottonun içinde şarap olduğunu öğrenince, masayı terk etmiş ve daha sonra da yemeği düzenleyen Muğla Valisi Temel Koçaklar görevden alınmıştı. Daha sonra Kayseri Valiliği'ne atanan Güneş, kente vardığında 'Bana iyi bakamadılar. Risotto yedirdiler ben de geri döndüm' demişti.

HABİB SOLUK KİMDİR?


Ulaştırma Bakanlığı'na atanan Mehmet Habib Soluk, 1950 yılında Sivas'ta doğdu.

YıldızTeknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olan Soluk, Denizcilik Bankası Anonim Ortaklığı ve Türkiye Gemi Sanayi A.Ş. Camialtı Tersanelerinde çeşitli görevlerde bulundu.

2003 yılında Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü Yatırım Planlama ve İzleme Şube Müdürlüğü yaptı.

2003-2004 yıllarında Denizcilik Müsteşarlığı APK Dairesi Başkanlığı ve PTT Genel MüdürYardımcılığı görevlerinde bulunan Soluk, bir süre Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü olarak görev yaptı, ardından Ulaştırma Bakanlığı MüsteşarYardımcılığı'na getirildi.

Son olarak Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapan Mehmet Habib Soluk, Fransızca biliyor.

AHMET KAHRAMAN KİMDİR?

Adalet Bakanlığı'na atanan Ahmet Kahraman, Hukuk fakültesinden 1978'de mezun oldu.

Ahmet Kahraman, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden okul arkadaşı. Daha önce de personel genel müdürYardımcılığı yapan Kahraman, İzmir Menemendoğumlu.

1980 yılında Lice hâkimyardımcısı olarak göreve başladı, savcılık ve hakimlik yaptı. 1990 yılından itibaren Adalet Bakanlığı'nın birimlerinde tetkik hakimi, daire başkanı ve genel müdüryardımcılığı yapan Kahraman, 2000 yılında Ankara hâkimliğine atandı.

Şubat 2008'den itibaren müsteşaryardımcılığına tayin edildi. Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi yargıçlığı görevinde bulunan Ahmet Kahraman, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açtığı tazminat davalarına da baktı.

Kahraman, Selanik'teki Atatürk Evi'nde bulunan şeref defterine yazdığı ifadelerle Başbakan Erdoğan'a hakaret eden Fethi Dördüncü'yü 10 bin YTL tazminata mahkûm etmişti. Gazeteci Tuncay Özkan'ın sunduğu Politika Durağı adlı programda Başbakan'a hakaret edildiği iddiasıyla açılan davayı ise reddetmişti.

Kahraman, 19 Temmuz 2008'de Fahri Kasırga'dan boşalan müsteşarlığa getirildi.

Kahraman son olarak Adalet Bakanlığı'na atandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA