• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Anayasa Paketinin getireceği haklar
29 Nisan 2010 Perşembe 13:36

Yeni Anayasa Paketi'nin getireceği haklar

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda yaklaşık 207 saat süren anayasa değişikliği teklifinin ilk turu görüşülerek tamamlandı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda yaklaşık 207 saat süren anayasa değişikliği teklifinin ilk turu görüşülerek tamamlandı. 1. Tur görüşmelerini AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı da yaptığı açıklama ile değerlendirdi.
 
Dünyanın büyük bir değişime girdiğini söyleyen Mustafa Kabakçı, yaşanan bu değişime Türkiye’nin kayıtsız kalamayacağını kaydetti.
 
“Dünya değişiyor ve yeniden kuruluyor. Yeni kurulan dünyada ‘Birinci Dünya Devletleri Bloğu’nda yer alacak olan Türkiye bölgesel güç olma pozisyonunu bir dünya gücü olma yolunda hızla değerlendiriyor” diyen Mustafa Kabakçı, bölge gücü olmaktan, dünya gücü olmaya doğru yürünülüyorsa yapılacak tek şeyin dünya gücü olan devletlerin sahip olduğu düzenlemeleri aynen yapmak olduğuna dikkat çekti. Kabakçı Türkiye olarak ideallerinin demokrasisi güçlenmiş, her kurumu dünya gücü olma pozisyonuna göre konumlandırılmış, hukukunu her şeyin üzerine çıkarmış; komşuları için bölgede güven, istikrar ve cazibe adası haline gelmiş Türkiye olduğunu dile getirdi.

           

Paketin getireceği yeni haklar hakkında da bilgi veren Kabakçı, değişikliğin sadece siyasi haklarla değil, aynı zamanda sivil ve sosyal haklarla ilgili olarak da iyileştirmeler içerdiğini aktardı.
 
Mustafa Kabakçı; “ Yeni paket hukuk sisteminin pekiştirecek HSYK, YAŞ ve Anayasa Mahkemesi gibi kurumlarımızın yeniden yapılandırılması ile gelişmiş batı ülkelerindeki normları yakalamamızı sağlayarak, kurumların yapılarını daha demokratik hale getirecektir” şeklinde konuştu.
 
Gelişmiş batı ülkesinde parlamentoların, devlet ve hükümet başkanlarının, millet meclisi ve senato başkanlarının Anayasa Mahkemesi için üye belirlemesi uygulamasının çok yaygın olduğuna dikkat çeken Kabakçı, Anayasa Değişiklik Paketi ile Türkiye’nin Anayasa Mahkemesi’nin de demokratik ülkelerdeki Anayasa Mahkemeleri’ne benzer bir yapıya kavuşturulacağını belirtti.
 
Kabul edilen maddeler ile beraber daha sivil daha özgürlükçü bir anayasa çalışmasının yapıldığının altını çizen Mustafa Kabakçı, kamuoyu ve Türk halkı tarafından da dikkatle takip edilen söz konusu görüşmelerin, uzun ve zorlu bir maraton sonucunda yürütüldüğünü ve ilk tur çalışmaları büyük bir özveri ile tamamlandığını hatırlattı. Kabakçı, Anayasa değişikliği sayesinde demokrasimizin daha da gelişmiş hak ve özgürlüklerin daha geniş bir alana kavuşacağının aşikâr olduğunu da sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA