• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yeni anayasa özgürlükçü olmalı”
15 Mayıs 2016 Pazar 15:17

“Yeni anayasa özgürlükçü olmalı”

HİSDER’in Cuma Sohbetleri’nde ‘Yeni Anayasa Nasıl Olmalı?’ sorusuna cevap arayan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aykanat, “Yeni Anayasa özgürlükçü ve sivil olmalı” dedi.

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Cuma Sohbetleri’nde, “Yeni Anayasa Nasıl Olmalı?” sorusuna cevap arandı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aykanat, Türkiye’nin gündeminde olan ‘Yeni Anayasa’ ile ilgili açıklamalar yaptı. Osmanlı döneminde uygulanan şer’i hukuk ile örfi hukuktan bahsederek sohbete başlayan 1921, 24, 61 ve 82 anayasaları arasındaki farklılıklardan da söz eden hukuk tarihçisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aykanat, “Anayasa temel hak ve özgürlükleri düzenler. Devletin temel yapısı ile devletin temel organlarını düzenler. Bunun dışındaki şeyler Anayasayı ilgilendirmez.” dedi.

SİVİL VE ÖZGÜRLÜKÇÜ ANAYASA YAPILMALI

Meram Belediyesi Gazezler Kültür Konağı’nda gerçekleştirilen sohbette, İslâm devletinde adaletle hükmetmek, emaneti ehline vermek ile şûra prensibine dayalı bir anayasa belki yapılabileceğini ifade eden hukuk tarihçisi Mehmet Aykanat, ilk anayasanın 1781 Amerikan Anayasası olduğunu, Osmanlı’da ilk anayasanın ise 1876’daki Kanun-i Esasî olduğunu belirtti. Bunlardan önce anayasal belge olarak İngilizlerin meşhur 1215 Magna Carta olduğunu belirten Aykanat, Magna Carta’dan önce hazırlanan Medine Vesikası’nı hatırlattıktan sonra yeni bir anayasa yaparken temel hak ve hürriyetlerinin konulması gerektiğini ve sivil bir anayasa olması lâzım geldiği üzerinde durdu. 1982 Anayasası’nın bir darbe anayasası olduğunu ve günümüzde 120’nin üzerinde maddenin değiştirilmesine rağmen ideolojisi ile felsefesinin değişmediğini kaydetti. Anayasa yazmanın pek de o kadar kolay bir iş olmadığını söyleyen Aykanat, belli dönem aralıklarla anayasa hukukçularının bir anayasa teklifi hazırladıklarına işaret ettikten sonra onların hepsinin askıda kaldığına dikkat çekti.

STK’ların yeni anayasa üzerinde çok çalışmalarına lüzum olmadığına ve maddeler halinde ele alarak bir hava oluşturmaları gereği üzerinde de duran Aykanat, 82 Anayasası’nda yer alan Başlangıç Hükümleri’nin Anayasa Mahkemesi tarafından keyfi yorumlandığını da dile getirdi ve Yeni Anayasa’da bu başlangıç hükümlerinin olmaması gerektiğini söyledi. Dünyada dini değerleri esas alan anayasaların olduğunu ifade ederek şeriatle yönetilen ülkeler içerisinde İsrail’i gösteren Aykanat, İsrail’de hâlâ medeni kanunlarında Mecelle hükümlerinin geçerli olduğuna işaret etti. Şimdiye kadar yapılan ve yazılan anayasalar içerisinde en otoriter ve en baskıcı olanının 82 Anayasası olduğunu ifade eden Aykanat, “Hâlâ askeri vesayet var. Bu anayasanın ideolojisi, felsefesi değişmesi lâzım. Yoksa o ruh baştan sona işlemiş onun içerisine. Anayasayı baştan sona değiştir 82 Anayasası gene sıkıntılı. Şimdiye kadar yapılan anayasalar içerisinde n otoriter en baskıcı olanı 82 Anayasası. 21 Anayasası 82’ye göre daha özgürlükçü. Felsefe değişmediği müddetçe sıkıntılar hep devam edecek” dedi.

DEVLET, HALKA HİZMETTE BİR ARAÇTIR

Sohbet soru-cevap şeklinde devam ederken kendisine yöneltilen soruları da cevaplandıran Aykanat, “İnsan onurunu gözeten, temel hak ve özgürlükleri savunan ve Edebali’nin “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışının bu yeni anayasa olmasını ben de düşünüyorum. Çünkü devlet, millete hizmette bir araçtır. Anayasada da üzerinde durulması gereken en temel konular da temel hak ve hürriyetlerdir” diye konuştu.

Sohbetten sonra Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aykanat’a derneğin camdan yapılı teşekkür plaketi takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA