• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni anayasa konusunda 60 maddede uzlaşma sağlandı
31 Aralık 2015 Perşembe 17:37

'Yeni anayasa konusunda 60 maddede uzlaşma sağlandı'

Elvan, yeni anayasa konusunda somut adım atılacağını düşündüğünü belirterek, "60 madde konusunda uzlaşma sağlandı. CHP'nin istemesi halinde 60 maddeyi de yasalaştırabiliriz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, A Haber'de katıldığı canlı yayında gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni anayasaya dair dün gerçekleştirdiği görüşme hakkındaki bir soru üzerine Elvan, görüşmenin son derece olumlu bir havada geçtiğini söyledi. Anayasa, TBMM İçtüzüğü'nün yanı sıra reformların gündeme geldiğini aktaran Elvan, "Oldukça verimli bir toplantı oldu" diye konuştu.

Yeni oluşturulacak Anayasa Komisyonunun belli bir görev süresi olacağını ifade eden Elvan, bu sürenin 3 veya 6 ay olacağını kaydetti.  Söz konusu 6 ayın sonunda komisyondan ilgili çalışmayı tamamlamasının isteneceğini anlatan Elvan, "Bu konuda somut bir adım atılacağını düşünüyorum. Çünkü 60 madde konusunda bir uzlaşma sağlandı. Neticede CHP'nin istemesi halinde biz bu 60 maddeyi de Genel Kurul'da görüşüp, yasalaştırabiliriz. Kalan maddeler konusunda da bu 6 aylık süre içinde komisyon çalışmasını yürütür" dedi.

"Başkanlık sistemi birçok ülkede çok iyi çalışıyor"

Parlamenter sistemin şu an çok ciddi eksiklikleri ve tam işlemeyen bir yapısının söz konusu olduğunu anlatan Elvan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkanlık sistemine yönelik çalışmalarımızı yapacağız, önerilerimizi ortaya koyacağız. Onlar da parlamenter sisteme yönelik önerilerini ortaya koyacaklar. Bunlar tartışılacak ama bugüne kadar başkanlık sistemi sadece birkaç kavram üzerinden yürütülmeye çalışıldı veya kişiye endeksli bir bakış açısıyla bir karalama kampanyasına dönüştürülmeye çalışıldı. Özellikle kamuoyunda başkanlıkla diktatörlüğü eşdeğer hale getiren bir yaklaşım ortaya kondu. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdı. Çünkü birçok demokratik ülkede başkanlık sisteminin çok iyi çalıştığını görüyorsunuz. Dolayısıyla başkanlık sistemi dediğimiz zaman bunun içinde neler var, bunlara bakılması gerekiyor. Güçlü bir yürütme yapısı olan başkanlık sisteminin, yasamadan bağımsız olarak çalışan bir başkanlık sisteminin birçok ülkede çok daha iyi çalıştığını görüyoruz."

Siber saldırılar

Son dönemlerde Türkiye'ye yönelik siber saldırılara ilişkin de görüşlerini paylaşan Elvan, siber saldırıların dünyanın herhangi bir ülkesinden yapılabileceğini vurguladı.

Elvan, Rusya ile yaşanan gerginlikten kaynaklanan bir durumun da söz konusu olabileceğine dikkati çekerek, "Belirli gruplara, hacker gruplarına bu konuda bir yönlendirme yapılmış olabilir. Yoğun bir şekilde bu saldırıları yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. İlgili bakanlıklarımız gerekli önlemleri alıyorlar. Elimizde bir kanıt olmadan bir şey ifade etmem söz konusu değil ama özellikle Rusya ile ilişkilerimizin gergin geçtiği bu süreçte böyle yoğun bir saldırıyla karşı karşıya kalmamız kafamızda bazı soru işaretleri oluşturmuyor değil" ifadelerini kullandı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA