• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yemende gerilim tırmanıyor
20 Ocak 2015 Salı 16:30

Yemen'de gerilim tırmanıyor

Yemen'in başkenti Sana'ya geçen yıl Eylül ayında giren Husi militanlarının, özellikle kuzey bölgesinde yönetimi tamamen ele geçirme çabaları ülkedeki gerginliği tırmandırıyor.

Yemen'in başkenti Sana'ya geçen yıl Eylül ayında giren Husi militanlarının, özellikle kuzey bölgesinde yönetimi tamamen ele geçirme çabaları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in Husiler tarafından kaçırılması ile tırmanan gerginlik dün sabah Husilerin, başkentteki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırmasıyla had safhaya ulaştı.

Husiler amaçlarına ulaşamadı

Husi militanların sabah erken saatlerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ağır silahlarla saldırısına Cumhurbaşkanlığı Muhafızları tarafından karşılık verildi. Saraya çıkan tüm sokakları tutan muhafızlar ağır silahlarla çevrede konuşlanan Husi militanları püskürttü. Çatışmaların ardından öğleden sonra varılan anlaşma sonucu ateşkes sağlandı. Ancak sokaklarda "ölüm havası"nın estiği Sana'da zaman zaman silah sesleri duyulmaya devam ediyor.

Yemen halkı endişeli

Husilerin 21 Eylül'de Sana'nın ve diğer önemli kentlerin kontrolünü ele alması ve ordu ile hükümetin ''Saf dışı kaldığı' görüntüsü ülkede rejim değişikliğinin hazırlıkları olarak yorumlanmıştı. Husilerin, ülkedeki son meşru lider Cumhurbaşkanı Hadi'ye yönelik saldırıları darbe girişimi olarak yorumlanıyor. Ülkede, Husilerin bu saldırıyla Hadi'yi de görevinden ''İndirme'' girişiminin provasını yaptığı kanısı yaygınlaşırken, silahlı çatışmalar da halk arasındaki endişeyi arttırıyor.

Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürünün kaçırılması

Ülkedeki devrim hareketlenmelerinden sonra Ulusal Diyalog Konferansı'nın da başkanlığını yapan Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad Bin Mübarek'in kaçırılması Husilerin, Hadi'ye gözdağı vermesi olarak yorumlandı. BM'nin ve ABD'nin Yemen'in yönetim olarak 6 bölgeye ayrılması hususunda takındığı tavır nedeniyle Husilerin hedefi olan Bin Mübarek, Yemen'de Batı ile ilişkileri en iyi olan siyasetçilerden biri olarak tanınıyor.

Husiler ise Yemen'in kuzey ve güney olarak 2 bölgeye ayrılmasını savunuyor. Husiler böylelikle Sünni nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerden daha çok Zeydi nüfusun yoğunlukta olduğu bölgelerin yönetimini ele geçirmek istediklerini ortaya koyuyor.

Gözler Salih'in üzerinde

Yaşanan gerginlikler ve Husilerin silah gücünün eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ve kendisine bağlı askeri birlikler tarafından desteklenmesiyle oluştuğu iddia ediliyor. Salih'in kendisine yönelik yapılan 2011 halk ayaklanmasının ardından görevini devretmesine rağmen ülke siyaseti ve ordu içindeki gücünü hala devam ettirmesi nedeniyle devrim hareketinin başarısız olması için Husilere tam destek verdiği öne sürülüyor. Salih'in, oğlu Ahmed Ali Salih'i yönetime getirmek için Husilerle anlaştığı da iddialar arasında yer alıyor.

Husi kontrolü liman kentlerinde yoğunlaşıyor

Liman kenti olan Hudeyde ve Kızıldenize limanı bulunan Moka kenti Husilerin kontrolünde bulunuyor. Husiler ayrıca başkent Sana başta olmak üzere ülkede, Sa'da, Amran, İbb, Beyda kentlerini kontrolü altında tutuyor. Husiler ayrıca, ülkenin doğusunda bulunan Hadramevt ve Rada bölgesinde El Kaide ile çatışmaya devam ediyor.

Yemen'de çok taraflı siyasi gerginlik her geçen gün başka bir alana doğru yön değiştiriyor. Yapılan olumlu yöndeki öngörüleri boşa çıkartan gelişmeler ülkeyi iç savaşa doğru sürüklüyor.

Sivillerin elinde yaklaşık 60 milyon silah olduğu düşünülen ülkede iç savaşın büyük bir yıkım getireceği riski mevcudiyetini koruyor.

Aşiretlerle Husiler arasında çatışma

Öte yandan, Beyda iline bağlı Reda ilçesinin El-Menasih ve Hubze bölgelerinde aşiretler ile Husiler arasında çıkan ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda onlarca ölü ve yaralı olduğu kaydedildi.

Husilerin daha önce orduya ait mevzileri kullandığı ifade edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA