• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yem sektörüne yeni kanun anlatıldı
26 Eylül 2012 Çarşamba 16:49

Yem sektörüne yeni kanun anlatıldı

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yayımlanan mevzuat hükümleri hakkında sektör temsilcilerini bilgilendirmek amacıyla Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü...
 
Toplantıya Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Alpaslan, KTB Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Eberdes, Konya Yem Sanayicileri Derneği Başkanı Celal Küçükçöğen  ve sektör temsilcileri katıldı.
Sorumluluk artık işletmeye ait
Yeni çıkan 5996 sayılı kanunun amacının, gıda güvenilirliğini, yem güvenilirliğini, halk sağlığı, bitki ve hayvan sağlığı ile hayvan ıslahı ve refahını, tüketici menfaatleri ile çevrenin korunması da dikkate alınarak korumak ve sağlamak olduğunu dile getiren Konya Ticaret Borsası Başkanı M.Uğur Kaleli, “ 5996 Sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ile, gıdada yeni bir dönem başlamıştır. Kanun, gıda ve yemin çiftlikten başlayarak nihai ürün haline gelene kadar, her safhasının kontrolünü esas almaktadır. Tarımsal üretimin insan gıdası ve yem olarak nihai ürün haline gelene kadar tüm süreçlerinin disiplin altına alınması açısından bu kanun çok geniş kapsamlıdır. Kanunla bitkisel üretimde kullanılan bitki koruma ürünlerinin kullanımı, hayvan yetiştiriciliğinde kullanılan veteriner ilaçlarının kullanımı, gıdaların Türk Gıda Kodeksine uygun üretilmesi ve hayvan besini olan yemin kalite kriterlerine uygun üretimi gibi birçok husus düzenlenmiştir” diyerek sorumluluğun artık işletmelere ait olacağına dikkat çekti.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bülent Alpaslan AB ile uyum çalışmalarına katkı yapacak olan kanunun sektör temsilcilerine daha iyi anlatılması için böyle toplantıları ihtiyaç duyuldukça yapacaklarını söyleyerek, bu konuda çalışmalarına ve denetimlerine İl Müdürlüğü olarak uzman personeli ile devam ettiklerini ifade etti.
Güvenilir Yem, Güvenilir Gıda
Konya’da faal 37 yem fabrikasının günlük 3.200 ton yem üretim kapasitesine sahip olduğunu söyleyen Konya Yem Sanayicileri Derneği Başkanı Celal Küçükçöğen, yeni kanunun bu açıdan Konya’yı çok ilgilendirdiğini belitti. Küçükçöğen, “Artık yeni bir döneme giriyoruz. Halk sağlığı açısından güvenilir gıda üretimi çok önemlidir. Dolayısıyla hayvanlara verilen yemlerin de elde edilecek nihai ürüne etkisi çoktur. Bu açıdan üretilecek yemlerin içeriği ve üretim koşulları önem taşımaktadır. Gıda, gıda ile temas eden madde ve malzeme ve yem ile ilgili faaliyet gösteren işletmeciler, kendi faaliyet alanının her aşamasında bu Kanunda belirtilen şartları sağlamak ve bunu doğrulamakla yükümlüdür. “ diyerek, sorumluluğu işletmeye geçtiği yeni kanunu sektör temsilcilerimize anlatarak, yeni döneme hazırlanmalarını hızlandırmak istediklerini belirtti.
Toplantı Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubeleri Kontrol Görevlileri Meral Yaka ve Şule Kılınç’ın 5996 sayılı kanunun temel esaslarını konu alan sunumlarıyla devam etti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA