• Konya18 °C

Hakan Bahçeci

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazmayan Kalmamış

01 Aralık 2010 11:58

Bir internet sitesi; haydi adını da söyleyelim, Wikileaks adındaki site Amerika’nın diplomatları tarafından tutulan raporları bir şekilde ele geçirip tüm dünya kamuoyuna sızdırmış.

Şimdi bu bilgiler ve belgeler, Hindistan’ın dağ köyünde yaşayan bir Budist’i, Afrikalı bir yerliyi, günde bir dolara çalışan Çinli’yi ne kadar ilgilendirir? Kabul ediyorum, bu kadar basit değil elbet.

İnsanlığı ve tüm dünyayı yönlendirenler, insanlığın önce zihnini iptila ve istila eder. Tüm tarih ve coğrafya bunun üzerine kurulmuştur. Zihin yönlendirmenin en önemli yollarından birisi zihnin sahibi hakkında bilgi sahibi olmak, zayıf ve güçlü taraflarını etüt etmektir. Wikileaks sitesinin sızdırdığı belgelerde bence bu etüt çalışmasının izleri vardır.

 
Çizgi filmler dahil olmak üzere, sinema ve televizyon filmindeki tüm kötü karakterler dünyayı ele geçirme gayretindedirler. Ne gariptir ki, bu isteğin muhal olmasına bakmaksızın hayal edilmesi bu belgelerde amacı güdülen hayallerle aynı çizgidedir.
 
Öyle ya da böyle, açıklanan bu “gizli” belgeler eğer diplomasinin 11 Eylülü olarak isimlendirilmişse bir tepkimesi olacaktır elbet. Baksanıza hakkında yazı yazmayan kimse kalmadı, ben dâhil. Politikacılar, televizyoncular, siyasiler, stratejistler, konuyu derinlemesine irdeleme ihtiyacı duydular. Haklılar bir bakıma. Her şeyden önce, ABD istihbarat açısından öyle güvenilir değil demek ki. Tabi, kasıtlı olarak sızdırılmamışsa.

 

Ayrıca dünya politikasına yön vermek isteyenlerin ve bu hakkı kendilerine ait görenlerin çalışma şekilleri de yeniden deşifre edilmiş oldu. Bu belgelerde gün yüzüne çıkan fişleme, rapor ve gözlemlerle elbette politika üretilmez. Nitekim, en azından uluslar arası ilişkilerde politik bir kriz çıkacağını kimse düşünmüyor. Ancak ülkelerin iç siyasetinde oluşan tepkiler en azından zihinlerde bir dalgalanma oluşturacaktır.

Oluşan bu dalgalanma bile oyunu yönlendirmek için bir fırsattır kimileri için. 11 Eylül sendromu bu amaçla kullanılmıştır nitekim. Kendileri hakkında raporlar tutulanlar ise, nasıl bir çark kurulduğunun ipuçlarını elde edebilir.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Konya’da benzinlik yazıhanesinde çıkan yangın korkuttu
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"
  • Konya'da otomobil tramvay yoluna düştü: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA