• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazlık kıyafetle, yalın ayaklı çocuklar
16 Ocak 2013 Çarşamba 14:21

Yazlık kıyafetle, yalın ayaklı çocuklar

Domiz Mülteci Kampı'nda kalan Suriyeli çocuklar, Esed'e nefretlerini yaptıkları kardan adamın suratına terlik yapıştırarak gösteriyor, rejimin karla birlikte gitmesini istiyor.
Domiz Mülteci kampında, geceleri sıcaklığın eksi 20 dereceye kadar düştüğü çadırlarda anne babalarıyla birlikte hayatta kalma mücadelesi veren Suriyeli çocuklar, Esed rejiminin yıkılmasını ve bir an önce evlerine dönmeyi istiyor.
Duhok'taki Domiz Mülteci Kampı'nda kar ve çamur içinde oyun oynarken görüntülenen Suriyeli mülteci çocuklar, oyun oynarken Devlet Başkanı Beşşar Esed'e olan kızgınlıklarını ve özlemlerini ifade ediyor.
12 yaşındaki Şehnaz, 4 yaşındaki Muhammed ve 8 yaşındaki Cihat, eğlenmek için kardan yaptıkları ve boynuna 'Beşşar Esad' tabelası astıkları kardan adamın yüzüne, Ortadoğu halkının kültüründe 'aşağılayıcılığı' simgeleyen 'terlik' yapıştırarak Esed'e olan kızgınlıklarını diri tutuyorlar. Ülkede Esed rejiminin bir an önce gitmesini isteyen çocuklar, en çok da çabuk hastalanmaktan şikayet ediyor.
Yazlık kıyafetle, yalın ayaklı çocuklar
Yapılan yardımlarla kışın soğuk günlerini atlatmaya çalışan çocukların çoğu kat kat giydikleri yazlık kıyafetler içinde, kar altında yalın ayak oyun oynuyor.
Yeterli ve sağlıklı beslenememekten ötürü zayıf düşen çocuklar, soğuklarla beraber yakalandıkları hastalıklarla da mücadele ediyor.
Kendilerini görüntüleyen objektiflere poz verirken tebessümü yüzünden eksik etmeyen çocuklar, soru sorulmasına fırsat vermeden üç cümleye sığdırdıkları nefret ve özlemlerini dile getirdiler:
''Esed kahrolsun'', ''Esed ölsün'', ''Evimize dönmek istiyoruz.''
Hayalleri yıkıldı, kızgınlar
Kampta küçük kardeşini yanından ayırmayan 12 yaşındaki Şehnaz Abdülaziz, çadır kente çok sıkıntı çektiklerini bir an önce kendi vatanlarına dönmeyi arzuladıklarını belirtti.
Kar yağışının başlamasıyla kamp hayatının daha da zorlaştığını ifade eden Şehnaz, ''Kampta yaşamak çok zor. Bir de kış geldi, kar yağdı, havalar çok soğuk. Küçük bir soba etrafında toplanarak ısınmaya çalışıyoruz, geceleri çok soğuk olduğu için uyuyamıyoruz. Anne babalarımız da bu duruma çok üzülüyor'' dedi.
''Beşar'ı ve Beşar'ı destekleyeni Allah kahretsin'' diyen Şehnaz, ''Memleketimizde kar bizim için eğlenceydi. Kar yağınca karda oynamayı çok seviyordum. Karla oynadıktan sonra evimize döner ısınırdık ama burada kardan nefret eder olduk. Çünkü burası çok soğuk, çok üşüyoruz ve hep hastalanıyoruz'' şeklinde konuştu.
Ülkesinde başarılı bir öğrenci olduğunu kaydeden Şehnaz şunları söyledi:
''Suriye'de derslerim çok iyiydi. Gelecekle ilgili hayallerim vardı. Kampta eğitim görüyoruz ancak buranın eğitimi ile daha önce gördüğüm eğitim arasında çok fark var. Bu yüzden geri kaldım. Artık o hayallerimi gerçekleştirmek çok zor. Bir an önce bu savaşın sona ermesini istiyorum.''
Kampta arkadaşlarıyla kar topu oynayan 8 yaşındaki Cihat Reşit ise, soğuktan dolayı özellikle geceleri çok üşüdüğünü, arkadaşlarının hep hastalandığını ifade etti. Beslediği civcivin soğuktan donması dolayısıyla çok üzüldüğünü dile getiren Reşit, ''Bu sabah kalktığımda baktım, bizim bir civcivimiz ölmüş. Buna çok kızdım, çünkü ben onu çok seviyordum. O soğuktan öldü, dayanamadı'' dedi.
Minik Muhammed'in duası
Soğuğa aldırmadan karlar içinde oynayan 4 yaşındaki Muayyet Muhammed ise, sadece çocukların değil kampta yaşayan bütün mültecilerin duygularını ''Allah'ım Beşşar düşsün... Allah'ım evimize dönmek istiyoruz'' duasıyla dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA