• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaz aylarında ishale dikkat
18 Haziran 2009 Perşembe 08:13

Yaz aylarında ishale dikkat

İshalden korunmak için neler yapmak gerekiyor?
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, yaz aylarında özellikle çocukları etkileyen ishale karşı aileleri uyardı. Sarıbeyoğlu, "Mümkün olduğunca dışarıda bekleyen yiyeceklerden satın almamalı, ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. İshalden korunmanın en etkili yolu ellerin sık ve düzenli olarak yıkanmasıdır" dedi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu ishal sebepleri ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Yaz aylarının gelmesiyle artan hava sıcaklıklarının birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiğini anlatan Sarıbeyoğlu, "Sıcak havalarla birlikte çocuklarda görülen rahatsızlıkların başında ishal gelmektedir.

Akut ishal tüm dünyada akut solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle anne sütünün kesildiği dönemde çocuklar ishale daha yatkındırlar. İshale neden olan birçok mikroorganizma dışkı-ağız yolu ile bulaşır. Yine yaz aylarında sık karşılaşılan bir diğer durum da çoğu kez koli basilinin neden olduğu ve turist ishali olarak bilinen bağırsak enfeksiyonlarıdır.

Bu ishal, kanalizasyon suları ile sulanan tarlalarda yetişen ve iyi yıkanmayan yiyeceklerin yenmesi sonucu oluşur. Yine bu kirli suların karıştığı sularda yüzmek veya bir şekilde bu suların bulaştığı yiyeceklerin yenmesi ile alınan bakteri ve parazitlerin neden olduğu amipli ve basilli dizanteri de yazın daha sık görülür" diye konuştu.

İçme suları ve yiyeceklerin mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olmamaları için, suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirten Sarıbeyoğlu, mümkün olduğunca dışarıda bekleyen yiyeceklerden satın alınmaması ve ambalajlı ürünler tercih edilmesi uyarısında bulundu.

Sarıbeyoğlu, açıkta satılan dondurmanın özellikle çocuklar için büyük tehlike içerdiği anımsatarak, "Onun yerine ambalajlı, uygun koşullarda saklanmış ve nakledilmiş dondurmaların kullanılması gerekir. İshalden korunmanın en etkili yolu ise ellerin sık ve düzenli olarak yıkanmasıdır. Kirli ellerde yerleşen organizmalar, ishal ve diğer enfeksiyonların en önemli nedenidir. İshal etkeni organizmaların bulaşmasında en önemli yol, temiz olmayan gıda ve suların alınmasıdır.

Bu nedenle özellikle temiz su kaynaklarının sağlanması, süt ve süt ürünlerinin pastörize edilmesi, meyve ve sebzelerin iyice yıkanması gerekmektedir. İyi pişirilmemiş et ve tavuk ürünlerinden kaçınılmalıdır. Pişirilmiş gıdalar uzun
süre açıkta bırakılmamalı, hemen yenmeyecekse mutlaka buzdolabına kaldırılmalıdır. Mutfak gereçleri temiz tutulmalıdır. Açıkta satılan veya uzun süre oda ısısında bırakılan gıdaların tüketilmesinden kaçınılmalıdır" şeklinde konuştu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, tam pansiyon otellerde, açık büfelerde sunulan yiyeceklere de dikkat edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyecekler de sıcağın etkisiyle çoğalan bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi kendisini kusma, karın ağrısı ve ardından ishalle gösterir. Korunmak için yukarıda belirtilen genel önlemlere ilave olarak içeceklere katılan buzların da temiz sulardan hazırlanmış olduğundan emin olunmalı, bundan emin olunamıyorsa kapalı şişelerde saklanarak soğutulan sıvılardan tüketmek gereklidir" açıklamasında bulundu. İshal tedavisinin hastalığın şiddetine göre değiştiğini anlatan Dr. Ebru Tuğrul Sarıbeyoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Hafif ishalde, kusma varsa, çocuk günde iki-üç kere tuvalete gidiyorsa sadece takip yeterli olabilmektedir. Virüslerin yol açtığı basit yaz ishalleri 1-2 günde geçebilir. Bu tür ishaller, hiçbir ilaç tedavisi yapılmadan, sadece çocuğun beslenmesine dikkat ederek, bol sıvı vererek, tuzlu, şekerli su takviyesi yaparak geçebilir. Geçmeyen, uzayan, şiddeti yüksek olan, günde üçten fazla tuvalete gitmeyi gerektiren ishallerde hastaneye başvurulmalıdır. İshali günde 5-10 kezi bulan, yeterli miktarda ağızdan beslenemeyen çocuklarda kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum gibi maddelerin damardan serum şeklinde yerine konulması gerekebilir. Eğer kanlı ishal gibi mikrobik ishal söz konusuysa antibiyotik tedavisine başlamak gerekebilir."

İHA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Organik yeşillenen vazgeçilmez lezzet: "Küflü peynir"
  • Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, esnafla buluştu
  • Lokantacı esnafı Şeb-i Arus’a hazır
  • Konya Gazeteciler Cemiyeti'nden Rektör Özçelik'e ziyaret
  • Bisikletle tura çıkan iki Belçikalı Konya'da mola verdi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA