• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaygınlaşırsa Konya tarımında devrim olur!
04 Nisan 2010 Pazar 20:35

Yaygınlaşırsa Konya tarımında devrim olur!

Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası'nda, tıbbi ve aromatik bitkilerde yetiştirilecek.
Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası'nda, tıbbi ve aromatik bitkilerde yetiştirilecek. İlk olarak pilot bölgelerde yetiştirilecek tıbbi ve aromatik bitkilerde istenilen verim alınırsa üretim il genelinde yaygınlaşacak.
 
Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, geçtiğimiz yıl Meram İlçesi'ndeki Evliyatekke ve Güneydere Köyülerinde organik patates yetiştirildiğini ve istenilen verimin alınması üzerine iki köyde, hem organik tarımın genişleteceğini hem de tıbbı ve aromatik ürünlerin yetiştirileceğini belirtti. Ataiyibiner, "Bu proje, odamız, Tarım İl Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi ve İl Özel İdaresi işbirliğinde gerçekleşiyor. İki plot bölgemizde, 60 çeşit ürünün yetiştirilmesini planlıyoruz. Geçtiğimiz yıl organik olarak patates yetiştirildi. Bunu ilave olarak havuç, turp, çilek, barbunya yetiştirilecek. Bununla birlikte, safran (soğanlı kültür bitkisi), ekinezya (koni çiçeği), stevla (şeker bitkisi) ve kapari (gebereotu) gibi tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştirilecek. Ayrıca bitkisel çay çeşitlerini de yetiştirmeyi planlıyoruz. Alt yapı çalışmalarımız mart ayında başladı. Bu ay içinde de çiftçilerimiz tohumlarını tarlaya bırakacak. Ayrıca pilot bölge alanımızda bir şirkette bu ürünlerin işleme ve paketlemesiyle ilgili tesis kuracak. Bu ay içinde de tesisin temelinin atılması planlanıyor. Tesisin yatırım maliyeti 500 bin TL'dir. 15 bin ton organik sebze-meyve, tıbbi ve aromatik ürün işleme kapasitesine sahip olacak. Tesis aynı zamanda o bölge içinde yeni bir istihdam yaratacak. Gerek fabrikada gerekse ürün yetiştirenleri göz önüne aldığımızda yaklaşık bu projemiz bin ailenin ekonomik olarak gelirini artıracak."dedi.
 
Ali Ataiyibiner, gerçekleştirilen tarımsal projeler için Avrupa Birliği'nden de hibe konusunda destek alacaklarını, 2012 yılı sonunda iyi verim alınırsa pilot bölge kapsamındaki köy sayısının 2'den 5 çıkartacaklarını söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA