• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yavrular mekanı kuş cenneti haline dönüştürdü
15 Mayıs 2013 Çarşamba 13:55

'Yavrular mekanı 'kuş cenneti' haline dönüştürdü'

Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği şefi Mehmet Şener, Beyşehir Gölü'nde 23'ü su, 43'ü ötücü ve yırtıcı olmak üzere toplam 66 kuş türü bulunduğunu söyledi.
Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği şefi Mehmet Şener, Beyşehir Gölü'nde 23'ü su, 43'ü ötücü ve yırtıcı olmak üzere toplam 66 kuş türü bulunduğunu söyledi.
     Şener, Beyşehir Gölü Milli Parkı'nın Türkiye'de kuş türleri bakımından son yıllarda en zengin sulak alanlar arasında yer aldığını belirtti.
     İçinde 33 adası bulunan gölde, 2005 yılından günümüze, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Kuş Araştırmaları Derneği tarafından, kış ortası su kuşu sayımı yapıldığını ifade eden Şener, "Bu sayımlar sonucunda Beyşehir Gölü'nde, 23'ü su, 43'ü ötücü ve yırtıcı olmak üzere toplam 66 kuş türü bulunuyor. Bu durum zaman zaman 70'in üzerine çıkıyor. Bazen 60'ın altına da düşüyor. Ama ortalamayı 65 olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.
     Özellikle Yılanlı Adası'nda bulunan ağaçlar ve dallarının tamamen kuş ve kuş yuvalarıyla kaplandığını ifade eden Şener, benzer manzaraların diğer adalarda da gözlenebildiğini bildirdi.
    
     -"Yavrular mekanı "kuş cenneti" haline dönüştürdü"-
    
     Şener, göldeki su seviyesinin yükselmesiyle, toprak parçası olarak oldukça küçülen Yılanlı Adası'nı mesken tutan kuş türlerinin ve yumurtadan yeni çıkmaya başlayan yavruların, mekanı küçük bir "kuş cenneti" haline dönüştürdüğünü söyledi.
     Sakar Meke kuş türünün, en fazla yaşadığı sulak alanın Beyşehir Gölü Milli Parkı olduğunu vurgulayan Şener, parkın son yıllarda bu türün de üreme ve yaşam alanı haline geldiğini aktardı.
     Yılanlı Adası'nın son dönemde, Fiyu kuş türünün üreme ve yuva yaptığı mekan haline geldiğini aktaran Şener, şunları kaydetti:
     "Yılda 200 bin kuş türü, Beyşehir Gölü Milli Parkı'nda kış mevsimini geçiriyor. Son yıllarda kuş cenneti haline dönüşen parktaki bu gelişme oldukça sevindirici. Ama bunun getirdiği sorumluluklar da var. Bu güzelliklerin gelecek kuşaklara aktarılması ve parkın sürdürülebilir bir yaşam alanı haline gelmesi adına koruma ve sahip çıkma hususu da büyük önem arz etmektedir."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA