• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yatırımlar desteklenecek
04 Haziran 2014 Çarşamba 16:05

Yatırımlar desteklenecek

KOP Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, KOP Bölgesi'nin de içinde bulunduğu hayvancılık desteklemelerinin bölgenin kalkınmasında önemli rol oynayacağını belirtti.
Babaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Anadolu Projesi (DAP), Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), KOP ve Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ile ilgili desteklemelerin Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatarak, bu bölgelere bağlı illerde damızlık koç, boğa ve teke alımında yüzde 80, yeni kurulacak veya tadilatı yapılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yüzde 50 hibe desteği verileceğini ifade etti.
 
 
Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'de hayvancılık işletmelerin altyapılarının geliştirilmesi ve verimliliğin artırılması amacıyla yapılacak yatırımların desteklendiğini vurgulayan Babaoğlu, şunları kaydetti:
 
"Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 43'ünü oluşturmasına karşın tarım alanlarının daha fazla kısmına ve mevcut üretimlerinden daha yüksek potansiyele sahip olan KOP, DAP, GAP, DOKAP bölgeleri ülkenin büyükbaş hayvan varlığının yüzde 42'sini, küçükbaş hayvan varlığının da yüzde 55'ini üretmektedir. Hayvancılıkta mevcut desteklere ilaveten gerçekleşecek olan bu destekle, ülkenin et ve süt ihtiyacına önemli bir katkı sağlanarak gıda güvenliği artırılacak ve kalkınma için önemli bir kaynak oluşturulacaktır. Bu bakımdan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız illerin bölgesel gelişmişlik farklarını en aza indirmek adına önemli bir karara imza atmıştır. Türkiye ve KOP Bölgesi hayvancılığı için önemli olan bu desteklemeler için başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum."
 
Hibe desteğinin 2014-2018 yılları arasında uygulanacağını belirten Babaoğlu, bu desteklerden 4 bölgede toplam 35 ilin yararlanacağını vurguladı.
 
Prof. Dr. Babaoğlu açıklamasında, "KOP kapsamındaki Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'da hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi ve verimliliğin artırılması amacıyla yapılacak yatırımlar desteklenecektir. Söz konusu projeler kapsamındaki illerde, işletmesi aktif olan yetiştiricilere büyükbaş için en az 10, en çok 49 baş anaç kapasiteli, küçükbaş için en az 100, en çok 200 baş anaç kapasiteli yeni ahır ve ağıl yapımı, tadilatı ile kapasitelere uygun damızlık erkek boğa, koç, teke alımına hibe destek uygulanacak" ifadelerini kullandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA