• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yatırımcılara yüzde 70 hibe desteği
18 Ocak 2016 Pazartesi 15:08

Yatırımcılara yüzde 70 hibe desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Konya İl Koordinatörlüğü tarafından "IPARD 2 Lasman Töreni" düzenlendi.

İl Koordinatörü Hakan Doğan, bir otelde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Konya İl Koordinatörlüğü, TKDK tarafından yayınlanan 15 çağrı ilanı sonucunda 554 adet proje aldıklarını, sözleşmesi imzalanmış 554 proje kapsamında, 1539 kişinin doğrudan ve 4613 kişinin dolaylı olarak istihdamının sağlandığını söyledi. 

IPARD desteğinin, IPARD 2 adı ile 2014-2020 dönemini içeren çok yıllık 'Kırsal Kalkınma Programı' kapsamında uygulanacağını ifade eden Doğan, "Bu süreçte verilecek olan destekler Avrupa Komisyonu ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından birlikte finanse edilerek destek uygulanacaktır. TKDK, IPARD programı ile farklı sektörlerden yatırımcılara yüzde 50 ile yüzde 70 oranında hibe verecektir" dedi.

IPARD 2 kapsamında hibe verilecek olan sektör üreticilerini açıklayan Doğan, şunları kaydetti:

"42 ilde, süt ve et besiciliğine (kırmızı ve kanatlı eti),yumurta tavukçuluğuna; işleme ve pazarlama sektöründe et, süt, meyve-sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına; küçük çiftçilere yönelik olarak ise kırsal ekonomik faaliyetler kapsamında arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ve el sanatları ile kırsal turizm, kültür balıkçılığına, makine parkları ve yenilenebilir enerji sektörlerine yönelik yatırımlara destek verilmektedir." 

konyada-ipard-2-lansman-toreni-yapildi--(2).jpg

AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan ise kırsal kalkınma projelerinde millet olarak herkese büyük görevler düştüğünü belitti.

2020 hedeflerine ulaşabilmek için vatandaşların sesine kulak vereceklerini dile getiren Erdoğan, "Kırsalda kalkınmayı ve sürdürülebilirliği artırmak için IPARD 2'nin kaçırılmaması gerektiği kanaatindeyim. Bizler ülkemizi kalkındırmak istiyorsak daha kaliteli üretim yapmalıyız" diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız da Türkiye'nin ve Konya'nın geleceğine dönük beklentilerini karşılamak için çaba sarf ettiklerini bildirdi.

Refahın yaygınlaşması ve kalkınmanın tabana yayılması için IPARD 2'nin önemli olduğuna dikkati çeken Altunyaldız, şöyle devam etti:

"Seçimler sonrasında ülkemize ve milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için çalışıyoruz. Vatandaşımızın üretmesi için verilen destekleri görüyorsunuz. AB tarafından verilen bu fonlar çoğu zaman kullanılmaz ve iade edilirdi. Son dönemlerde ise üreticinin bu fonları tamamen kullandığını görüyoruz. Her kişinin üretebilme yeteneği var. Üreticilerimizin bu kaynaklardan faydalanmasını canı gönülden diliyorum."

konyada-ipard-2-lansman-toreni-yapildi--(10).jpg

Programa,Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Ömer Ünal ve Leyla Şahin Usta katıldı. 

Program, örnek proje temsilcilerine verilen plaketlerle sona erdi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA