• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yatırım çeken ülkede terör patlıyor
11 Haziran 2014 Çarşamba 09:24

Yatırım çeken ülkede terör patlıyor

Navaz Şerif'in geçen yıl iktidara gelmesi ile siyasi istikrara kavuşan Pakistan siyaseti ve ekonomisi, yabancı yatırımcı algısının en yüksek seviyeye çıktığı bir dönemde, kuzeybatı'daki terör tehdidinin yanısıra Karaçi merkezli terör saldırılarıyla istikrarsızlığa sürüklenmek isteniyor. Ekonomileri kalkışa geçen İslam dünyasının iki önemli ülkesi Pakistan ve Nijerya, aynı dönemde benzer terör tehditleriyle boğuşuyor. Afrika'nın petrol ve doğalgaz deposu olarak yeni gelişen ekonomiler arasında birinci sıraya oturan Nijerya, Boko Haram terörüyle karşı karşıya.

Dünyanın yeni gelişen 20 büyük ekonomisi arasından hızla sıyrılarak ilk sıralara yükselen İslam dünyasının iki büyük ülkesi Pakistan ve Nijerya ekonomilerinin terör tehditleri ile karşı karşıya kalması dikkat çekiyor. Frontier Markets ve Wall Street Journal tarafından yeni gelişen ülkeleri kapsayan Piyasa Algı Endeksinde ilk sırada bulunan Nijerya, Boko Haram terör grubunun saldırıları ile karşı karşıya kaldı. Yabancı yatırımcılar nezdinde Piyasa Algısı En Hızlı Büyüyen ülkeler listesinde birinciliğe yükselen Pakistan ise bir taraftan kuzeybatı bölgesindeki terörle mücadele ederken diğper yandan son günlerde başgösteren Karaçi merkezli terör saldırılarının hedefi oldu.

ENERJİDEN KAZANDI, BOKO HARAM SALDIRDI

Topraklarında yaklaşık 3.5 trilyon dolar değerine karşılık gelen 22 milyar varil petrol ve 1.2 trilyon metreküp doğalgaz rezervi tespit edilen Nijerya, son yıllarda bu kaynaklarını istikrarlı bir şekilde çıkartmaya başlamıştı. Ürettiği doğalgazını önceki yıllarda ABD'ye metreküpü 3,5 dolar gibi oldukça ucuz bir fiyata satan Nijerya geçtiğimiz sene gazın fiyatını dünya ortalaması olan 15 dolar seviyesine yükseltmişti. Ancak Nijerya, enerji kaynaklarından kazandığı para ile vatandaşlarına hizmet götürmeye başladığı bir dönemde Boko Haram'ın gerçekleştirdiği insan kaçırma ve adam öldürme gibi tehditlerle sarsıldı.

Navaz Şerif istikrar getirdi

Geçen yıl Haziran ayında Pakistan Başbakanlığına seçilen Navaz Şerif, bir yılda Hindistan ile ilişkileri yoluna koydu, ülkedeki farklı gruplar arasında barış girişimlerine hız verdi. Siyasi istikrarın yanısıra ülke ekonomisinin büyüme hızını yüzde 3,5'tan yüzde 5'e yükselten Navaz Şerif, 90 milyon nüfuslu Penjap Eyaletinin Başbakanlığını yürüten kardeşi Navaz Şerif ile Pakistanlıların yeni umudu oldu. Ancak bu ülke, son günlerde 28 kişinin hayatını kaybettiği Karaçi merkezli terör saldırıları ile karşılaştı.

İslam ülkeleri daha hızlı büyüyor

 

Dünyanın en yeni gelişen ülke ekonomilerinin ekonomik performanslarını inceleyen, Frontier Market Sentiment Index (FSG)'nin sıralamasında Pakistan ve Nijerya ilk sıralarda yer aldı. Piyasa algısı en yüksek ve en hızlı gelişim gösteren ülkeler içinde yer alan Nijerya hakkında FSG yorumunda ABD ve Avrupalı çok uluslu şirketlerin gözdesi olduğu bilgisine yer verildi. Pakistan ise, piyasa algısı en hızlı büyüyen ülkeler sıralamasında birinciliğe oturdu. Listede Kazakistan, Suudi Arabistan, Kenya, Tanzanya, Gana gibi İslam ülkelerinin yüksek performans sergiledikleri görüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA