• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasama faaliyetine katılmalılar
01 Ekim 2012 Pazartesi 20:50

Yasama faaliyetine katılmalılar

Cumhurbaşkanı Gül "Milletvekili sıfatını taşımaya hak kazanmış herkes, haklarında kesin yargı kararları ortaya çıkana kadar yasama faaliyetine katılmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Genel Kurulu'na gelişinde milletvekillerinin alkışlarıyla karşılandı. Gül, yeni yasama yılı açış konuşmasında, şunları kaydetti:

''Geçmiş deneyimlerimizden ve siyasi tarihimizdeki örneklerden bildiğimiz üzere, bir yasama yılı nasıl başlarsa öyle devam ediyor. Sözümüz güçlü olsun derken, kendi söylemlerimizin esiri olabilir ve ileride telafisi çok zor noktalara varabiliriz. Geçen yılki konuşmamda, bu Meclis'in siyasetin tüm renk ve eğilimlerini temsil ettiğini ve bu nedenle çok güçlü olduğunu vurgulamıştım. Bu vesileyle, seçildikleri halde bu yasama yılında da Meclis'te olamayan milletvekillerinin bu tablo içinde bir noksanlık oluşturduğunu belirtmek isterim. Seçimlere yasal olarak katılmış, halkın oyunu almış, milletvekili sıfatını taşımaya hak kazanmış herkesin, haklarında kesin yargı kararları ortaya çıkana kadar yasama faaliyetine katılması gerektiğini düşünüyorum.''

Gül'ün konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

"Dünyada, çevremizde ve ülkemizde meydana gelen olumlu ve olumsuz gelişmeler, karşı karşıya kaldığımız sorunlar, bu yasama dönemini öncekilerden daha hassas hale getirmiştir.

Bir ülke kendisini tüketir mi? Bugün Suriye kendisini tüketiyor. Tercihimiz, halkı mutlu olan güçlü bir Suriye'dir''

Dünyanın gözü önünde kendi halkının meşru taleplerine ağır silahlarla mukabele eden bir rejim var bugün karşımızda. Biz ırk, din, mezhep, ideoloji farklılıklarına asla bakmaksızın ilkeli bir tutum sergiledik.

Terör ile demokrasi hiçbir ahvalde kol kola gezemez. Terörün kucaklanmasına, övülmesine ve meşru gösterilmesine müsamaha eden bir demokrasi de dünya üzerinde mevcut değildir.

Hepimiz bu Meclis çatısı altında yaptığımız, 'Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini' koruma yeminine sonuna kadar sadakat göstermeliyiz.

Son dönemde artan terör saldırıları ve can kayıpları nedeniyle en ufak bir karamsarlığa düşmemeliyiz. Evet, terör şiddetini artırmıştır. Ancak unutmayalım ki ülkemizin demokratik standartlar, ekonomik gelişmişlik, siyasi istikrar ile askeri ve yumuşak güç bakımından belki de Cumhuriyet tarihinin en güçlü dönemini yaşadığı da bir vakıadır.

Bazı komşularımızla ilişkilerde bizim dışımızdaki gelişmeler nedeniyle yaşanan gerilemeyi, geçici ve dönemsel olarak görmeli, komşularla ilişkileri dostluk ve karşılıklı menfaatler prensibi temelinde ilerletme hedefini muhafaza etmeliyiz.

Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğu yolunda kimsenin kaygısı da kuşkusu da bulunmamalıdır.

Bir ülkede yazarların, düşünürlerin ve fikir adamlarının görüşlerini korkusuzca paylaşabilmeleri, o ülkeye itibar kazandırır. Aynı şekilde, gazeteciler, haberciler ve bir bütün olarak medya mensuplarının halkı haberdar etme görevlerini yerine getirirken hiçbir engelle karşılaşmamaları da temel esastır.

Hiç kimse fikirleri ve fikirlerini medya yoluyla açıklaması yüzünden hapse düşmemelidir. Şiddeti teşvik eden ile görüş açıklayan arasında kesin bir ayrım gözetilmelidir.

Bütün dünyanın takdirle ve dikkatle izlediği ekonomik performansın, kendi ülkemizde yeterince önemsendiğini ve takdir edildiğini maalesef söyleyemeyiz.

Bu kırılgan dönemde kamu harcamalarındaki önceliklerimize de dikkat etmeliyiz.
Hedefimiz, fiyat istikrarını ve finansal istikrarı tehlikeye atmadan, cari açıksız yüksek büyüme olmalıdır."

CHP'liler alkışladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, tutuklu milletvekilleriyle ilgili sözlerini CHP milletvekilleri tarafından alkışlandı. Gül, konuşması 36 dakika sürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Gül'ün açış konuşmasını izlerken, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş birleşime katılmadı. BDP'nin ön sırasında Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak ile Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk birlikte oturdu.

Yeni yasama yılı açılışını; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, bazı meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, aralarında ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin de bulunduğu yabancı misyon şefleri de izledi.

Genel Kurul'da milletvekillerinin masalarına yeni yasama yılının açılışı dolayısıyla ilk kez gül bırakıldığı görüldü.  AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA