• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasama dokunulmazlığının sınırları var
20 Nisan 2016 Çarşamba 14:22

'Yasama dokunulmazlığının sınırları var'

Adalet Bakanı Bozdağ, "Hiçbir milletvekili 'benim yasama dokunulmazlığım var, dolayısıyla ben her türlü suçu işlerim. Sen bana dokunamazsın' diyemez. Yasama dokunulmazlığının sınırları var." dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Hiçbir milletvekili 'benim yasama dokunulmazlığım var, dolayısıyla ben her türlü suçu işlerim. Sen bana dokunamazsın' diyemez. Yasama dokunulmazlığının sınırları var." dedi.

Bozdağ, Trabzon'un Akçaabat ilçesi Söğütlü Mahallesi'ndeki bir otelde düzenlenen "e-devlet uygulamaları" (UYAP-SEGBİS) sempozyumundaki konuşmasında, tartışılan yasama dokunulmazlığına değinerek, "Bildiğiniz gibi Anayasa'nın 83. Madde'si yasama dokunulmazlıklarını düzenliyor. Yasama dokunulmazlığı bizim hukukumuzda milletvekilliği dokunulmazlığı gibi algılanmaktadır. Ama anayasaya bakarsınız bu esasında milletvekillerinin değil, yasama görevi yapması nedeniyle yasamanın özgürce çalışabilmesi için tanınmış bir dokunulmazlıktır. Adı üzerinde yasama dokunulmazlığı." diye konuştu.

Yasama dokunulmazlığını sandıkta milletin verdiğini ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:

"Milletvekilliğine binlerce kişi aday oluyor. Onların içerisinden 550'si milletvekili seçilip yasama dokunulmazlığına sahip oluyor. Niçin? Yasama ve denetim görevini özgürce yapsınlar diye. Milletvekilleri yürütmenin, yargının, başka başka güç merkezlerinin etkisinde, baskısında olma endişesi taşımasın, yasamada görevini yapsın diye. Ama yasama dokunulmazlığı bir suç işleme hakkı veren bir düzenleme değildir. Suç işleme hürriyeti de değildir. Hiçbir milletvekili 'benim yasama dokunulmazlığım var, dolayısıyla ben her türlü suçu işlerim, sen bana dokunamazsın' diyemez. Yasama dokunulmazlığın sınırları var."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA