• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasakların hepsini 12 yılda biz kaldırdık
24 Mayıs 2015 Pazar 08:51

'Yasakların hepsini 12 yılda biz kaldırdık'

Başbakan Davutoğlu, "Yasakların hepsini 12 yılda biz kaldırdık. Şimdi aynı çevreler dönüp özgürlük tartışması başlatamazlar" dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, İzmir Swissotel'de sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, İzmir'deki hayat standardını yükseltmek istediklerini, ekonomik perspektif ve siyasi iradeyi, demokrasi ve özgürlüklerin perçinlediğini belirtti.

"Ufukları açan, yeni adımlara imkan hazırlayan şeyin insanın düşünce özgürlüğünü sağlayan şartların temin edilmesi" olduğunu kaydeden Davutoğlu, "Herkes her şeyi söylesin, herkes her şeyi ifade edebilsin. Yeni keşiflere gidebilmek için var olan tabuları yıkmak gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında yeni bir dönemin başlaması için mutlaka düşünce özgürlüğünün teminat altına alınması lazım. Yine İzmirli dostlarımıza ve tüm Türkiye'deki aydınlara sesleniyorum. Türkiye'de düşünce özgürlüğünün önündeki yapıları kim yıktı? Devlet Güvenlik Mahkemeleri, olağan üstü haller, işkenceler... 90'lı yılların Türkiyesini hatırlayın bir. Gerek ekonomik kalkınma ve şehirlerin şartları itibarıyla gerekse özgürlükler itibarıyla" dedi.

"Özgürlük tartışması başlatamazlar"

Türkiye'de Türk, Kürt, Sünni, Alevi bütün kesimlerin iç içe olduğunu, eskiden Türkçe bilmeyen bir anne babanın hapishanedeki oğlunu ziyarete gittiğinde tercüman aracılığıyla konuşabildiğini hatırlatan Davutoğlu,şunları kaydetti:

"Bu insan onuruna yakışan bir durum mu, bu yasakların hepsini 12 yılda biz kaldırdık. Şimdi aynı çevreler dönüp özgürlük tartışması başlatamazlar. Kimin özgürlüğüne herhangi bir sınır gelmişse, bize oy versin vermesin onun özgürlüğünün teminatı bizim hükümetimizdir. Kimin hayat tarzına karışılmışsa, onun teminatı biziz. Onun için Yeni Türkiye Sözleşmesi'ni bizzat kaleme aldığımız, diğer parti liderlerine siz de kendi sözleşmelerinizi kaleme alın dediğimde daha cevap gelmedi, hiçbir cevap. Bütün sözleşmede tek bir kavrama indirdim her şeyi; insan onuru, insan onuru, insan onuru... İnsan onuruna saygı göstermeyen hiçbir siyasal düzen ayakta kalamaz. İzmir özgürlükler şehridir doğru ama İzmir tek boyutlu bakanların şehri de olmamalı. Her şeye açık olmalı İzmir. Her düşünceye açık olmalı ama 'şu fikir şu kişiden, partiden geliyorsa karşı çıkalım, şu kişiden, partiden geliyorsa destekleyelim' dediğinizde asıl orada fikir özgürlüğüne sınır koyuyorsunuz demektir."

"Üçüncü Başbakanlık Ofisi'ni İzmir'de açıyoruz"

Ankara dışında İstanbul'da bir Başbakanlık Ofisi'nin bulunduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Üçüncü Başbakanlık Ofisi'ni İzmir'de açıyoruz. Merkezi planlamanın, devletimizin, hükümetimizin İzmir'e verdiği önemi gösterecek şekilde hem bizzat Başbakan olarak sık sık İzmir'e geleceğim, bir takım toplantıları İzmir'de yapacağım, İzmir'deki bu anlamdaki mevcudiyetimizi ve devletimizin İzmir'e verdiği önemi doğrudan göstereceğiz hem de fiilen bu bölgede yapılan çalışmalarla yakından ilgileneceğiz" diye konuştu.

"8 lojistik bölge kurduk, 6'sı inşaat halinde"

İzmir-Ankara arasındaki hızlı trenin, tüm Anadolu kentleri ve Bakü-Tiflis hattıyla Asya'daki orta koridorla birleşip Pekin'e kadar gideceğini belirten Davutoğlu, İzmir'e açılan kolun Akdeniz'e, İstanbul'a açılan kolun ise Avrupa'da Londra'ya kadar uzanacağını bildirdi.

Davutoğlu, "İşte bir ülkeyi merkez ülke kılan budur. 'Lojistik merkez kuralım' demekle değil. Tüm bu hat üzerinde şu anda biz 8 lojistik bölge kurduk, 6'sı inşaat halinde, toplam 14. 6 tanesi de proje halinde. İzmit'teydim bugün, Köseköy'de lojistik merkez kuruyoruz. Daha acısını söyleyeyim. Bu bağlamda Tekirdağ'da lojistik üs kuruyorduk, CHP milletvekili mahkemeye başvurdu, ertelendi. Bir taraftan Türkiye'yi lojistik üs yapma iddiasında bulunacaksın, bir taraftan gelen her projeye engel olmaya çalışacaksın" dedi.

Üçüncü bir hinterland buluşmasının ise İzmir-Antalya hızlı tren ve otoyol hattı olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu hattın da Kapadokya ile birleşeceğini söyledi.

Tüm bu haritalar göz önüne alındığında, Asya'dan gelen koridorların İzmir'e doğru yönlendirildiğinin görüleceğini dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu projeler kesintisiz devam edecek. İzmir sivil toplum kuruluşlarının tüm bu İzmir vizyonuna sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bu bir siyasi mesele değil. Bize oy versin vermesin her İzmirli bilmeli ki siyasi iradeyle bütünleşmemiş bir İzmir, tarih boyu yükselememiş. Yine her İzmirli bilmeli ki Asya hinterlandından Avrupa ve Afrika'ya dönük vizyonu olmayan bir yaklaşımla İzmir yükselmez. Peki biz niye Çandarlı'yı yapıyoruz. Dünyanın en önemli konteyner limanı. Asya'daki tüm o hinterland gelecek, bir çıkış noktası olması lazım Akdeniz'e, işte o da Çandarlı. Bugün Kılıçdaroğlu, 'Davutoğlu'nun kitabında bu geçiyormuş ama keşke hayata geçirseydi' diyor. İnşallah bu konuşmayı dinliyordur da neyi nasıl hayata geçireceğimizi bir ders olarak okur. Geçireceğimizi değil geçirdiğimizi, bunların hepsini yapıyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA