• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaş meyve sebze kriz dinlemedi!
19 Mart 2009 Perşembe 16:35

Yaş meyve sebze kriz dinlemedi!

Küresel Kriz Nedeniyle Birçok Sektörde Yüzde 60'lara Varan İhracat Kaybı Yaşanırken Yaş Meyve Sebze Rekor Artış Gerçekleştirdi.

Küresel Kriz Nedeniyle Birçok Sektörde Yüzde 60'lara Varan İhracat Kaybı Yaşanırken Yaş Meyve Sebze Rekor Artış Gerçekleştirdi.

 Küresel kriz nedeniyle birçok sektörde yüzde 60'lara varan ihracat kaybı yaşanırken yaş meyve sebze rekor artış gerçekleştirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Adnan Ersoy Ulubaş, 2009'un ilk iki ayında yaş meyve sebze ihracatının yüzde 28,4 artarak 340 milyon dolar seviyesine yükseldiğini bildirdi. Ersoy, yaş meyve sebze sektörünün krizden etkilenmeyerek ihracat artışını sürdürdüğünü söyledi.
 

Anfaş A.Ş tarafından organize edilen Yaş Meyve Sebze, Lojistik ve Teknolojileri Fuarı 'FreshAntalya' Expo Center'da açıldı. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen fuarı, 19 ülkeden 6 bin sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Antalya'nın yaş meyve sebzede marka olmasının yolunu açacak fuara, 22'si yabancı olmak üzere 131 firma katılıyor.

'FreshAntalya' Fuarı'nın açılışına katılan TİM Başkanvekili Ulubaş, tarım sektörünün son derece önemli bir gelir kaynağı ve potansiyeline sahip olmasına rağmen istenilen seviyeye bir türlü çıkarılamadığını belirtti. Tarım sektörünün toplam ihracattan yüzde 10,6 pay alarak 13,5 milyar dolar değerine ulaştığını kaydeden Ulubaş, "Tarım sektörünün, istihdama yaptığı katkı ve ithal girdi kullanımının çok düşük olması nedeniyle hayati önem taşıdığı aşikardır. Çünkü, tarım ihracatı Türkiye'ye net döviz girdisi sağlıyor. Yaş meyve sebze sektörü, tarım ürünleri ihracatı içinde son yıllarda çok büyük bir ivme kazanarak gelişme göstermiştir." diye konuştu.. Ulubaş, yaş meyve sebze sektörünün krizden etkilenmeyerek ihracat artışını sürdürdüğünü vurgulayarak şöyle devam etti:

"2009'un ilk iki aylık rakamlarına bakıldığında yaş meyve sektörünün ihracatı yüzde 28,4 artarak 340 milyon dolar seviyesine gelmiştir. Bu oran kriz ortamında sevindiren bir rakam. Diğer sektörlerin hepsinde yüzde 30'lara, 60'lara varan oranlarda düşüş yaşanıyor. Sektörün 2008 yılındaki artışının yüzde 19,7 olduğunu düşünürsek bundan sonraki yıllarda daha büyük ivmeler kazanacağını, yaş meyve sebze ihracatının Türkiye ihracatındaki payının yüzde 2,5'e çıkacağını öngörmekteyiz." TİM Başkanvekili'nin verdiği bilgilere göre, bu yılın ilk iki ayında Rusya'ya yapılan yaş meyve sebze ihracatı yüzde 20,9 oranında artarak 102 milyon dolara çıktı. Irak'a yüzde 160 artışla 42,9 milyon dolara, Bulgaristan'a da yüzde 258 artışla 33,8 milyon dolara yükseldi.

"KRİZ OLMASAYDI 136 MİLYAR DOLAR İHRACAT RAKAMINA ULAŞACAKTIK"

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa da yaptığı konuşmada, ihracatçıları, cepheden cepheye koşan akıncı birliklerine benzetti. Yaş meyve sebze sektörünün yıllık 40 milyon tona ulaşan üretimi ve 10 milyon istihdam sağlaması nedeniyle büyük önem taşıdığını vurgulayan Boğa, yaşanan küresel krize değindi. Küresek krizin sorumlusunun içeride aranmaması gerektiğini, resesyonun dışarıda başladığına işaret eden Boğa, "Türkiye, dünyada başlayan krize yakalanmasaydı 136 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacaktık. Avrupa'da ithalatçı ülkeler resesyona girdiği için, kalkınmaları küçüldüğü için Türkiye beyaz eşya ile otomotiv ihracatında stoklar oluştu, satış yapamadı. Bunun için de ihracat gerçekleşmedi." diye konuştu.

Boğa, krizi aşmak için son zamanlarda ciddi tedbirler alındığını kaydederek şöyle devam etti: "Şu anda krizin Türkiye'ye etkisi psikolojiktir. Geliri hiç azalmayan sabit kazancı olan devlet memurları başta olmak üzere birçok insan krizi duyunca harcamayı kesti. İhtiyaçlarını erteledi. Bu paniğe gerek yok. Psikolojik olumsuzluğu atlatırsak, bu krizden çabuk kurtuluruz."

Anfaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık ise ulusal ve uluslararası komisyoncu, ithalatçı ve alıcı gruplarını üretici ve ihracatçılarla buluşturan FreshAntalya'nın ziyaretçi ve katılımcı olarak yurtdışı pazarlarından büyük ilgi gördüğünü söyledi. Çalık, "Bu sene fuardaki en önemli yenlik İtalya, Fransa, Polonya, Almanya, Hollanda, Mısır, Şili, KKTC'den 22 sebze meyve firmasının stand açıyor olmasıdır. Fuara geçen sene 6 yabancı firma katılmıştı." dedi.

FreshAntalya Fuarı'nda sergilenecek ürün ve hizmetler şöyle; yaş meyveler, sebze ve mamulleri, tohumlar, lojistik hizmetleri ve ekipmanları, işletme teknolojileri, saklama teknolojileri, ambalaj malzeme ve teknolojileri, laboratuar ve laboratuar ekipmanları, sektör dernekleri ve yayınları, eğitim, danışmanlık hizmetleri ve sertifika kuruluşları. Fuar kapsamında iç ve dış pazara yönelik yetiştirilen yeni trend ürünler de görücüye çıkarılıyor.

(CİHAN)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA