• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YARSAV Başkanı için soruşturma kararı
13 Ağustos 2009 Perşembe 18:09

YARSAV Başkanı için soruşturma kararı

Adalet bakanlığı YARSAV Başkanı Eminağaoğlu hakkında soruşturma başlattı.
Soruşturmada Eminağaoğlu'na yöneltilerden suçlamalardan biri laiklik mitingine katılmak

Adalet Bakanlığı, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın gerekçeleri arasında Eminağaoğlu'nun 2008
yılında laiklik mitingine katılması da var.

YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında yürüttüğü incelemeyi tamamlayan Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Bakanlık'tan soruşturma izni istedi. Talebi değerlendiren dönemin Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin tarafından soruşurma izni verildi. Müfettişler soruşturma çerçevesinde Eminağaoğlu'ndan savunma talep etti.

Bakan Şahin, Müsteşar Fahri Kasırga ve dönemin Ceza İşleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman imzasını taşıyan soruşturma evrakında YARSAV Başkanı "Şubat 2008'de düzenlenen laiklik mitingine katılarak tarafsızlığını yitirmiştir" denildi.
Eminağaoğlu'nun üniversitelerde türbanı serbest bırakan düzenlemeyle ilgili söylediği "Devrim yasalarına aykırı olan türban düzenlemesi laik hukuk düzeni ve Anayasa Mahkemesi kararları ile bağdaşmaz" şeklindeki açıklaması da savunması istenen başlıklar arasında yer aldı.

Eminağaoğlu'nun Cumhuriyet mitingleri kapsamında Anıtkabir'e yapılan yürüyüşe katılması da soruşturma konusu yapıldı.

Soruşturma dosyasında Eminağaoğlu' na "Hrant Dink’in 301. maddeden yargılandığı davayla ilgili olarak hazırlanan tebliğnamede neden Dink’in beraat etmesi gerektiği yönünde
görüş bildirdiniz" şeklinde soru da yöneltildi.


Hakim ve savcıların özlük hakları ile ilgili böyle bir soruşturma yürütmeye bakanlığın yetkisinin bulunmadığını savunan Eminağaoğlu, "Bu soruşturma AKP hakkında kapatma davası açan Yargıtay'a ve başsavcılığa açık bir saldırıdır" diye konuştu.

Tüm sorumlular hakkında yasal işlem için girişimde bulunacağını belirten Eminağaoğlu "Herkes hukuka saldırmanın ne demek olduğunu görecek" değerlendirmesinde bulundu
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA