• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yarın Mehmet Akif Ersoyu anma günü
11 Mart 2010 Perşembe 13:23

Yarın Mehmet Akif Ersoy'u anma günü

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz ve Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoyu Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladılar.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz ve Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez, “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladılar.
 
 Aslan Korkmaz İstiklal Marşı’nın, İstiklâl Mücadelesi’nin en zorlu dönemlerinde milletin duygularını ifade eden en büyük kahramanlık destanı olduğunu kaydetti.
 
 Korkmaz, “Yurdun birçok bölgesi işgal altındayken Türk milletinin bağımsızlığı ve bütünlüğü tehlikedeydi. Bu felaket günlerinde, Milli vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından, düşmana karşı kenetlenmiş bağımsızlık andının coşkulu bir dille ifade edildiği Milli Marşımız, mücadele azmini perçinlemiş, cephelerde koşturan yiğit Türk evlatlarına, cepheye mermi taşıyan kadınlarımıza cesaret ve güç vermiştir” dedi.
 
 İstiklâl Marşının, yazılış dönemi, sözleri ve şiir kalitesi bakımından, dünya üzerindeki hiçbir milli marşla ölçülemeyecek kadar manalı, zengin ve üstün, bir şaheser olduğunu belirten Korkmaz, “Özgürlüğümüze ve bütünlüğümüze prangaların vurulmak istendiği günlerde İstiklal Marşı milletimize, cesaret, kuvvet ve metanet vermiş, milletimizin ard arda zaferler kazanmasında büyük etken olmuştur. İstiklal Marşı düşmana karşı Anadolu’da tutuşan heyecanı korumuş, karanlık günlerde zaferin kıvılcımlarını yakmış, vatan sevgisini ve içimizdeki inancı canlı tutmuştur” diye konuştu.
 
 Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez ise, “Her dizesi Türk Milleti’nin bağımsızlık ve kutsal değerlerine olan inancına işaret eden İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Marş olarak kabul edilmesinin yıl dönümünü büyük bir gururla kutluyoruz. Çanakkale’de başlayan Kurtuluş Savaşı’nda devam eden vatan savunması ruhunu destanlaştıran İstiklal Marşı, Türk Milleti’nin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır. Vatanı için gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan aziz Türk Milleti’nin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de bizlere vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermektedir. Merhum Mehmet Akif Ersoy, ustalıkla kaleme aldığı İstiklal Marşı’nda Türk Milleti’nin ortak duygularını dile getirerek bağımsızlık inancını dünyaya duyurma görevini üstlenmiştir. Mehmet Akif’in eşsiz eserinin Milli Marş olarak kabul edilmesi Türk Milleti’nin O’na verdiği önemi de göstermektedir” şeklinde konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA