• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yarın Dünya Sigarayı Bırakma Günü
08 Şubat 2011 Salı 12:16

Yarın 'Dünya Sigarayı Bırakma Günü'

Konya İl Sağlık Müdürü Küçükkendirci: 'Sigaradaki nikotin güçlü bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. Bağımlı olmamak için sigarayı bir kez bile olsun denememek en güvenli yoldur'
     Sigara tiryakilerinin hepsinin sigara içmeye bir tane sigara içmek suretiyle başladıkları, araştırma sonuçlarına göre sigara içmeyi bir kez deneyen 4 kişiden 3'ünün sigara içicisi olduğu ve sürekli sigara içer hale geldiği belirtilerek, sigaradaki nikotinin güçlü bağımlılık yapıcı etkiye sahip olmasından dolayı bağımlı olmamak için sigarayı bir kez bile olsun denememek gerektiği bildirildi.
     Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, ''9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, sigara içen tiryakilerin yüzde 70'inin sigarayı bırakmak istediğini, bu kişilerin bazılarının kendiliklerinden sigarayı bırakmayı denediklerini ve başarılı da olduklarını belirtti.
     Küçünkendirci, sigarayı kendi kendine bırakma yönteminin başarı oranının çok yüksek olmadığını bildirdiği açıklamasında, şunları kaydetti:
     ''Sigarayı bırakmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan bazıları bilimsel yöntemler, bazıları ise bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamış yaklaşımlardır. Sigara alışkanlığı bir tür bağımlılık olarak ele alınmakta ve sigara bağımlılığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu bağımlılığın tedavisinde bilimsel olarak etkili olduğu kanıtlanmış olan yöntemler, psikolojik destek yaklaşımları ile bazı ilaçlardır. Bunların dışında çeşitli yaklaşımlarda söz konusu olmakla birlikte sağladıkları yarar bilimsel olarak ortaya konmamıştır. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenler sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.''
     Sigara tüketiminin kontrolünün üç türlü yaklaşımla mümkün olduğuna dikkati çeken Küçükkendirci, bunları sigara alışkanlığının edinilmemesi için çaba gösterilmesi, sigara içenlere bırakmaları için destek verilmesi ve sigara dumanından pasif olarak etkilenenleri koruma olarak açıkladı.
     Sigaranın zararlarından korunmak için en etkili yolun sigarayı hiç içmemek olduğunu ifade eden Küçükkendirci, şöyle devam etti:
     ''Sigara tiryakilerinin hepsi sigara içmeye bir tane sigara içmek suretiyle başlamışlardır. Araştırma sonuçlarına göre sigara içmeyi bir kez deneyen 4 kişiden 3'ü sigara içicisi olmakta ve sürekli sigara içer hale gelmektedir. Sigaradaki nikotin güçlü bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. Bağımlı olmamak için sigarayı bir kez bile olsun denememek en güvenli yoldur.''
     Sigara ve diğer tütün ürünlerini kullanmanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin herkes tarafından iyi bilindiğini anımsatan Küçükkendirci, yarınlara yapılacak en iyi yatırımın gelecek nesillerin sağlığını koruma adına yapılan yatırım olduğunu, herkesin kendi sağlığına bu anlamlı günde yatırım yapmasını beklediklerini vurguladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA