• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargıtayda Balyoz Davasının ilk duruşması başladı
15 Temmuz 2013 Pazartesi 10:12

Yargıtay'da Balyoz Davası'nın ilk duruşması başladı

Aralarında eski kuvvet komutanlarının da bulunduğu 361 sanıklı Balyoz Davası'nın ilk temyiz duruşması Yargıtay'da başladı.

Aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller H. İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 361 sanıklı ''Balyoz Planı'' davasının, Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki temyiz duruşması başladı.

Duruşma salonu şeklinde düzenlenen Yargıtay konferans salonundaki duruşmaya, sanık avukatları, aileleri ve yakınları katılıyor.

Basın mensupları için de özel yer ayrılan duruşma salonuna giriş için özel kartlar hazırlandı. Salona ilk basın mensupları ve avukatlar alındı.

Duruşmaya katılanlar, kimlik karşılığı aldıkları kartları salon girişinde barkodlara okutarak içeri giriyor. Kartı olmayan kimse salona alınmıyor. Avukatlar ve basın mensupları isim listesinden kontrol edilerek içeri alınıyor. Bu sırada görevlilerle avukatlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Katılımcılar inşaatı tamamlanan Vekaletler Caddesi'ndeki yeni nizamiyeden üstleri aranarak içeri alındı.

Her kurumdan bir muhabirin takip etmesine izin verilen duruşmanın başında görüntü alınmasına izin verilmedi.

Salon içine yerleştirilen bilgisayar ekranlarında, duruşma salonunda ses ve görüntü kaydedilmesi ve nakledilmesinin yasak olduğu, ses ve görüntü alanların 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı hatırlatıldı.

Duruşmada, yaklaşık 120 sanık avukatı, savunmalarını yapmaya başlayacak. Duruşmalar, savunmalar tamamlanıncaya adli tatilde de kesintisiz sürecek.

Tebliğname

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran'da davayla ilgili tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine göndermişti. Tebliğnamede, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının onanmasını istemişti.

Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.

 

 

Bina dışında bekliyorlar

Balyoz Planı davasının temyiz duruşması öncesinde sanıklara destek vermek isteyen bir grup, Yargıtay yakınlarında toplandı.

Balyoz Planı davasının temyiz duruşması, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde başladı. Duruşma öncesinde  aralarında sanık yakınlarının da bulunduğu bir grup, erken saatlerden itibaren davanın ele alındığı Yargıtay önüne geldi.

Vekaletler Caddesi'nde barikat oluşturan polis, kalabalığı Yargıtay binasına yaklaştırmadı. Bu sırada Yargıtay'a gelen bazı sanık avukatları da hakimlerce hazırlanan listede isimleri bulunmadığı gerekçesiyle polis tarafından içeri alınmadı. Polisin yetki belgesi veya vekaletname sormasına tepki gösteren avukatlar, bir süre güvenlik güçleriyle tartıştı. Bunun üzerine kalabalık da alkışlarla avukatlara destek oldu. Daha sonra avukatlar kimliklerine bakılarak içeri alındı. Avukatların ardından sanık yakınları da kimlikleri kontrol edilip Yargıtay'a girdi.

Sanıklara destek için Yargıtay önüne gelen ve ellerinde Türk bayrakları bulunan, sarı fular takan ve arkasında balyoz resmi bulunan tişörtler giyen kalabalığın caddedeki bekleyişi sürüyor. Ellerinde çeşitli dövizler taşıyan kalabalık, zaman zaman sloganlar atıyor.

Davayı izlemek üzere Yargıtay önüne gelen eski bakanlardan Yaşar Okuyan, ailelere ve avukatlara yapılanları "nezaketsizlik" olarak nitelendirdi. Okuyan, "Avukatlar, aileler engelleniyor. İnsanlar müebbetle yargılanıyor. Aileler haklı olarak endişeleniyorlar. Bu görüntü Türkiye'ye yakışmıyor"  diye konuştu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA