• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargılama objektif olmalı!
05 Eylül 2013 Perşembe 09:28

Yargılama objektif olmalı!

Avukat Özkan Öztürk, yalnız 28 Şubata destek çıkan askerler değil, sivil gruplarda yargılanmalıdır ancak bu şekilde doğru bir yargı süreci gerçekleşir dedi.
28 Şubat davasını müdahil Avukat olarak takip eden Her Yerde Adalet Platformu (HYAP) Genel Başkanı Avukat Özkan Öztürk, STK ların dava sürecine gerekli önemi göstermediğini savundu. Öztürk, “12 Eylül ile 28 Şubat darbelerini karşılaştırdığımızda toplumsal katılım açısından sahiplenme duygusu yok. STK’lar,  siyasetçiler, yazarlar 28 Şubat sürecinden mağdur olduklarını söylemelerine rağmen sadece mudahillik dilekçesi vererek davaya katılma noktasındaki göstermiş oldukları irade son derece yetersiz. Sadece davaya müdahil olmak yerine bizzat davaya müdahil etmek yerine sonuç alınana kadar hukuki mücadeleyi devam ettirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Kendilerini bu konuda iç muhasebeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı
“SANIKLAR ÇOK RAHATTI”
Davaya ilişkin izlenimlerin i anlatan Avukat Öztürk,    “Davanın ilk günü sanıklar çok rahatlardı.  Devlet aleyhine işlenmiş bir suçtan yargılanıyorlar. Müebbet hapis cezası ile cezalandırma iddiası var buna rağmen çok rahat konuşmalar, hareketler vardı, yaklaşımları gayri ciddiydi. Sanık avukatları itirazları da özellikle iddianamenin gereksiz olduğuna itirazlar vardı. Bunlar gerek balyoz ve diğer davalarda sanıkların avukatlarını yapmış olduğu mahkemeyi psikolojik baskıya alarak yönlendirmeye çalıştılar. İsmail hakkı Karadayı’nın avukatı eski Genelkurmay başkanının askeri mahkemelerce yargılanması gerektiğini, Sivil mahkemede bir paşanın yargılanamayacağını  iddia etti.Bu iddianın hukuki bir dayanağı yoktu. 2010 yılında yapılan değişikle askerin askeriye dışında yaptığı bir suçtan sivil mahkemenin yargılamaya yapacağına yönelik bir değişlikti “dedi.
“MEDYADAN HESAP SORULMALI”
Bu işin yargı boyutunun yanı sıra birde medya boyutunun olduğunun altını çizen Öztürk, “Bu davada biri sivil olmak üzere 102 asker toplandı 103 tane sanık var. Ama sadece askerlerin yargılandığı görüyoruz. 28 Şubat süreci sadece askerlerin katılıyla gerçekleşmiş bir darbe değildir. Bu süreç beyaz Türkler dediğimiz ve topluma yön verme iddiasında bulunanların da davada yargılanması gerektiğini düşünüyoruz. O süreçte gazete manşetlerini gördüğünüzde organizasyonlarla hükümetin üzerine gidildiğini görüyoruz. Hürriyet gazetesinin “Ya Uy Ya çekil “manşeti attığı bir dönem var ortada. Aldığı brifinglerle o dönem darbeye destek çıkan yüksek mahkeme başkanlarının yargılama sürecine dâhil edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
“YARGILAMA OBJEKTİF OLMALI”
Başka ülkelerde ki darbelerle hesaplaşma şekillerine bakılması gerektiğini de belirten Öztürk,”Arjantin Yunanistan, Şili darbelerle darbeci zihniyetle ne şekilde hesaplaştı bunları göz önüne almamız gerekir. Mahkeme heyeti kimsenin makamına mevkisine statüsüne bakmadan objektif bir şekilde yargılama yapabilmelidir” dedi.
“SÜLEYMAN DEMİREL YARGILANMALI”
Avukatlardan bir bölümünün de Süleyman Demirel’in görülen davada sanık olarak dinlenilmesi isteğinde bulunduğunu aktaran Öztürk, sözlerine şöyle devam etti. “Biz Süleyman Demirel’in tanık olarak dinlenmesini yetersiz buluyoruz. Darbe sürecine giden yolun başarılı olmasında en büyük siyasal desteği Süleyman Demirel vermiştir. Vatana karşı yapılan bir ihanet planında Süleyman Demirel’in tanık olarak değil sanık olarak dinlenmesi taraftarıyız, bu topluma yaşatılanların hesabı verilmeli” ifadelerini kullandı. MERVE ATEŞ
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA