• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargıda Ergenekon dayanışması
20 Ağustos 2009 Perşembe 10:45

Yargıda Ergenekon dayanışması

Ergenekon'da soruşturma kapsamına alınınca Medine Vakfı'nı hedef haline getiren Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in taktik hocalığını YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nun yaptığı ortaya çıktı

Ergenekon operasyonuna karşı verdiği mücadele ile ön plana çıkan YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Ergenekon operasyonu kapsamında soruşturmaya uğrayan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner arasındaki dayanışma ilginç bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nun, soruşturmaya uğrayınca İsmailağa Cemaati'ni hedef haline getiren Cihaner'in taktik hocalığını yaptı.

Eminağaoğlu ile Başsavcı Cihaner'in tartışmalı Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantılarının ardından da bir araya geldikleri ve görüş alışverişinde bulundukları ortaya çıktı.

ERGENEKON DAYANIŞMASI

Cihaner, Eminağaoğlu görüşmesinden sonra Cumhuriyet ve Milliyet gazeteleri ile Kanal D televizyonunda Cihaner'in geçirdiği soruşturmaya ilişkin çarpıtma haberlerin yer alması ise dikkat çekti.

Eminağaoğlu'nun ismi Ergenekon soruşturmasına yönelik tepkisi ve sanıklarla ilişkiler nedeniyle sık sık gündeme geldi. Eminağaoğlu, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay'ın Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmasına tepki göstererek gazetenin Ankara Bürosu'na destek ziyaretinde bulunmuştu. Ergenekon sanığı Engin Aydın tarafından, 'Ömerim nasılsın koçum ya' diye hitap edilen Eminağaoğlu, Aydın'dan Yargıtay üyeliği'ne seçilmek için destek istediği için de gündeme gelmişti.

Engin Aydın'ın Eminağaoğlu'na Silivri Cezaevi'nde tutuklu olarak bulunan Ergenekon sanıklarından da selam getirdiği Ergenekon iddianamesinde yer almıştı. Aydın, 'Çok çok selamı var sana İstanbul'dakilerin' sözlerine Eminağaoğlu, 'Benden de aynı şekilde' karşılığını vermişti.

Her taşın altında YARSAV

Ergenekon operasyonu kapsamında İşçi Partisi'nde yapılan aramada da YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nun isminin yer aldığı dosyalara ulaşılmıştı. AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin olarak Ergenekon sanıkları Ergun Poyraz ile Levent Ersöz'ün de katılacağı bir yemekten söz edilen notta, 'AKP dosyasını Eminağaoğlu'na iletelim, görüşünü alalım. Limandaki yemeğe yetiştirelim' deniliyordu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün aleyhinde ağır suçlamaların yer aldığı bir CD'nin üzerinde, 'A. Gül. Eminağaoğlu hazırladı' notu yer alıyordu.

Dosyayı vermemek için direndi

Erzincan Başsavcısı Cihaner'in İsmailağa Cemaati'ne yönelik soruşturmasının engellendiği haberleri hem Adalet Bakanlığı, hem de Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalanlanmıştı. Erzurum Başsavcılığı, cemaate ilişkin dosyanın istenmesine rağmen Cihaner'in Erzurum Özel Yetkili Savcısı'na vermemekte direndiğini de açıklamıştı. Erzubur Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesine gönderdiği tekzip metninde,

'Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığımızca Erzincan Valiliği'ne 5 Mayıs'ta gönderilen yazıdan çok daha önce, aynı içerikli yazının 18 Mart'ta Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'na da gönderildiği ve bu yazınız ile CMK'nun 250. maddesi kapsamında bulunan suçların soruşturulmasının bizatihi Özel Yetkili Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütüleceği belirtilmiştir. Bu kapsamda bulunan İsmailağa dosyasının istenmesi konusu ile ilgili olarak; Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nın işbu dosyayı vermemekte direnmesini sorgulamak gerekirken, hukuken yetkili ve görevli Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığımızın sorgulanması oldukça düşündürücü olmuştur.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA