• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargıda bekleyen dosyalar karara bağlanmalı
04 Şubat 2011 Cuma 16:49

'Yargıda bekleyen dosyalar karara bağlanmalı'

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, yüksek yargı kademesinde bekleyen dosyaların bir an önce karara bağlanması için Yargıtay ve Danıştay bünyesinde yeni daireler oluşturulması gerektiğini söyledi.
Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan, yüksek yargı kademesinde bekleyen dosyaların bir an önce karara bağlanması için Yargıtay ve Danıştay bünyesinde yeni daireler oluşturulması gerektiğini söyledi. 
    
Kayacan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yargı ile ilgili radikal önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.
     Yargıtay ve Danıştayda bekleyen binlerce dosya olduğunu vurgulayan Kayacan, her dosyanın bir yaşamı ifade ettiğini belirterek, ''Yüksek yargı kademesinde bekleyen dosyaların bir an önce karara bağlanması için Yargıtay ve Danıştay bünyesinde yeni daireler oluşturulması gerekiyor'' dedi. 
 
 Bugünkü yapı içerisinde Yargıtayın bir ilk derece mahkemesi olarak çalıştığını iddia eden Kayacan, ''Halbuki Yargıtay ve Danıştayın bir içtihat mahkemesi olarak çalışması gerekir. Ancak mevcut dosyaların varlığı bir içtihat mahkemesi olmaktan uzaklaştırmıştır. Sadece yeni dairelerin oluşturulması yetmiyor. İstinat mahkemelerinin de bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz'' dedi. 
    
 12 Eylül 2010'dan sonra halk oylamasıyla HSYK'nın anayasal statü elde ettiğini bildiren Kayacan, şunları kaydetti:
     ''17 Ekim 2010 tarihinde yargı kademesinde bulunan yaklaşık 12 bin hakim ve savcı özgür iradesiyle HSYK'nın yapısını belirledi. Eski atanan Yargıtay ve Danıştay üyelerine kuşkuyla bakmayıp, bu yapıda atanacak üyelere kuşkuyla bakmak tamamıyla siyasi kaygıyla izah edilebilir. Oysaki biz hukuksal bir kaygıyla hareket ediyoruz. Ülke insanımızın bir an önce adalet özleminin dinmesi ve adalete olan güveninin azalmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konudaki görevde Yasama organına düşüyor.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA