• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargı hizmetleri pahalı olmamalı
02 Ocak 2013 Çarşamba 15:22

''Yargı hizmetleri pahalı olmamalı''

Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Konya Şubesi Başkanı Av. Mehmet Şamil Şenalp, yeni yılla birlikte yargı hizmetlerine dair harçlardaki artışın, vatandaşların adalet hizmetlerine ulaşmasını...
Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) Konya Şubesi Başkanı Av. Mehmet Şamil Şenalp, yeni yılla birlikte yargı hizmetlerine dair harçlardaki artışın, vatandaşların adalet hizmetlerine ulaşmasını zorlaştırdığını söyledi.Adaletin sağlanması ve adalet hizmetlerinin verilmesinin her devletin öncelikli görevi olduğunu ifade eden Şenalp, "Vatandaşların adalet hizmetlerine kolay şekilde ulaşamamaları toplumsal huzuru zedeler, toplumda huzur içinde yaşama imkanını ortadan kaldırır ve bizzat hak almalara neden olabilir. Nitekim bu nedenle zaman zaman bizzat hak alma teşebbüsleri görülebilmektedir." dedi.
Yargı hizmetlerinin pahalı olmaması gerektiğini belirten Şenalp, şunları kaydetti:
"01 Ocak 2013 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanmakla yürürlüğe giren Harçlar Kanunu Genel Tebliği sonrasında pek diğer harçla birlikte yargı hizmetlerine dair harçlarda artırılmıştır.
Yargı hizmetleri için vatandaşlardan alınacak harç oranlarının daha da artırılması vatandaşların adalet hizmetlerine ulaşmasını zorlaştırmıştır. Zaten dava değeri üzerinden nispi (oransal) olarak alınmakta olan harçların oranlarının artırılması doğru değildir. Adalet hizmetleri devlet için gelir kalemi, yada bütçe kaynağı olarak değerlendirilmemelidir. Adalet hizmetlerine ulaşmak tıpkı sağlık hizmetlerinde olduğu gibi vazgeçilmez devredilmez temel bir insan hakkıdır. Bu hakka kolay ve ucuz ulaşılmasının sağlanması sosyal hukuk devleti olmanın bir gereğidir. Bu yüzden adalet hizmetlerine ulaşmak için katlanılması gereken harç ve yargılama giderleri asgariye çekilmeli sosyal güvenlik kapsamına alınmalıdır. Genel sağlık sigortası gibi genel hukuk sigortası sistemine geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki; adil bir toplumda yaşamak ve uyuşmazlıklarını kısıtlamalara ve büyük maddi yüklere katlanmaksızın mahkemeye götürebilmek herkesin hakkıdır."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA