• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaptığı resimlerle hayata tutunuyor
18 Mart 2009 Çarşamba 14:22

Yaptığı resimlerle hayata tutunuyor

Konya Huzur Evinde Kalan Afganistan Asıllı Ali Salim Fettah, Yaptığı Resimlerle Hayata Tutunuyor.

 

Konya huzur evinde kalan Afganistan asıllı Ali Salim Fettah, yaptığı resimlerle hayata tutunuyor. Hobi olarak 2 yıl önce başladığı resim, hat ve ebru sanatı, O'nun hem tutkusu hem de geçim kaynağı olmuş. Eserlerini 500 ila 2 bin 500 TL arasında satan Fettah, isteyen huzurevi sakinlerine resim yapmayı da öğretiyor.
 
Uzun yıllar önce Afganistan'dan gelerek Türkiye'ye yerleşen Fettah, 3 yıl üniversite okuduktan sonra okulu bırakmış. Türkiye'de evlilik yapan Ali Salim Bey'in 4 çocuğu var. İş hayatına atılan Fettah'ın kurduğu fabrika, 2001 krizinde iflas etmiş. Ekonomik problemler yüzenden eşinden boşanan Ali Salim Bey, çocuklarının yanında da kalmamış ve Aksaray Huzur Evi'ne yerleşmiş.
 
Çocuklarının da kendine göre hayatı olduğunu dile getiren Fettah, "Çocuklarımın 2 tanesi Konya'da yaşıyor. Ara sıra yanlarına gidiyorum. Onlar da ziyaretime geliyorlar. 'Bizimle kal' diye çok ısrar ettiler. Ben istemedim. Burada birçok arkadaşım var. Hem buradaki ortamı da seviyorum. Kendime göre uğraşlar buluyorum." diyor.

Can sıkıntısını gidermek için başladığı resim sanatına 2 yıldır emek verdiğini dile getiren Fettah, bildiklerini huzur evinde kalan birkaç kişiye de öğretmiş. Yaptığı tablolarla sergi açtığını ifade eden Ali Salim Fettah, "Huzur evi müdürümüz Mustafa Gürbüz bey bana her konuda yardımcı oluyor. Resim boyalarımı o alıyor. O'na ne kadar teşekkür etsem azdır." diyor.

Açtığı sergilerde eserlerini almak isteyen kişilere sattığını anlatan Ali Salim Fettah, buradan elde ettiği gelirle yeni malzemeler aldığını ve geçimini sağladığını belirtiyor.

Huzur evinin duvarlarını boyayan ve buraya farklı bir hava katmayı amaçladığını ifade eden usta sanatçı şöyle devam ediyor: "Özellikle koridora yaptığım Mevlana figürü ve "Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol" sözü benim hayat felsefem oldu."

Huzur evine gelen yaşlıların hiçbir şey yapmadan ölümü beklediğini söyleyen Fettah, hayata bakışını şu sözler özetliyor: "Devlet burada her türlü imkanı bizlere sağlıyor. İnsan yaşlı da olsa hayata küsmemeli. Burada birçok arkadaşa 'size de resim yapmayı öğreteyim' diyorum kabul etmiyorlar. Bu yaştan sonra ne işimize yarar diyorlar. Ancak her yaşın ayrı güzelliği var. Ben de 68 yaşımdayım bu yaşımın tadını çıkarıyorum."

Yaptığı resimleri 500 ila 2 bin 500 TL arasında satan Fettah, Yaşlılar Haftası etkinlikleri çerçevesinde huzur evinde eserlerini sergilemeye hazırlanıyor.

Konya Huzur Evi Müdürü Mustafa Gürbüz de Ali Sami Fettah gibi yaşlılara ihtiyaç duyduklarını söyledi. Fettah'ın huzur evinin neşe kaynağı olduğunu aktaran Gürbüz, "Sadece huzur evinde kalan yaşlılar değil burada çalışan personelde Ali amcadan çok memnun. Herkesle sohbet ediyor ve yaşama sevinci aşılıyor." diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA