• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yapılan açıklamalar ilişkilere zarar verici
08 Ağustos 2012 Çarşamba 16:16

'Yapılan açıklamalar ilişkilere zarar verici'

Bakan Davutoğlu, Salihi'ye, İranlı yetkililerin, açıklama yaparken bu açıklamaları ciddi bir süzgeçten geçirmeleri gerektiğini söylediğini belirtti.
Bakan Davutoğlu, Salihi'ye, İranlı yetkililerin, açıklama yaparken bu açıklamaları ciddi bir süzgeçten geçirmeleri gerektiğini söylediğini belirtti.

Myanmar'a gitmeden önce Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin tarihi bir geçmişe dayandığını, ancak son dönemde bazı İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların sadece İran'ın diğer ülkelerle ilişkilerine değil, uluslararası alanda yönettiği diplomatik ilişkilere de zarar verici açıklamalar olduğunu söyledi.  Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'nin ziyareti sırasında konuyu kendisine çok açık bir şekilde izah ettim. Son dönemde İranlı yetkililerinden gelen açıklamalar az önce de ifade ettiğim gibi kabul edilemez açıklamalardır. Her iki ülke arasında görüş ayrılığı olabilir ama her şeyden önce İranlı yetkililerin açıklama yaparken bu açıklamaları ciddi bir süzgeçten geçirmeleri gerektiğini Salihi'ye açık bir şekilde ifade ettim." Suriye konusunda Türkiye'nin tutumunun net olduğunu ifade eden Davutoğlu, "İran ile Suriye konusunda görüş ayrılıkları vardır ama bunun sorumlusu kendi halkına karşı ağır silahlar kullanmayı tercih eden Suriye yönetimidir. Bunun sorumlusunu başka yerde aramaya gerek yok. İran'ın artık bu konuda bölgedeki değişimi de gözeterek ve Suriye'de Ramazan ayında akan Müslüman kanını göz önüne alarak bir tutum takınmasını beklemek, bizim hakkımızdır. Bunu yapmayıp sorumluluğu Türkiye'de ya da başka bir ülkede aramak, hiçbir şekilde yapıcı sonuçlar doğurmaz" dedi. İran'da yapılacak uluslararası toplantıya davet edilip edilmediği sorusuna Davutoğlu, şöyle yanıt verdi:
"Davet bize geldi. Uluslararası toplantılarda amaçlar bizim için önem taşır. Bu konuyu değerlendiriyoruz."
 
Salihi'den değerlendirme
 
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Ankara ziyaretini "zamanında ve yararlı", ikili ilişkileri de "olumlu ve yapıcı" olarak değerlendirerek, ''İki ülke, ilişkilerin daha da derinleştirilmesi amacını taşıyor. Tabi ki görüş ayrılıkları da var, ancak bunların ilişkiler üzerinde olumsuz etkisi yok'' diye konuştu.  AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA