• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yanlış karar, zarar : 1.000.000 TL
27 Eylül 2010 Pazartesi 09:34

Yanlış karar, zarar : 1.000.000 TL

15 yıl önce yapımına başlanan, Mavi Tünel porojesiyle iptal olan yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki kanaletler çürümeye terkedildi.
Tahıl ambarı Konya ovası son yıllarda kuraklıkla savaşıyor. Şimdilerde70-80 metre derinlikten su çıkaran çiftinin gözü, 2012 yılında yapımıtamamlanacak Mavi Tünel Projesinde. Aslında Konya Mavi Tünel Projesini 45 yıldırbekliyor. Sürekli ihaleye çıkarılan ancak çok geçmeden iptal edilen bu projeyleilgili yıllardır tek bir çivi bile çakılmamış. Ta ki 2007 yılına kadar.
 
Proje hayata geçirildi geçirilmesine ama geçmişe yönelik yapılanyanlışlıkların bedeli de ağır oldu. Buna en güzel örnek Çumra bölgesinde 15 yılönce yapılan yaklaşık 40 kilometre uzunluğundaki kanaletler. Kanaletlerinyerleştirilme işlemi tamamlandıktan sonra suyun gelmesini bekleyen çiftçiler,bekledikleri suya bir türlü kavuşamadı.
 
DSİ’ye başvurduklarında suyun yetersiz olduğu için getirilemeyeceğiniöğrenen vatandaşlar, tarlalarında yetiştirdikleri ürünleri sulayabilmek için,kuyu açmak zorunda kaldı. Yaklaşık 15 yıldır bir kez bile su verilmeyenkanaletler çürümeye terk edildi.
 
Kanaletlerin bir metresi saniyede 180litre su iletiyor. 2002 yılı rakamları ile kanaletlerin 5 metrelik parçalarındanher birinin maliyeti ortalama 164 lira tutuyor. Yaklaşık 40 kilometreuzunluğunda olduğu düşünüldüğünde ise, bölgenin sulanması için harcanan yaklaşık1 milyon liranın boşa gittiği anlaşılıyor. Uzmanlar ise tarımla uğraşankesimlerin görüşleri alınmadan yapılan bu ve buna benzer projelerin boşagideceğini belirtiyor. Karatay Üniversitesi rektörü Prof.Dr. Mehmet Babaoğlu‘Toprakları toplulaştırıp, suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Bizim biryılda eğer tarım altyapısı düzeltilirse en az 1.5 milyar metreküp su tasarrufşanmımız var. Tarım kesimini dışlayan, tarımın görüşünü almayan bu tür projelersonunda atıl proje olarak kalıyor’ diye konuştu
 
Mavi Tünel 2012 yılında tamamlanacak. 17 kilometre uzunluğundaki tünelleYukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan sularının, yıllık ortalama 414 milyonmetreküpü, Konya Kapalı Havzası’na aktarılacak
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA