• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yangın gözetleme kulelerinde iftar
14 Temmuz 2014 Pazartesi 13:17

Yangın gözetleme kulelerinde iftar

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan yangın gözetleme kulelerinde muhtemel orman yangınlarına karşı 24 saat süreyle görev yapan gözetleyiciler, Ramazan ayında merkezden yapılan...
Konya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan yangın gözetleme kulelerinde muhtemel orman yangınlarına karşı 24 saat süreyle görev yapan gözetleyiciler, Ramazan ayında merkezden yapılan “Kuleler ezan okundu, afiyet olsun” şeklindeki telsiz anonslarının ardından iftarını yapıyor. 
Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında bulunan Beyşehir, Seydişehir ve Derebucak ilçelerindeki değişik dağlık alanlarda bulunan 5 yangın gözetleme kulesinde bulunan gözetleyiciler, ailelerinden ayrı olarak görevi başında iftar ve sahur yapıyor. Yangın gözetleyicilerini Ramazan ayında yalnız bırakmayan ve kulelerde zaman zaman iftar sofrasına işletme şefleriyle birlikte Beyşehir Orman İşletme Müdürü Şambaz Arık da misafir oluyor. Beyşehir Orman İşletme Müdürü Arık, beraberindeki işletme şefi ve ormancılarla Anamas Dağı’nın yaklaşık 2 bin metre yüksekliğinde bulunan Dedegül Yangın Gözetleme Kulesi’nde gözetleyicilerle birlikte aynı sofrada iftar yaptı.
 
24 SAAT GÖREV YAPILIYOR
Yangın gözetleme kulelerinde 2 gözetleyicinin 24 saat görev esasına göre mesai yaptığını belirten Beyşehir Orman İşletme Müdürü Şambaz Arık, “Duman avcısı” olarak da nitelendirilen gözetleyicilerin 1 Haziran ile 31 Ekim tarihleri arasındaki yangın için riskli dönemde ormanlık sahalarda çıkabilecek muhtemel yangınları telsiz irtibatı olan işletme ve bölge merkezine bildirdiğini söyledi. Gözetleyicilerin her saat başı Beyşehir’deki işletme merkezi santralı ile Konya bölgeye telsiz çevrimi yaparak ormanlardaki son durumla ilgili sürekli bilgi akışı sağladığını dile getiren Arık, Beyşehir Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında 5 yangın gözetleme kulesi ile birlikte yangın söndürme arazözlerinin hazır beklediği 7 ayrı ekibin 24 saat görevi başında mesai yürüttüğünü ifade etti. Her yangın gözetleme kulesinde iki kişinin görev yaptığını, Seydişehir ilçesindeki gözetleme kulesinde ise karı kocadan oluşan gözetleyicilerin mesai yürüttüğünü anlatan Arık, “Tabi bu arkadaşlar zor şartlar altında, cefakarca, fedakarca görev yapıyorlar. Biz de bu mübarek günlerde hem onlara moral vermek adına hem de ramazanı birlikte paylaşma adına burada iftar sofralarında aralarında bulunuyoruz. Burada Kurucuova işletme şefimiz ve ormancılarımız da bulunuyor”dedi.
Arık, kendilerinin iftar sofrasının ardından ayrılacak olduğu kulede günlük yaşamın sürmeye devam ettiğini, görev yapan gözetleyicilerin ilerleyen saatlerde ise sahurunu yaparak bu şekilde görevlerini icra ettiklerini kaydetti.
 
ORUÇ TELSİZ ANONSUYLA AÇILIYOR
Dedegül Yangın Gözetleme Kulesi’nde 5 yıldır gözetleyici olarak görev yaptığını anlatan Osman Yağcı ise, bin 990 rakıma sahip kulenin artık kendileri için bir ev haline dönüştüğünü söyledi. Kulede kendisi de dahil 2 kişi görev yaptıklarını, haftada sırayla 1,5 gün izin kullandıklarını anlatan Yağcı, motosikletiyle gelip gittiği kulede 24 saat esasına göre görev yaptığını, gördükleri en ufak bir dumanı bile merkez ile irtibatı olan istasyonlara bildirdiğini, onlarında ilk müdahaleyi yaparak yangınları büyümeden söndürdüğünü söyledi. Kulede bulunan güneş paneli sayesinde telsizleri çalıştırdıklarını, aydınlatmasını sağladıklarını dile getiren Yağcı, kuleye ise daha yüksek kesimlerden sağlanan ve cazibe ile akan bir kaynak sayesinde su geldiğini, burada kenelere karşı önlem için tavuk besleyip hem etinden, hem de yumurtasından istifade ettiklerini söyledi.
Yağcı, kulelerde ailelerinden çok uzakta, dağın zirvesine yakın kesimlerde görev yaptıklarını, Ramazan ayında tuttukları oruçta ise klima gibi serin bir ortam olmasından dolayı zorlanmadıklarını ifade etti. Beyşehir merkezdeki santral görevlilerinin okunan ezanı telsiz anonsuyla bildirmesinin ardından iftar yapıp oruçlarını açtıklarını dile getiren Yağcı, aynı şekilde sahuru da bu şekilde yapıp oruca niyetlendiklerini söyledi. Yağcı, zor şartlarda olmasına rağmen kulelerde hiçbir sıkıntılarının olmadığını, ihtiyaçlarının sürekli karşılandığını sözlerine ekledi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA