• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yandaşlık iddiasına fıkralı yanıt!
06 Temmuz 2010 Salı 16:01

Yandaşlık iddiasına fıkralı yanıt!

Cine5 Yayın Grubu Başkanı Levent Gültekin Cine5i anlattı ve medyayı sert eleştirdi. Yandaş medya iddialarına fıkra ile yanıt verdi
 

Bir dönem Star gazetesi İcra Kurulu Başkan Vekilliği de yapan Levent Gültekin, TMSF'nin yeni Başkanı Şakir Ercan Gül’ün teklifiyle CINE5’in başına getirildi. Gültekin, Marketing Türkiye dergisine yıllardır sahiplik sorunu yaşayan CINE5’in bu basiretsizliğini, neden bu görevi üstlendiğini ve medyaya olan küskünlüğünü anlattı.

Gültekin,sohbet sırasında Türk medyası ile ilgili öyle şeyler söyledi ki, kimi kesimler tarafından yenilir yutulur cinsten değildi… İşte  “Türk medyasındaki yapı bir ideolojiden beslendiği için hep bir tarafın yandaşı olmuştur” diyen Gültekin’in yandaşlık ile ilgili anlattığı fıkra...  

"MEDYA ASIL İŞLEVİNE DÖNÜYOR"

Kanal 24
 ve Star ile yollarınızı ayırdıktan sonra çok konuşuldunuz. Hatta “Medyaya küstü, İngiltere’ye kafa dinlemeye gitti”  diyenler oldu. Neler oldu o dönemde?
 

Medyada ayakta kalmak, iyi işler yapıp yol kat edebilmek için bisiklet pedalını her zaman çevirmek gerek. Çünkü kim dahahızlı çeviriyorsa, o yol kat edebiliyor, pedal çevirmeyen düşüyor. Medya son birkaç yıllık dönemde işlevsel bir değişime uğradı. Yani asıl işlevine doğru gidiyor. Daha önceki dönemlerde iktidara ortak olma, iktidar ve yönetimle ilişkilerini sıkı tutma aracıolarak kullanılırken, şimdi daha reel, daha ticari, daha aslına dönük bir meslek haline gelmeye çalışıyor. Türkiye’de bu süreç zor işliyor. Televizyonlar ve gazeteler kâr eden kuruluşlar olarak görünmüyordu. Şimdi artık iktidar aracı olmaktan çıkınca, ticari bir kuruluş olarak bakılmaya başlandı vepara kazanılması gerekiyor. Medyada ticari olarakbaşarı sağlamak için diğer sektörlerden daha fazla sabır gerekiyor. Fakat büyüme hedefleri konulamadı, durağanlaştı .Bu durum, kimi yatırımcı ve yöneticiler için medyanın cazibesini de yok etmeye başladı.  Mizacım gereği durağan, iddialı olmayan, büyümeye dönük hedefleri konulmayan müesseselerde devam edemiyorum. Çünkü bu işi gerçekten keyif alarak yapıyorum. Aksi takdirde, ters istikamete gidiş başlıyor. Kısacası vizyon çatışması yaşadık diyebiliriz Ben de “En iyisi grupla yollarımı ayırayım” dedim. Ve İngiltere’ye gittim. 

"NE YAPACAĞIM DEĞİL NE OLACAĞIM DİYENLER HAKİM"

Yani bir karamsarlık mı söz konusuydu?
 

Medyanın geleceği konusunda hâlâ karamsarım. Çünkü medyada sektörü  iyi bilen, anlayan ve analiz eden patron eksikliği çok fazla. En son Aydın Doğan da çekiliyor. Yeni gelen birçok patron medyanın asli işlevini yapma niyetiyle gelmiyor. “İktidarlarla bir şekilde yakınlık kurarım” mantığıyla geldiği için, iyi işler çıkma şansı da pek mümkün görünmüyor. Medyada başarının, iyi ve kaliteli iş yapmanın hemen hiç prim yapmadığı dönemlerden birini yaşıyoruz. İnsanlar vizyonunu makam üzerine kuruyor. “Hangi makama geldim, nerede oturacağım, ne kadar kalacağımın peşinde insanlar yani ne yapacağım değil ne olacağım diyen insanların hakimiyeti var medyada. Hayır, hiç kimse kendini işinden bağımsızolarak yükseltemez. Vizyon bu değildir. “İyi gazete, iyi TV kanalı yapalım” diye kimsenin bir iddiası, hatta niyeti de yok. Sadece “Hangi artistik hareketi çekersem daha iyi bir koltuğa sıçrayabilirim” arayışı var sektörde.

Peki TMSF’yle yolunuz nasıl kesişti?   

Şakir Ercan Gül, TMSF’nin başkanı olunca şimdi Cine5 Yönetim Kurulu Başkanı olan  Turan Korkmaz beyin tavsiyesi üzerine  beni  davet etti. Dedi ki, “CINE5’in toparlanması ve satışa hazır hale getirilmesi gerek.” Derleyeceğiz, toparlayacağız ve Şakir Bey’e de destek olacağız diye girdim bu işe; yani satılana kadar toparlama niyetiyle geldim diyebilirim Dört ayda kanal derlendi toparlandı. Aylık zararı 10’dan 1’e indi. Belki de grupolarak önümüzdeki ay başa baş geleceğiz. Ocak ayı izlenirlik oranı 0,5’le kapanmış. Bu ay ciddi bir toparlanma sağlandı. Satışa çıktı ve inşallah satılacak. Biz de işimize bakacağız. Yani Şakir Bey ile yaptığım 15 dakikalık bir görüşmenin sonucunda buradayım. 

"TMSF'NİN EL KOYDUĞU KANALLAR TAHRİP OLUYOR"

Bu kanalın basireti bağlı diyorlar. Erol Aksoy - TMSF, TMSF - Erol Aksoy derken kanal sürekli el değiştiriyor.  Devlet kurumu içinde bile sizinle birlikte iki yöneticisi oldu. Çok yıpranmadı mı? 
 

TMSF’nin el koyduğu kanallar, ki burada TMSF’nin suçu demiyorum, tahrip oluyor. Çünkü medyayı bu sektörün dinamiklerini çok iyi bilmiyorlar ve asıl işleri de zaten bu değil. Amaç değerini koruyarak satmak olunca da yatırım yapılamıyor. Bundan dolayı da  kurum yıpranıyor. CINE5 bunların içerisinde en çok yıprananlardan biri. Çünkü en uzunsüre TMSF elinde kalan TV. Ayrıca, TMSF’nin el koyduğu kanallar içerisinde, sektörden olmayan insanların atandığı kanal CINE5. Şimdiye kadarki yöneticiler genelde sektör dışından. Buradaki mantık şu, birini atayalım, yolsuzluk yapılmasın, kanal çarkı dönsün. Fakat  “Çarkı döndüreyim yeter” dediğinizde o iş yürümüyor zaten. Ancak “Koşmam lazım” dediğinizde iş yürüyor. Kim dahahızlı koşuyorsa o öne geçiyor. CINE5’in böyle bir dezavantajı var. Şimdiye kadar sadece koşmadan varlığını korumaya dönük politikalar güttüğünden, olması gereken yerde değil. Ama yine parlak bir marka…

Peki, siz CINE5 markasını nerede görüyorsunuz?  

CINE5 Türk televizyonculuğunun en pırıltılı markalarından biridir. İmajı çok güçlü. Hatıralarda, hafızalarda çok belirgin, ayrı bir yeri var. İddialı, sağlam, sarsılmaz yönleri olan bir marka CINE5. Ben de bu benzersiz markayı onarma ve yenileme çalışması içindeyim. Nitekim Türkiye’de bir kanalın dört ayda izlenme oranın 0,5’ten 1’e çıkılması az iş değildir.  NTV’nin, Habertürk’ün izlenme oranının 1,2-1,3 olduğu bir yerde CINE5’in 1 olması dikkate değer bir şey. Satılana kadar çok daha ötesini hedefliyoruz ve o hedeflere de ulaşacağımıza inanıyorum.

İZLENME ORANLARI İÇİN FAZLA PERSONELİ ÇIKARTTIK

İzlenme oranını yükseltmek için neler yaptınız? 

Daha ziyade tanışıklık, kişisel ilişkileri üzerinden ortaya çıkmış programlar vardı ve izlenmiyordu. Biz başladığımızda bunları kaldırdık. Epey bir personel fazlası vardı. Yaklaşık 80-90 tane personel çıkardık. Kanal iyi işler yapabilecek kaynak oluşturmaya başladı bu kesintilerden. Bu arada belirteyim TMSF, gruba herhangi birpara akarımı yapmıyor ne yapılıyorsa tamamen kendi gelirleriyle yapabiliyor. CINE5’in temel fonksiyonu sinema yayını. Oraya ağırlık verdik. Sinema odaklı bir kanal oluşturalım dedik. İyi filmler alabilir duruma geldik. Habere önemli ağırlık verdik. Haber spikerlerini yeniledik. Günde dört tane haber kuşağı açtık. Bunun çok ciddi katkısı oldu.Çocuk kuşağında çizgi filmlere artırdık. İyi filmleri seçiyoruz. Buraya alınan tüm filmleri ben de önceden izliyorum ve “Evet, ben evde olsaydım bunu izlerdim” dediklerimi yayına koyuyoruz.  

Bu yeniliklerle değeri nedir CİNE5’in?  

CINE5’in değerini iki şey belirliyor diyebiliriz. Birincisi CINE5’ten başka ulusal olup da, satılması gündemde olan herhangi bir kanal yok. O yüzden bu son. İkincisi haber kanalı Habertürk ulusalyayına geçmeden önce, 0,2, 0,3 izlenirken, Kanal 1’in ulusal frekansını kullanmaya başladığı gün NTV’yle rekabet edebilir hale geldi. CNN nasıl kaybetti? Üzerindeki karasal ve ulusal yayın haklarını devrettikten sonra yarıştan çekilmiş oldu. NTV ile arasındaki fark dört katına çıkmış oldu. Bütün bu göstergeler ulusal kanal frekansı ile bir TV kanalı kurmanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Kanal Temmuz sonu itibariyle satışa çıkıyor. 60 milyona falan gitmesi lazım. Ama çıkış bedeli 45 milyon dolar. Türkiye’depara kazanma ihtimali en yüksek kanallardan biri.  Çünkü butik bir kanal ve yapılan her iyi iş anında izleyiciden karşılık buluyor. Diğer taraftan parlak bir marka değeri var tüm bunlar alt alta toplandığında ortaya ciddi bir değer çıkıyor. 
 
SEKTÖRÜN OYUNCULARI BABA PARASI YİYEN DELİKANLILAR

Medya ve onun polemiklerine dönecek olursak, yazılı medya gitgide küçülüyor. Ancak işin garip yanı bu küçülen medya, bir yandan da popüler köşe yazarları üretiyor. Bu iş nasıl oluyor?
  

Sermaye sahipleri, bu popülerlikten pek de hoşnut görünmüyor. Bakın medyayı bir mahalle gibi düşünelim. Mahallenin oyuncuları, patron parasıyla her türlü ‘hovardalığı’ yapan, yani baba parası yiyen delikanlılar gibiler. Bu durumdan hem sektör içerisinden hem sektör dışarısından kim hoşnut olabilir ki? Geçtiğimiz günler de Aydın Doğan bir açıklama yapmıştı: “Eğer bir daha dünyaya gelme imkânım olursa, köşe yazarı olmak istiyorum.” Bu çok ilginç bir açıklamadır. Bunu neden söylüyor? Zorluk çeken ben, sıkıntı çeken ben, parayı harcayan ben, sefasını süren başkaları… Çünkü Türkiye’de sırtında yumurta küfesi taşımadan en çok ahkam kesme hakkını elinde bulunduran kişiler köşe yazarları Türkiye’deki birçok köşe yazarı iyi bir Türkiye inşasına, şık, kaliteli toplum inşasına yönelik işler yapmaktan çok uzak. Gazetelerin satmamasından işlerin her gün daha kötüye gitmesinden hiçbir köşe yazarı veyahutyayın yönetmeni kendini sorumlu görmüyor. Köşelerini kişisel tatmin aracıolarak kullanıyorlar. Bu durumda okur kaybını ciddi bir şekilde hızlandırıyor.

"YANDAŞLIK YENİ BİR KAVRAM DEĞİL" 

Peki ya yandaşlık tartışmalarına ne diyorsunuz. 

Yandaşlık kavramı yeni bir şey değil. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden beri Türkmedyası yandaş. “Türk medyasındaki yapı bir ideolojiden beslendiği için hep bir tarafın yandaşı olmuştur.” Bu hiç yadırganmamış. Türkiye’de belki de şimdiye kadar farklı görüşleri destekleyen etkin bir medya yoktu çünkü tek seslilik vardı. Şimdi artık farklı görüşleri destekleyen medya da var. Farklı ideolojileri destekleyen gazete, dergi ve televizyon ortaya çıkınca, öbürleri elinden oyuncağı alınmış gibi bu yeni yapıya ad takmaya başladılar. Hâlbuki onların da bugüne kadar yaptıkları zaten yandaşlıktı. Farklı bir şey yapmıyorlardı. Bu yandaşlık tartışması olduğunda aklıma hep şu fıkra gelir: Koyun ile keçi bir dereyi geçerken önce koyun atlamış suyun diğer tarafına. Tabii atlarken de kuyruğu havalanıyor ve poposu görünüyor. Keçi başlamış arkadan bağırmaya “Aaa popon göründü, popon göründü!” diye. Koyun şöyle dönüp sakince cevap vermiş: “Yahu senin popon 365 gün görünüyor bizim şurada bir gün göründü hemen yaygara koparıyorsun.” 

Hatırlayacak olursanız Tansu Çiller’in Başbakan olduğu gün medya acayip bir hava girmişti. Asıl ilginci 2000 krizinin çıkmasından bir hafta önce “Türkiye’nin önü aydınlık” şeklinde gazeteler manşet attılar.  Bu duruma verilecek birçok örnek var…  

Peki CINE5 satıldığında ne yapmayı düşünüyorsunuz?

Gelecek planları yapan biri değilim. Bu sektörde çalışmaktan keyif alıyorum yöneticilik olmazsa bile başka bir bölüme yönelebilirim hırsım yok canım nerede hangi pozisyonda çalışmak istiyorsa orda çalışıyorum. Kaldı ki bu tip işlerde Allah’ın takdirinin belirleyici olduğunu düşünürüm. Yani nasip!

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA