• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalnız bırakmayacağız
20 Kasım 2012 Salı 14:31

'Yalnız bırakmayacağız'

Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nin Filistin tutumunu eleştirdi, ''Güvenlik Konseyi'ndeki üyelerin ağzına bakarak adım atarsak halimiz perişan. Öleceksek adam gibi ölelim'' dedi.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına değindi.
İsrail'in, bölgede barışı hiçe sayarak, uluslararası hukuku ayaklar altına alarak bir halka karşı etnik temizlik uyguladığını belirten Erdoğan, ''Filistin topraklarını adım adım işgal ediyor. 'En temel hakları elinden alınan Filistinliler son derece haklı bir biçimde işgale karşı, etnik temizlik girişimine karşı, altını çizerek söylüyorum, meşru savunma hakkını, direniş hakkını kullanıyor. Buradan tüm Batı'ya sesleniyorum: kimse 'İsrail savunma hakkını kullanıyor' diyemez. İsrail şu anda Ortadoğu'da terör estiriyor'' diye konuştu.
Öleceksek adam gibi ölelim
BM Güvenlik Konseyi'nin Filistin konusundaki tutumunu eleştiren Erdoğan, ''Biz Güvenlik Konseyi'ndeki üyelerin ağzına bakarak adım atarsak halimiz perişan. Öleceksek adam gibi ölelim, bunu başaralım'' dedi.
Gazze'de niye yoksunuz?
Erdoğan, BM'nin adaletine inanmadığını belirterek, şöyle devam etti:
''Dünyadaki barış örgütlerine sesleniyorum: Sizin insan hakları dediğinizde aklınıza ateistler, farklı inanışta olanlar mı geliyor? Gazze'de İsmail Heniye kardeşimin kucağındaki dokuz aylık çocuk niçin sizin gündeminize gelmiyor. 900 yaralı 115 ölü var, hani sesiniz nerede? Niye çıkmıyorsunuz ortaya? Türkiye'de PKK'yı takip ediyorsunuz, onlar için Türkiye'ye gelip gidiyorsunuz. Gazze'de niye yoksunuz.''
Mızrak çuvala sığmıyor
İnsan hakları örgütlerinin, Gazze'de yaşananlara sessiz kalmasını eleştiren Erdoğan, ''Mızrak artık çuvala sığmıyor. İsrail'in kanlı politikaları, vicdansız operasyonları, artık telin edilecek noktayı çoktan geçti'' diye konuştu.
Yalnız bırakmayacağız
Erdoğan, ''Herkes sırtını dönse de biz Filistin'e sırtımızı dönmeyeceğiz. Herkes yüzünü çevirse de biz yüzümü çevirmeyeceğiz. Herkes yalnız bıraksa da biz Filistin'i yalnız bırakmayacağız'' dedi. Erdoğan, İsrail'in er yada geç bugüne kadar şehit ettiği mazlumların hesabını vereceğini söyledi.
Son derece manidar
Suriye'de tutsak olan gazeteci Cüneyt Ünal'ın özgürlüğüne kavuşmasının ardından yaşanan gelişmelere de değinen Erdoğan, ''CHP'nin bu konudaki girişimi farklı şekilde değerlendirilebilir. Biz insani her türlü girişime katkıyı memnuniyetle karşılarız. Bu işin bir boyutu. Esir gazeteci daha Türkiye'ye ulaşmadan CHP heyetinin Şam'da Beşşar Esad ile çektirdikleri hatıra fotoğrafının Türkiye'ye ulaşmış olması son derece manidar'' dedi.
Erdoğan, Cüneyt Ünal'ın Suriye'de tutsakken uğradığı işkenceye dikkati çekerek, ''Gazeteciye bunu yaşatan sanki farklı biriymiş gibi CHP heyeti hiç utanmadan, sıkılmadan işkenceci başıyla hatıra fotoğrafı çektiriyor. Yetmiyor bir de bu işkenceci başına övgüler diziyor, göklere çıkartıyor. Suriye'nin eli kanlı diktatörü Esed, CHP'yi adeta parmağında oynatarak, CHP'yi kullanarak Türkiye'ye mesajlar gönderebiliyor'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA