• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalın ADSLde son viraj
06 Aralık 2010 Pazartesi 15:30

Yalın ADSL'de son viraj

Yalın ADSL hizmetinin devreye alınması için artık hiçbir engel kalmadı!
Bu yılın temmuz ayında gerekli düzenlemeler yapılmasına ve Türk Telekom'a verilen süre de dolmasına rağmen 1 Kasım tarihinde başlaması gereken Yalın ADSL hizmeti bir türlü devreye alınamamıştı. Türk Telekom, yalın ADSL hizmeti için uygulanacak Özel İletişim Vergisi oranı belli olmadığı için hizmeti başlatmadığını açıklamıştı. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ÖİV oranının %5 olarak belirlenmesiyle artık Yalın ADSL için hiçbir engel kalmamış oldu.

Böylece sabit telefon hizmetinde %15, mobil telefonda %25 ve internet sunum hizmetinde %5 olan Özel İletişim Vergisi, Yalın ADSL için de %5 olarak belirlenmiş oldu.

Yalın ADSL hizmetinin devreye alınması için artık hiçbir engel kalmadı!
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun aldığı karar üzerinden 5 ay geçtikten sonra artık sabit telefon aboneliğine gerek kalmadan ADSL aboneliği satın alınabilmesinin önünde bir engel kalmamış oldu.

Yalın ADSL'e başvuranlardan, Türk Telekom2un mevcut telefon hattını kullandıkları için aylık olarak belirli bir bakım/onarım ücreti alınacak. Daha önce vergiler hariç 8.13 TL olarak açıklanan bu ücrete ÖİV ve KDV eklendiğinde yaklaşık 10-11 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Yalın ADSL kullanmak isteyenlerden internet bağlantı ücretleri dışında telefon hattını kullandıkları için kesilecek bu paranın çok yüksek olduğu konusunda birleşen tüketici dernekleri ve Telkoder gibi kurumlar itirazlarını sürdürmeye devam ediyorlar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA