• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçın Akdoğan açıkladı...
13 Kasım 2013 Çarşamba 09:03

Yalçın Akdoğan açıkladı...

Başbakan Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan gündemi değerlendirdi.
Başbakan Erdoğan'ın Barzani ile Diyarbakır'da yapacağı görüşmeyle ilgili düşüncelerini aktaran Akdoğan, bu görüşmenin çözüm sürecine pozitif katkı yapacağını belirtti.
 
İşte Akdoğan'ın konuşmasından satır başları...
 
BARZANİ ZİYARETİ
 
Diyarbakır bölgede siyasi ağırlığı olan bir şehir. Siyasi gündemin biraz daha oluştuğu bir şehir. Bu ziyarete sayın Barzani'nin de geliyor olması, onun da bu sürece nasıl destek verdiğini biliyoruz, muhtemelen o da sürece destek mesajlarıyla gelecektir. Bu ziyaretin açılışların, programın ve Barzani ile yapılacak görüşmenin sürece pozitif katkı yapacağını, hızlandırıcı bir rol oynayacağını düşünüyorum. Özellikle BDP cephesinden "süreç kalıcı olmalı" şeklinde açıklamalar yapılıyor. Tam da sürecin kalıcı olması, kök salması açısından bu ziyaret, bu görüşme, bu program, önemli bir katkı yapacaktır.
 
Sayın Barzani daha önce yaptığı açıklamalarda bu sürece ne tür katkı verebileceklerse, onu vermek istediklerini söylemişlerdi. Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani de sürece destek verdiklerini, Türkiye'nin iç işlerine karışmayacak şekilde destek verdiklerini söylemişti. 1970'lerden beri Irak'taki Kürtlerin hakları için bir mücadele veriyor ve bölgede genel olarak sempatiyle karşılanan bir kişi. Türkiye'de de birçok bölge halkı tarafından olumlu karşılanan bir kişi. Bugüne kadar verdiği mesajlar, 'demokratik siyaset, barışçıl çözüm, silahların artık bırakılması' gibi pozitif mesajlardı. Bu çerçevede bir mesaj vereceğini tahmin ediyoruz.
 
ERDOĞAN 10 CİVARINDA VEKİL VE BAKANLA GİDECEK
 
Başbakanımız 10 civarında birçok bakan ve milletvekili ile Diyarbakır'da olacak. Bazıları 'neden Diyarbakır'da görüşme yapılıyor' gibi farklı bir zemine çekmeye çalışıyorlar. Oysa biz yurt dışından gelen resmi heyetlerle birçok farklı şehirde bir araya geldik, görüşmeler yaptık.
 
Diyarbakır da Türkiye'nin bir şehridir ve elbette Diyarbakır'da da birlikte birtakım programlar yapılabilir. Bunun başka bir tarafa doğrusu çekmemek lazım. Bu, devam eden sürece pozitif bir katkı yapacaktır.
 
PROGRAMA BÜTÜN BDP'LİLER DAVETLİ
 
BDP'nin bu işin dışında bırakıldığına dair tevziratlar yapılıyor. Bu programlara bütün BDP'liler de davetli. Hem bakanımız hem valiliklerimiz bölge milletvekillerine çağrı yapıyor. Hatırlarsanız Şırnak'ta da Hasip Kaplan bölge milletvekilleri açılış törenlerine katılmışlardı. Burada da yine milletvekilleri davet edildiler. Tüm bölgedeki STK'lar ilgili siyasi aktörler bu programlara davetlidir ve katılacaklardır, kimse kenarda kalmayacaktır. "Biz çağırdık gelmedi, Ak Parti çağırdı geliyor, onlara siyasi prim yaptı" gibi yaklaşımlar ucuz siyaset olur, küçük düşünmek olur.
 
Yani Ak Parti-KDP yakınlaşması veya Türkiye Kuzey Irak ilişkisinin artmasını bir sorun olarak değil, bir fırsat, şans olarak görmek lazım.
 
BDP BARZANİ'DEN SÜRECE DESTEK İSTEDİ
 
Bugüne kadar Barzani, hep çözüme destekleyici açıklamalar yapmıştır. BDP ve örgüt de Barzani'den sürece destek vermesini istemiştir. Ama bir taraftan da el altından veya Suriye bağlamında bir insiyatif mücadelesi içine girdiklerini, kendi aralarında gerilim yaşadığını da düşünüyoruz.
 
Bu ziyareti, görüşmeyi daha büyük fotoğrafa bakarak sürece katkı yapacak bir zemin olarak görmek lazım ve desteklemek lazım. Yoksa küçük siyasi hesaplarla bu işi polemiklere kurban etmek doğru bir yaklaşım değildir.
 
IRAK İLE YAKINLAŞMA
 
Bu ziyaret bu görüşme iki açıdan iki paralel olaya tekabül ediyor.
 
Bunlardan bir tanesi Türkiye'nin Merkezi Irak Yönetimi ile yakınlaşması ve normalleşme sürecini başlatmasıdır. Hatırlarsanız bir süre Merkezi Irak Yönetimi ile bir gerilim yaşanması söz konusuydu.
 
Birkaç gün önce sayın Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu, Bağdat'taydı. Sayın Meclis Başkanımızla biz, bu ay içerisinde ikinci bir ziyaret yapacağız.
 
Ben aynı zamanda parlamentoda Irak Dostluk Grubu başkanıyım. Irak'tan bir takım heyetler geliyor. Merkezi Irak Yönetimi ile Türkiye ciddi bir normalleşme ve yakınlaşma süreci yaşıyor. Bu çerçevede daha önce Kuzey Irak'la Türkiye ilişkilerinin derinleşmesi Merkezi Yönetimi rahatsız etmişti.
 
Hem Merkezi Yönetim'le ilişki kuran hem Kuzey Irak'la ilişkilerini devam ettiren bir hükümet söz konusu.
 
KDP İLE PYD ARASINDA GERGİNLİK YAŞANIYOR
 
Diğer paralel gelişme ise, KDP ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi ile PYD arasında bir gerginlik yaşanıyor.
 
Ve PYD hem diğer Kürt gruplar Suriye'nin kuzeyinde hem de Barzani'nin insiyatifinde olan gruplar üzerinde ciddi bir tahakküm kurmuş durumda. Bu da aralarında bir gerilim üretiyor. Salim Müslim'e geçiş izni verilmemesi, Cenevre 2'ye katılmama konusunda birtakım tartışmalar üzerinden arada bir gerilim olduğunu da görüyoruz.
 
Bu çerçevede yani Barzani, PYD, Kandil ilişkisinde genel bir gerilim olduğunu da görüyoruz.
 
BARZANİ'NİN MESAJLARI ÖNEMSENECEK
 
BDP'liler biraz da bu sebeple biraz soğukluk yaşıyor olabilir. Çünkü PYD son dönemde Barzani veya Bölgesel Yönetimi 'Kürt düşmanı olmak', 'Suriye devrimine karşı çıkmak' gibi sert eleştiriler olduğunu görüyoruz. Bugün Ahmet Türk'ün açıklamalarında "Türk'ten Barzani'ye uyarı" şeklinde PKK'nın sitelerinde başlıklar atıldığını gördük.
 
Bunu bir gerilim konusu, siyasi polemik konusu yapmamak lazım. Bunu sürece katkı verecek zemin olarak görmek ve destek vermek lazım diye düşünüyorum.
 
Türkiye'deki siyasi aktörlerin bu olaylar üzerinden Suriye- Irak denklemi üzerinden bu meseleye bakması çok doğru olmaz. Türkiye, bir çözüm süreci yürütmektedir.
 
Bu süreçte kim pozitif katkı verirse, kim elinden gelen çabayı ortaya koyarsa, kim pozitif mesaj verirse bunu bir kazanım olarak görmek gerekir. Sayın Barzani'nin vereceği mesajlar da kendisi gibi önemlidir ve önemsenecektir bölge halkı tarafından. Bunu, süreci hızlandırıcı, daha kalıcı hale getirici bir gelişme olarak değerlendirmek gerekir.
 
'HERŞEY İYİ GİDİYOR' AÇIKLAMASI BEKLENEMEZ
 
İmralı'dan bu hafta yapılan hem bayram arifesinde yapılan açıklama aslında paralel. Öcalan, bu süreçte önemli mesafeler alındığını da ifade ediyor. Tabi kendi kitlesine dönük birtakım mesajlar da veriyor. Bunlar da çok yadırganacak şeyler değil. Her şey harikulade, her şey iyi gidiyor şeklinde bir açıklama zaten beklenemez. Ama Öcalan'ın süreci koparacak, tersine çevirecek, bir tutum takınmadığını da görüyoruz. Bence bu belli kesimleri de rahatsız ediyor olabilir. Daha sert çıkış bekleyenler, köprülerin atılmasını isteyenler açısından baktığımızda onları tatmin edici bir durum olmayabilir.
 
BİRİLERİNİ HUYLANDIRABİLİR
 
Olaya menfi bakmak, negatif bakmak, 'süreç kopuyor, bozuluyor' türü mevziratlar yapmak doğru olmaz. Ve İmralı'nın en son yaptığı açıklamasının bu çerçevede olduğunu gösteriyor. Sayın Barzani'nin gelmesi hem BDP'de hem Kandil'de birtakım şeyler ucuz siyaset üzerinden bakılırsa birilerini huylandırabilir, tedirgin edebilir. Ama buna mahal olmadığı kanaatindeyim. Sürece katkı verecek bir programdır. Bölge halkı da bunu olumlu karşılamaktadır.
 
DESTEK YÜZDE 95'LERE ULAŞTI
 
Hem Şivan Perver'in gelecek olması, hem Barzani ile görüşme yapılacak olması, sayın Başbakanımızın Diyarbakır'ı ziyaret ediyor olması, bölgedeki STK'ların bugün yaptığı açıklamalara bakıldığı zaman bu çok memnuniyetle karşılanmış, büyük bir umut ve heyecan uyandırmış durumda. Bunu geçen hafta Meclis'teki Çözüm Komisyonumuz Şırnak, Hakkari ve Van ziyaretleri yapmıştı. Orada da bunu tespit ettiler. Bölgede çok ciddi bir beklenti, heyecan ve umut var. Herkes devam eden süreci destekliyor ve bu destek yüzde 95'lere ulaşmış durumda.
 
CEMİL BAYIK POZİSYONUNU GÜÇLENDİRMEK İSTEYEBİLİR
 
Cemil Bayık, Öcalan'a rağmen o göreve gelmiş bir isim değil. Bu atamayı yapan bildiğimiz gibi Öcalan'dır. Kimin hangi göreve geleceğine Öcalan karar verdi ve Öcalan Bayık'ı o pozisyona getirdi. Bu kararın amacının ne olduğu tartışılabilir, ama neticede Cemil Bayık'ı o pozisyona getiren Öcalan'dır. Kendi aralarında bir çekişme bir çatışma olduğu kanaatinde de değilim ben. Oradaki bir takım daha sert, tehdit vari açıklamaları ben Öcalan'a karşı bir pozisyon almak gibi değil, bir taktik manevraları olarak görüyorum. Öcalan'ın elini güçlendirdiklerini düşünerek bir takım adımlar attıklarını veya sertleştiklerini düşünüyorum. Ama Bayık üzerinden konuşursak, Suriye-Irak-İran denkleminde bir kanadı temsil ediyor ve bu kanat neticede işin başına gelmiş görünüyor. Özellikle çekilmenin durdurulması konusunda Bayık'ın biraz daha insiyatif aldığını, KCK Yürütme Kurulu'nun istişaresine ya da ortak bir kararına kalmadan böyle bir hamle yaptığı söyleniyor. Yani Cemil Bayık kendi pozisyonunu güçlendirmek isteyebilir. Ama ben buradaki sert açıklamaları Öcalan'a karşı bir durum olarak değil, taktiksel hamleler olarak görüyorum.
 
KARARI HÜKÜMET VERECEK
 
Bu, hükümetin vereceği bir karardır. Süreç içerisinde Öcalan'ında BDP'nin üstlendiği bir rol var. Demokratikleşme, hükümetin attığı adımlar herhangi bir örgüte endekslenerek yapılmış şeyler değil. PKK'nın silahsızlanması ve genel sorunların bir noktaya ulaşmasıdır önemli olan.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Etyemez: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA