• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaklaşık 2 milyar yumurta
14 Aralık 2012 Cuma 13:42

Yaklaşık 2 milyar yumurta

Türkiye'de en fazla tarım alanına sahip il olan Konya, buğday, şeker pancarı, kuru fasulye, havuç, yumurta ve süt üretiminde ilk sırada yer alıyor.
Türkiye'de en fazla tarım alanına sahip il olan Konya, buğday, şeker pancarı, kuru fasulye, havuç, yumurta ve süt üretiminde ilk sırada yer alıyor.
     Mevlana Kalkınma Ajansı'nca (MEVKA) Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) son verileri ışığında yapılan çalışmaya göre, 40 bin 813 kilometrekare yüz ölçümüne sahip Konya, 19 milyon 241 bin 642 dekar tarım alanıyla, Türkiye'deki en fazla tarım alanına sahip il olarak dikkati çekiyor.
     Konya Ovası'nda yılda 2 milyon 337 bin ton tahıl üretiliyor. Tahıl üretiminde Türkiye'de ilk sırada olan Konya, yılda 1 milyon 753 bin 190 ton buğday üretimiyle de liderliği diğer illere bırakmıyor. Konya, Türkiye'deki buğdayın yaklaşık yüzde 10'unu tek başına üretiyor.
     Ülkedeki şeker pancarı ve kuru fasulye üretiminin yaklaşık yüzde 30'unun gerçekleştiği Konya Ovası'nda, havucun da yüzde 71'i üretiliyor.
     Konya, hayvansal gıda üretimindeki rakamlarıyla da Türkiye'nin en önemli tarım merkezlerinden biri olduğunu gösteriyor. İldeki canlı hayvanların toplam değeri 2 milyar 277 milyon 172 bin lira. Canlı hayvanların değeri açısından kent, Türkiye'de yine ilk sırada yer alıyor.
 
 
 -Yaklaşık 2 milyar yumurta-
    
     Türkiye'de en fazla yumurta tavuğu 10 milyon 697 bin 284 adetle Konya'da bulunuyor. Türkiye'deki yumurta tavuklarının yaklaşık yüzde 14'üne sahip olan kentte, yılda yaklaşık 2 milyar adet yumurta üretiliyor.
     Süt üretiminde de Türkiye'de ilk sırada bulunan Konya'da yılda yaklaşık 725 bin 500 ton süt üretiliyor. Konya, Türkiye'de üretilen sütün yaklaşık yüzde 5'ini tek başına karşılıyor.
     Et üretiminde de iddialı olan Konya, İzmir'den sonra en çok kırmızı et üreten il. Kentte, yılda 30 bin 918 ton kırmızı etle Türkiye'deki toplam üretimin yaklaşık yüzde 7'si karşılanıyor. Toplam büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayılarında da Konya, Türkiye'de 2. sırada yer alıyor.
     Konya aynı zamanda biçerdöver, ekim makinesi, gübre dağıtma makinesi ve seyyar süt sağım makinesinin Türkiye'de en fazla bulunduğu il durumunda.
 
 
-2011'de 259 Yatırım Teşvik Belgesi alındı-
    
     MEVKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsmail Ünver, 2011 yılında Konya'nın, 259 Yatırım Teşvik Belgesi ile İstanbul'dan sonra en çok Yatırım Teşvik Belgesi alan il olduğunu ve bu belgeler kapsamında sağlanan istihdama bakıldığında 6 bin 930 kişi ile Konya'nın 3. sırada yer aldığını söyledi.
     Bu rakamların Konya'nın ilgili sektörlerde büyüme hızını ve potansiyelini en iyi şekilde ortaya koyduğunu belirten Ünver, ''Toplam tarım alanı ve toplam tahıl miktarının yanı sıra buğday, şeker pancarı, arpa, kuru fasulye, havuç, yumurta ve süt üretiminde lider olan Konya'nın, bundan sonra da daha fazla yatırım, daha fazla üretim yapacağını öngörüyoruz. Konya gün geçtikçe cazibesi artan bir yatırım şehri olma yolunda ilerlemektedir'' diye konuştu.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA