• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YAĞIŞLAR AYÇİÇEĞİ VE PANCARA YARADI
10 Haziran 2014 Salı 11:22

YAĞIŞLAR AYÇİÇEĞİ VE PANCARA YARADI

YENİ HABER - A. AKİF SOLAK

Son günlerde Konya’da etkili olan yağışların ürünlere olan etkisi konusunda bilgi veren Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu, “Son günlerde daha erken beklediğimiz yağışlar yağmaya başladı. Ancak tahıl ürünlerinin ihtiyacı olan yağış zamanı geçti. Bu yağışlar ürünlere bir fayda sağlamaz. Ancak bu yağışlar ayçiçeği ve şeker pancarına fayda sağlar.” dedi.

Konya çiftçisinin daha önce beklediği yağışlar Konya Ovası’nda birkaç gündür etkili oluyor. Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, Konya’da etkili olan yağışlar son iki günde Konya merkezde metrekareye 11,2 kilogram yağış bıraktı. Konya çevresinde farklılık gösteren yağış miktarı, Cihanbeyli bölgesinde metrekareye 49,8 kilograma kadar çıktı. Ancak etkili olan yağışların zamanı geçtiği için hububat çiftçisini sevindirmediği belirtildi.

YAĞIŞLAR AYÇİÇEĞİ VE PANCARA YARADI

Altınekin Ziraat Odası Başkanı Bekir Kağnıcıoğlu son günlerde Konya Ovası’nda etkili olan yağışlarla ilgili bilgi verdi. Konya Ovası’nın kış kuraklığı yaşadığını ve ardından bahar yağmurlarının geciktiğini hatırlatan Kağnıcıoğlu, yaşanan olumsuzlukların hububat ürünlerinde kayıplara neden olduğunu belirterek şöyle devam etti, “Konya Ovası’nda bu yıl yaşanan kış kuraklığı, don gibi olumsuzluklar ürünler üzerinde tehlike oluşturdu. Umudumuzu bahar yağışlarına bağlamıştık. Ancak beklenen bahar yağışları da gecikti. Bu yüzden Konya’da rekoltede yüzde 40’lara varan bir kayıp yaşanacak. Son günlerde daha erken beklediğimiz yağışlar yağmaya başladı. Ancak tahıl ürünlerinin ihtiyacı olan yağış zamanı geçti. Bu yağışlar ürünlere bir fayda sağlamaz. Ancak aynı şey ayçiçeği ve şeker pancarı için geçerli değil. Bu yağışlar ayçiçeği ve şeker pancarına fayda sağlar. Ayçiçeği ve şeker pancarında verimi artırır. Bu açıdan bakarsak, son günlerde yağan yağışlar ayçiçeği ve şeker pancarı eken çiftçiyi sevindirdi.”

KARADRİNA ERKEN MÜDAHALE İLE ÖNLENDİ

Kağnıcıoğlu geçtiğimiz haftalarda Altınekin bölgesinde görülen Karadrina zararlısı hakkında da bilgi verdi. Karadrina zararlısının bölgede yapılan incelemelerde çok geçmeden teşhis edildiğini ve bu konuda çiftçilerin tek tek uyarıldığını belirten Kağnıcıoğlu, “Karadrina zararlısına karşı erken müdahale edildi. Bu nedenle çiftçilerimiz yapılan uyarılarla önlemlerini aldı. Çok şükür Karadrina, bölgedeki ürüne zarar vermeden yapılan müdahalelerle ortadan kaldırıldı. Bu konuda korkacak bir durum kalmadı.” dedi.

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA