• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yağışlar Akşehir Gölüne umut oldu
12 Şubat 2012 Pazar 15:10

Yağışlar Akşehir Gölü'ne umut oldu

Akşehir Gölü, Orman ve Su işleri Bakanlığının aldığı önlemler ve son yağışlarla 70 kilometrekarelik alana ulaştı.
Konya'nın Akşehir ilçesi sınırlarında bulunan, kuraklık ve bilinçsiz su kullanımı nedeniyle 2008 yılında tamamen kuruyan Akşehir Gölü, Orman ve Su işleri Bakanlığının aldığı önlemler ve son yağışlarla 70 kilometrekarelik alana ulaştı.     
 
Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürü Ahmet Duran, idari olarak Afyonkarahisar ve Konya sınırları içerisinde bulunan gölün 90'lı yılların başında 350 kilometrekare alana sahip olduğunu belirtti.      Akşehir Gölü'nün çöküntü bir alanda bulunması sebebiyle, yer altı su kaynakları ve mevsimsel yağışlar dışında başkaca besleyen bir kaynağın bulunmadığını ifade eden Duran, Sultan Dağları'ndan inen akarsuların, yer altı kaynakları ve göl alanına düşen yağışların azalmasıyla gölün 2008 yılında tamamen kuruduğunu bildirdi.     
 
Duran, Akşehir'in kiraz ve vişne üretiminde Türkiye'nin önemli merkezleri arasında yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:      ''Gölün kurumasında sadece kaynakların kuruması ve kurak geçen mevsimler etkili değil. Tarımsal faaliyetler ve meyvecilik nedeniyle mevcut su kaynakları giderek süratle azalmıştır. Bölgede bulunan ruhsatlı ve ruhsatsız kuyulardan çekilen sular bilinçsizce salma sulamaya konu edilmiştir. Böyle olunca da yağmurlama ve damlama sulama ile yüzde 50 tasarruflu sulanacak alanlar bilinçsiz bir şekilde vahşice sulanmaktadır. Bu da göllerin kurumasının yanı sıra yer altı sularının azalmasına sebep oluyor.''          
 
-''Akşehir Gölü, kaderine terk edilmedi''-         
 
  Yaşanan kuraklığın ardından bakanlık olarak gerekli çalışmaları başlattıklarını anlatan Duran, Akşehir Gölü'nün kaderine terk edilmediğini söyledi.      Akşehir ve çevresindeki ekolojik dengenin yeniden sağlanması için çalışmalar başlattıklarına dikkati çeken Duran, ''Akşehir-Eber Gölleri Sulak Alan Yönetim Planı'nı uygulamaya başladık. Planın etkin biçimde kullanılması için yörede yaşayan halkı bilinçlendirecek çalışmalar yaptık. Bölgenin yağış alması için Sultan Dağları'nda ağaçlandırma Seferberliği kapsamında çok önemli miktarda ağaçlandırma ve erozyon kontrolü çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmaları yağış döngüsüne kazandırıncaya kadar toplumun bütün kesimleriyle hep birlikte çalışmamız gerekmektedir. Son 3 yılda mevsim normallerinin üzerinde seyreden yağışların ardından göl alanı 70 kilometrekareye ulaşmıştır. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü verilerine göre Ocak 2012'de Konya Ovası'nda son 31 yılın yağış rekoru kırıldı. Yağışlar böyle devam ederse Akşehir Gölü eski su rejimine yeniden kavuşacak'' diye konuştu.     
 
Duran, Akşehir ve çevresindeki göllerin göçmen kuşların göç yolları üzerinde olduğunu, göllerin şartlarının iyileştirilmesiyle bölgede Türkiye'nin ve dünyanın ilgisini çekebilecek doğal bir zincirin oluşturulabileceğini sözlerine ekledi.AA
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA